Quantcast
Channel: ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI
Viewing all 76 articles
Browse latest View live

Ulica Zielona i Legionów z priorytetem dla tramwajów. Będzie pilotaż czy stała zmiana?

$
0
0
Zarząd Dróg i Transportu wprowadził ograniczenia w ruchu m.in. na ulicy Legionów. Nie jest to uczęszczana
ulica z uwagi na jej kiepski stan nawierzchni na prawie całym odcinku | fot.
Daniel Siwak
Jeszcze tydzień temu kierowców, którzy przejeżdżali przez przez Centrum informowano, że będą zmiany. Ulica Zielona - od Zachodniej do Gdańskiej oraz ulica Legionów - od Zachodniej do Gdańskiej będą dostępne tylko dla komunikacji miejskiej. Cel jest jeden, poprawienie kursowania tramwajów, którymi podróżują tysiące łodzian dziennie.

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi przeanalizował sugestie łodzian, które składali w czasie konsultacji Modelu Zrównoważonego Transportu Zbiorowego w Łodzi "Łódź Łączy". Chodziło głównie o tzw. "zieloną falę" czy uprzywilejowanie komunikacji miejskiej na ciasnych śródmiejskich ulicach - Zielonej, Narutowicza czy Pomorskiej.

Urzędnicy z Biura Strategii Miasta - tego samego, które przygotowuje tegoroczną reformę komunikacji - tłumaczyli, że auta blokowały torowisko i przez to tramwaje bywały często opóźnione. Zmiany weszły tuż po północy w poniedziałek, 25 lipca. Respektowania nowej organizacji ruchu mają pilnować policjanci z łódzkiej drogówki oraz strażnicy miejscy.

Tegoroczne ograniczenie ruchu samochodów na ulicy Zielonej to kolejna próba, która jest podejmowana
na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Czy teraz okaże się an tyle skuteczna? | fot.
Daniel Siwak
Jeśli mowa o ulicy Zielonej to organizacja ruchu wygląda następująco. Przy skrzyżowaniu z aleją Kościuszki i ulicą Zachodnią - jadąc w obu kierunkach - należy skręcić w lewo lub w prawo. Przy skrzyżowaniu z ulicą Wólczańską - jadąc na zachód należy skręcić w lewo, jadąc na wschód w prawo. Ulicą Wólczańską (w związku z zakazem) z północy na południe pojedziemy tylko na wprost. Przy skrzyżowaniu z ulicą Gdańską - jadąc na wschód należy skręcić w prawo lub w lewo. Ulicą Gdańską (w związku z zakazem) z północy na południe pojedziemy na wprost i skręcimy w prawo. Z południa na północ pojedziemy na wprost i skręcimy w lewo.

W przypadku ulicy Legionów wygląda to tak. Przy skrzyżowaniu z ulicą Zachodnią - jadąc w obu kierunkach - należy skręcić w lewo lub w prawo. Ulicą Zachodnią (w związku z zakazem) z północy na południe oraz z południa na północ pojedziemy jedynie na wprost. Przy skrzyżowaniu  z ulicą Gdańską - jadąc na zachód można już jechać normalnie, bo na odcinku w stronę ulicy Cmentarnej zakazów nie ma. Natomiast jadąc na wschód należy skręcić w prawo lub w lewo. Ulicą Gdańską (w związku z zakazem) z północy na południe pojedziemy na wprost i skręcimy w prawo. Z południa na północ pojedziemy na wprost i skręcimy w lewo.

Obostrzenia nie obowiązują dwadzieścia cztery godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Zakaz wjazdu samochodów na ulice Zieloną i Legionów obowiązuje od poniedziałku do piątku i w godzinach od 06.00 do 18.00. Oznacza to, że pomiędzy godziną 18.00 a 06.00 oraz przez cały dzień w soboty, niedziele i święta można normalnie tymi ulicami przejechać. Zakaz wjazdu nie dotyczy służb miejskich, taksówek, autobusów i tramwajów MPK Łódź, rowerów oraz tzw. docelowych wjazdów gospodarczych (czyli mieszkańców oraz dostaw). Można powiedzieć, że te zmiany są uzupełnieniem wprowadzonych już wcześniej. Chodzi tutaj o ulice Zieloną i Narutowicza (od alei Kościuszki do ulicy Wschodniej) i Legionów (od Zachodniej do placu Wolności).

Nawyki dotyczące jazdy na pamięć powodują, że pomimo zakazu, kierowcy nadal korzystają z ulicy Zielonej.
Czy nowe rozwiązania poprawią punktualność niektórych linii tutaj kursujących? | fot. Daniel Siwak
Przy opisywaniu tematu warto było zorientować się jak sprawa wygląda w praktyce. Stąd wyruszyłem w połowie tygodnia na tak zwane obserwacje terenowe. Tramwaj, który jako pierwszy podjechał na mój osiedlowy przystanek, zadecydował o kolejności obserwacji. Zacząłem od ulicy Legionów (kursują tu linie: 4, 12, 15, 15A, 43, 46), na której zdecydowanie daje się zauważyć zmniejszony ruch w godzinach przedpołudniowych i wczesnopopołudniowych. Więcej przypadków łamania zakazu przez kierowców ma miejsce w godzinach popołudniowych powrotów z pracy. Średnio na pięć wjeżdżających aut, dwa lub trzy przejeżdżają przez tą ulicę, czego nie można nazwać docelowym wjazdem gospodarczym. Nieuprawnione wjazdy mają miejsce głównie z kierunku zachodniego na wschód, rzadziej w odwrotnym kierunku. W sumie to i tak dobrze, konfrontując to z ilością punktów handlowo-usługowych na odcinku od Gdańskiej do Zachodniej.

Na ulicy Zielonej (kursują tu linie 9, 9A, 13, Z12) sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. Nawet powiedziałbym, że trochę gorzej. Kierowcy dość wybiórczo podchodzą do nowej organizacji ruchu i niestety łamią zakaz wjazdu. Dotyczyło to głównie godzin wczesnopopołudniowych oraz popołudniowych powrotów z pracy.  Średnio na pięć wjeżdżających aut, przeważnie cztery lub pięć przejeżdżało przez tę ulicę bez zrealizowania tzw. docelowego wjazdu gospodarczego. Szczególnie, że na odcinku od Gdańskiej do Wólczańskiej jest bardzo mało punktów handlowo-usługowych. To niestety powoduje blokowanie kursujących tutaj tramwajów oraz autobusów zastępczych, czyli tak de facto mamy powrót do sytuacji sprzed zmian.  W tym przypadku nieuprawnione wjazdy mają miejsce także z kierunku zachodniego na wschód, rzadziej w odwrotnym kierunku.

Niestety, ale trudno było szukać służb - policji czy straży miejskiej - które najpierw upominałby, a potem karały kierowców za niestosowanie się do znaków drogowych. To działanie odwrotne do tego co działo się w czasie przebudowy trasy W-Z. Nie wiem, czy wszyscy pamiętają, ale to nie jest premierowa zmiana, która dotyczyła ograniczeń, przynajmniej na ulicy Zielonej. Pierwsza miała miejsce także w sierpniu, ale 2010 roku. Prezydentem wówczas był Tomasz Sadzyński wiceprezydentem "transportowym" Dariusz Joński, a dyrektorem Zarządu Dróg i Transportu Maciej Winsche. Ograniczenia dla samochodów obowiązywały od poniedziałku do piątku w godzinach od 06.00 do 18.00. Prócz aut osobowych obostrzenia dotyczyły również samochodów ciężarowych. Ostatecznie ta zmiana organizacji ruchu nie przetrwała próby czasu. Po kilku miesiącach urzędnicy wycofali się z tego i wszystko wróciło do normy.

Tak wyglądała ulica Zielona cztery lata temu. Przejazd tramwajom notorycznie blokowały auta, a po tej  
trasie kursowała do Konstantynowa Łódzkiego linia 9 | fot. Daniel Siwak, arch.
Kolejne podejście do tematu ograniczenia ruchu, znów na ulicy Zielonej, miało miejsce w kwietniu 2012 roku. Prezydentem wówczas była obecna gospodyni Łodzi - Hanna Zdanowska, wiceprezydentem "transportowym" Radosław Stępień, a dyrektorem Zarządu Dróg i Transportu już świeżo powołany Grzegorz Nita. Choć zmiany mógł zaakceptować jeszcze poprzedni wiceprezydent Arkadiusz Banaszek i poprzedni dyrektor ZDiT Andrzej Wójcik. Wiadomo, że likwidacji uległy dwie spółki, które kursowały na trasach podmiejskich. Wszystkie połączenia przejęło MPK Łódź. Szybko okazało się, że to tramwaje linii 9 (dawne 43bis) kursujące do Konstantynowa, które stoją w korkach, były w tamtym czasie przyczyną zmian w organizacji ruchu na ulicach Narutowicza i Zielonej.

W chwili ogłoszenia tegorocznych zmian mieszkańcy Łodzi nie przyjęli ich z wielką radością. Na facebooku czy w komentarzach pod tekstami prasowymi było sporo negatywnych opinii. Po ich charakterze można stwierdzić, że pochodzą od zmotoryzowanej części łodzian. Jednak jeden samochód przewożący średnio dwie osoby, w opozycji do tramwaju przewożącego kilkaset osób, nie może być uprzywilejowany. W większości polskich czy europejskich miast komunikacja miejska ma priorytety. Aktualnie mamy okres wakacyjny, wielu mieszkańców udało się na letni wypoczynek. Są jeszcze studenci, którzy wrócą do miasta przynajmniej w połowie września. Co będzie wtedy? Także warto zadać sobie pytanie - czy  zmiany zostały wprowadzone w ramach kolejnego pilotażu i zaraz znikną, czy jest to już jednak stała zmiana?

Jednak pamiętajcie, że do ograniczeń ruchu aut trzeba się raczej przyzwyczajać, bo nie są to jedyne ograniczenia rozważane w najbliższej przyszłości. Nie wiadomo jakie rozwiązanie dotyczące układu drogowego, zaproponują projektanci podziemnego przystanku kolejowego Łódź Centrum. Ulica Kilińskiego na odcinku od Narutowicza do Piłsudskiego, kiedy zostanie włączona do obsługi dworca Łódź Fabryczna, także pozostanie z priorytetem dla komunikacji miejskiej. Zresztą ona niejako była pod tym kątem przebudowywana. Podobnie będzie z ulicą Składową od Kilińskiego do Polskiej Organizacji Wojskowej. Na tym odcinku znajdzie się wspólny autobusowo-tramwajowy przystanek i nie będą tutaj nawet możliwe docelowe wjazdy gospodarcze.

Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego, czyli "wjazd" do Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1

$
0
0
Oficjalnie Zakład Eksploatacji Autobusów nr 1, potocznie zajezdnia Limanowskiego. Wkrótce obiekt
ma zostać poddany modernizacji. Stąd pomysł żeby pokazać go przed remontem | fot.
Daniel Siwak
Stało się! "ZbiorKomowi", który prowadzę od 2011 roku niedawno stuknęła kolejna rocznica istnienia w świecie wirtualnym. Tym razem chciałem, żeby wszystko potoczyło się właściwym rytmem. Także mogę już tak oficjalnie zaprosić Was do wspólnego świętowania czwartych urodzin mojego bloga w transportowym stylu.

Zajezdnia Muzealna Brus czy zaplecze techniczne Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Już blisko dwieście osób - łodzian i gości spoza Łodzi - postanowiło przyłączyć się do nietypowego świętowania. Skoro tematyka jest jaka jest, to naturalnie plenery fotograficzne nie mogłyby od tej tematyki odbiegać. Zresztą nie ma nic fajniejszego, jak przybliżanie komunikacyjnej Łodzi.

I znów nadarza się okazja, aby wejść na niezwykły teren, związany z łódzkim transportem. Tym razem za sprawą akcji, która odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia. Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego to wydarzenie dla miłośników nowoczesnych autobusów, klimatycznych wnętrz, pasjonatów fotografii oraz wszystkich łodzian, którzy są ciekawi jak wygląda codzienna praca zajezdni.

W czasie pleneru fotograficznego uczestnicy odnajdą wiele ciekawych kadrów. Szczególnie, że
w soboty na zajezdni stacjonuje o wiele więcej pojazdów niż w dni robocze | fot.
Daniel Siwak
Historia zajezdni przy obecnej ulicy Limanowskiego sięga aż 1947 roku. Wówczas na tym terenie miała powstać kolejna zajezdnia, ale tylko dla tramwajów. Ostatecznie do tego nie doszło, tak jak nie doszło do ulokowania tutaj trolejbusów, które miały również po Łodzi jeździć. Dwadzieścia lat później rozpoczęły się prace nad budową zajezdni autobusowej trwające blisko cztery lata. W momencie jej uruchamiania w 1971 roku, niektóre budynki czy pomieszczenia nie były jeszcze ukończone. Pomimo tego zajezdnia obsługiwała w pełnym zakresie stacjonujące w niej autobusy. Wraz z dostawami nowych marek, likwidacji uległy m.in. stanowiska do podgrzewania silników, a przedłużona została hala przeglądowa. Generalnie infrastruktura zajezdniowa, choć modernizowana, nie nadąża za upływającym czasem.

Pierwszymi autobusami, które pojawiły się w tym obiekcie były 32 sztuki Ikarusów 620 (tzw. "bombowce"). Następnie do naszego miasta dotarły Ikarusy 556 (tzw. "gabloty"), a potem sukcesywnie Jelcze 272 MEX, Jelcze AP 021 oraz Jelcze M11. Po erze Ikarusów 260 i Ikarusów 280 nastała w zajezdni Limanowskiego era kolejnych pojazdów. Od 1998 roku pojawiały się już autobusy nowoczesne i niskopodłogowe, czyli Volvo B10L, Volvo B10LA, Volvo 7000, Volvo 7000A, Volvo 7700 i Volvo 7700A. Nowożytną historię parku taborowego w Zakładzie Eksploatacji Autobusów nr 1 stanowią już Solarisy Urbino 12 i Solarisy Urbino 18, które na większą skalę pojawiły się od 2008 roku (62 sztuki autobusów przegubowych) oraz Mercedesy Conecto i Mercedesy Conecto G.

Przyszłość zajezdni została już wytyczona. Tak jak zajezdnia przy ulicy Nowe Sady, tak ta przy Limanowskiego ma być sukcesywnie modernizowana. Chodzi o to, aby Solarisy i Mercedesy były serwisowane z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i wnętrz. MPK Łódź nie porzuca planów zakupu autobusów elektrycznych, w przyszłości spółka chciałaby tutaj ulokować także zaplecze techniczne dla tych pojazdów. W ciągu kilku lat zajezdnia przy Limanowskiego stanie się również siedzibą miejskiego przewoźnika. Ma zostać tutaj wybudowany nowy biurowiec, do którego przeprowadzą się pracownicy z długoletniej siedziby przy ulicy Tramwajowej.

Hala napraw autobusów to połączenie współczesnych urządzeń i klimatu lat minionych. Wkrótce
wszystko się tutaj zmieni - począwszy od koloru ścian po wyposażenie techniczne | fot.
Daniel Siwak
Co będzie można fotografować?W czasie pleneru fotograficznego Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego dostępne będzie klimatyczne zaplecze techniczne jednej z dwóch zajezdni autobusowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Ciekawe kadry będzie można na pewno uchwycić fotografując jego wnętrze - halę napraw, warsztat, dawną dyspozytornię czy magazyn opon. Do dyspozycji uczestników dostępny będzie także plac postojowy, na którym będą czekały dwa otwarte autobusy.

Jak można się zgłosić? Zgłoszenia na Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego 20 sierpnia należy przesyłać na adres: kontakt@komunikacjazbiorowa.pl (w tytule koniecznie wpisując Photo Day #MPK). W treści maila należy podać imię i nazwisko, numer dokumentu tożsamości ze zdjęciem, miasto zamieszkania (bez adresu zamieszkania) oraz datę urodzenia. Obowiązuje zasada - kto pierwszy, ten lepszy. Każda osoba rejestruje się indywidualnie. Osoby niepełnoletnie, czyli osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniu.

Jakie będą zasady akcji?Teren Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zwiedzi 60 osób (dwie grupy po 30 osób). Każda z grup będzie miała do dyspozycji ok. 1 godziny i 45 minut. W tym czasie będzie można zrobić zdjęcia - ze względów bezpieczeństwa - poruszając się wraz z organizatorami tylko po wyznaczonym obszarze. Pierwsza grupa wystartuje o godzinie 10.00, druga grupa o godzinie 12.00. Miejsca niedostępne będą zamknięte lub oznaczone informacjami tekstowymi. Na próby wejścia w te miejsca będą reagować organizatorzy i wypraszać takich uczestników.

Do kiedy trzeba się zgłosić?Zapisy na plener fotograficzny w autobusowej zajezdni Limanowskiego zakończą się 15 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 23.59. Do 17 sierpnia (środa) do godziny 23.59, drogą e-mailową rozesłane zostaną informacje organizacyjne do osób, które ostatecznie zakwalifikowały się wraz z godziną wejścia. Pierwszych dziesięć osób, które nie zostały zakwalifikowane trafią na listę rezerwową. Z regulaminem imprezy można zapoznać się tutaj.

Wszystkie autobusy w zajezdni przy ulicy Limanowskiego posiadają już elektroniczne wyświetlacze.
Jednak w razie awarii dostępne są także tradycyjne "dykty" czyli tablice liniowe | fot.
Daniel Siwak
Do Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1, czyli zajezdni autobusowej Limanowskiego można dojechać komunikacją miejską. Kursują tam tramwajowe linie 2 (Szczecińska - Północna) oraz 5 (Szczecińska - Chochoła), z których trzeba wysiąść na przystanku Limanowskiego - Mokra. Wysiadając na przystanku Lutomierska - Włókniarzy i dochodząc ulicą Mokrą do ulicy Limanowskiego można dojechać autobusowymi liniami 78 (plac Wolności - Aleksandrów Łódzki), 78A (plac Wolności - Rojna) i 96 (Janów - Rojna). Na każdej z nich obowiązują bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi - czasowe oraz miesięczne.

Innym sposobem na dojazd jest podróż koleją. Pociągami ŁKA i Intercity z różnych kierunków można dojechać do dworca Łódź Żabieniec. Stamtąd z przystanku Woronicza - dworzec Łódź Żabieniec (przy Biedronce) można wsiąść w autobusy linii: 78, 78A i 96 (do przystanku Lutomierska - Włókniarzy). Dla pasażerów kolei, którzy nie posiadają biletów miesięcznych, w przejazdach po aglomeracji obowiązuje bilet strefowy (ŁKA) 3,00 zł. Pociągiem ŁKA na dworzec Łódź Żabieniec mogą dojechać także posiadacze Wspólnych Biletów Aglomeracyjnych w odpowiedniej strefie i kodowanych na elektronicznych "Migawkach".


Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego organizowany jest z okazji czwartych urodzin transportowego bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI. Partnerem fotograficznej akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

Trwa przebudowa przystanków na alei Kościuszki, a informacja jest taka mało pasażerska

$
0
0
W łódzkiej komunikacji miejskiej ostatnio pojawia się sporo tramwajowych "zetek". Przy okazji 
przebudowy przystanków na alei Kościuszki wyznaczono aż cztery takie linie | fot. Daniel Siwak
Wyobrażam sobie, że do naszego miasta przyjeżdża grupka turystów, która tylko ze znanych sobie powodów wysiada na dworcu Łódź Chojny. Normalnie do ul. Sienkiewicza dojechaliby linią 1, ale ta ma zmienioną trasę, a zastępuje ją linia Z1. Jak sprawdzą gdzie mają wysiąść? Oczywiście na tzw. "choince". I tu pojawia się problem...

Od 6 sierpnia przystanki tramwajowe na skrzyżowaniu alei Kościuszki i Struga są w przebudowie. Dzięki jednemu z projektów do Budżetu Obywatelskiego będą dwa razy dłuższe. Oznacza to, że zatrzymają się tam dwa składy, a nie jak dotychczas jeden. Prace remontowe spowodowały zmiany tras, a na ulice Łodzi wyjechało aż pięć linii zastępczych.

W większości europejskich miast dla pasażerów komunikacji miejskiej dostępne są tablice z tzw. "choinką", czyli graficzną listą przystanków i przesiadek na trasie. Do tej pory najczęstszym wyjątkiem do ich niestosowania były linie cmentarne. Jak się okazuje teraz dochodzą do tego także linie o charakterze zastępczym. Przynajmniej te, związane ze wspomnianym remontem.

Wersja mapy, która znalazła się w gablotach rozkładowych na trasach objazdowych, nie była szerzej
prezentowana poza facebookiem. Przygotowali ją graficy UMŁ | fot.
Daniel Siwak
Trzeba przyznać, że Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi do tematu linii zastępczych na czas przebudowy wspomnianych przystanków, podszedł z prawdziwą komunikacyjną rozrzutnością. Można je porównać jedynie ze zmianami mającymi miejsce w czasie ponad dwuletniej przebudowy trasy tramwajowej W-Z. Wówczas trzonem były autobusy linii Z10, których kursy uzupełniały linie 98, 98A i 98B, a później także Z8 i Z98. Wraz z postępem prac torowych ilość kursów tramwajów linii Z1, Z2 i Z3 była ograniczana. Od półtora tygodnia kursują cztery zastępcze linie tramwajowe - Z1 (za linię 1: Dworzec Łódź Chojny - Rondo Lotników Lwowskich), Z2 (za linię 2: Piotrkowska Centrum - Dąbrowa), Z3 (za linię 3: Piotrkowska Centrum - Olechów) i Z3A (Piotrkowska Centrum - Augustów) oraz jedna zastępcza linie autobusowa - Z (Plac Wolności - Kościuszki/Radwańska).

Zetka stała się łącznikiem pomiędzy tramwajami zastępczymi, a tramwajami normalnymi. Kursuje z placu Wolności, łącząc się przy Ogrodowej i Północnej z liniami 2 i 3, a przy Kościuszki i Mickiewicza z liniami Z1, Z2, Z3, Z3A. Pozostałe linie normalne zostały naturalnie skierowane na objazdy, najczęściej przecinające normalną trasę na pół. Linię 1 ze Strykowskiej skierowano na Zdrowie, linię 2 ze Szczecińskiej skrócono do Północnej, linię 3 z Wycieczkowej objazdem poprowadzono na Strykowską, linię 6 z Kurczaków skrócono do przystanku Piotrkowska Centrum, linię 9 z Augustów poprowadzono objazdem przez Radiostację, a linię 9A skrócono do Radiostacji. Linie 11 i 16 pojechały standardowym objazdem przez Legionów, Gdańską, Kopernika, Żeromskiego i aleję Politechniki.

Temat przebudowy przystanków na alei Kościuszki chciałbym poruszyć w kontekście typowo pasażerskim. Muszę przyznać, że sporą rolę odgrywają w tym remoncie tablice systemu informacji pasażerskiej na przystankach. Na całej trasie pozbawionej komunikacji tramwajowej wyświetlane są informacje o zmianach. Nie tylko wzdłuż ulicy Zachodniej czy alei Kościuszki, ale także między innymi na przystanku przesiadkowym Piotrkowska Centrum. Ten zresztą pełni ważną rolę, bo kończą tutaj trzy (Z2, Z3. Z3A) tramwajowe linie zastępcze, a przejeżdża przez niego jedna (Z1). W gablotach rozkładowych widzą mapki tras stworzone przez grafika Urzędu Miasta Łodzi oraz informacje tekstowe o zmianach tras. Pojawiają się tam także pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Łódź, pełniący rolę  mobilnych informatorów. Jednak sytuacja w pojazdach wygląda już nieco inaczej.

Tablice boczne, choć przygotowane były na nowo, pozbawione były części informacyjnej zwanej
potocznie "choinką". Do tej pory podobnie były przeważnie z liniami cmentarnymi | fot.
Daniel Siwak
Okazało się bowiem, że na to dwutygodniowe zamknięcie nie przygotowano tablic "choinek". Nie ma ich zarówno w tramwajach linii 1, 2, 3, 6, 9, 9A, 11 czy 16, jak i linii Z1, Z2, Z3 czy Z3A. Od strony przystanku oraz od wewnątrz pojazdu mamy wymieniony jedynie numer linii oraz najważniejsze ulice na trasie. Stąd grupka turystów, która tylko ze znanych sobie powodów wysiadła na dworcu Łódź Chojny. Nie dowie się z tablicy bocznej, gdzie ma wysiąść jadąc linią Z1, chcąc dojechać do Galerii Łódzkiej. Jak trafią na życzliwego motorniczego to pewnie by im powiedział, na którym konkretnie przystanku mają wysiąść. Wielkim szczęściem byłoby trafienie na "gadający" tramwaj, czyli na taki, w którym dostępne są głosowe zapowiedzi przystanków lub chociażby elektroniczne tablice zewnętrzne i wewnętrzne. Inaczej będą musieli radzić sobie sami lub skorzystać z dostępnych aplikacji transportowych.

Warto też zwrócić uwagę na trasowanie niektórych linii. Linia Z1 kończy swoją trasę na rondzie Lotników Lwowskich. Spokojnie można byłoby ją wydłużyć do Chocianowic IKEA, albo przynajmniej do zajezdni Chocianowice. W obecnej sytuacji przesiadka z linii 11 na linię Z1 (która jedzie po ul. Piotrkowskiej) nie należy do najłatwiejszych, bo pasażer musi przejść pół ronda. Niepotrzebna też wydaje się linia Z3A. Jeśli już to można byłoby przerzucić te brygady na linię Z3 z odpowiednim taktowaniem rozkładu. Z kolei linia autobusowa Z, skoro nie mogła wjechać na przystanek Piotrkowska Centrum, powinna pojechać z alei Kościuszki, ulicą Mickiewicza (z przystankiem vis a vis "stajni"), potem Piotrkowską, Radwańską i z powrotem na aleję Kościuszki. To zwiększyłoby ilość punktów przesiadkowych na zastępcze linie tramwajowe - Piotrkowska Centrum, Piotrkowska - Żwirki i Piotrkowska - Radwańska. Bo generalnie trzeba pamiętać, że żeby uruchomić te linie zastępcze zlikwidowano linie 12A i 16A, a ograniczono kursy na liniach 15A i Z12.

Niestety, nie świadczy to po raz kolejny dobrze o łódzkiej komunikacji miejskiej. Urzędnicy nie poradzili sobie z kwestią właściwej informacji pasażerskiej na tablicach "choinkach". Wyklejenie ich obustronnie jedynie informacjami o najważniejszych ulicach i numerze linii można odebrać dość czytelnie - jako pójście na łatwiznę. Porażka to tym większa, iż remont został zaplanowany jedynie na dwa tygodnie i zaraz się skończy, a nowe tablice i tak musiały zostać przygotowane. Znów brakuje tutaj nadzoru rasowego organizatora transportu zbiorowego w Łodzi. Sytuacja, którą dzisiaj opisuję może niepokoić w kontekście przygotowywanej siatki połączeń tramwajowych i autobusowych. Elementem zmian mają być nie tylko nowe trasy komunikacji miejskiej, ale również zmiana wyglądu tabliczek z rozkładami jazdy. Jeśli po wprowadzeniu tych zmian będzie dochodziło do takich błędów w obszarze informacji pasażerskiej, to nawet najlepsze zmiany nie będą właściwie zauważone.

Cztery lata ZBIORowej KOMunikacji W mieście ŁODZI. Photo Day w zajezdni Limanowskiego za nami

$
0
0
Tym razem w bardzo kameralnym gronie weszliśmy na teren Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1.
Zajezdnia powstawała w latach 1968 -1971 z myślą o nowej flocie pojazdów | fot.
Konrad Palusiński
Biorąc pod uwagę ostatnie tygodnie to mogę stwierdzić, że pogodę miałem idealną. Trzydziestu miłośników fotografii stawiło się w przedpołudniową sobotę, 20 sierpnia na Photo Day'u #MPK. Zajezdnia Limanowskiego. Taką ekipą wspólnie obchodziliśmy czwarte urodzin mojego transportowego bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI.

Świętowałem już z tramwajami, świętowałem już także z pociągami. Także przyszła najwyższa pora, aby zmienić pojazd, z którym kojarzony byłby kolejny komunikacyjny plener fotograficzny. Stąd tym razem padło na autobusy i obiekt z nimi związany. Nie mamy wiele takich miejsc, także Zakład Eksploatacji Autobusów nr 1 był idealny.

To bardzo ciekawy obiekt, który w pierwotnych planach miał być zajezdnią... tramwajową. Ostatecznie te plany porzucono, a od kilku dekad garażują tutaj tylko autobusy. Samą imprezę poprzedziły długie tygodnie wymiany korespondencji i ustalania gdzie można wejść, aby nie utrudniać pracy w zajezdni. Kiedy wszystko było ustalone można wystartowałem z informacją.

Jaki jest autobus? Każdy widzi. Pomimo tego większość uczestników chciała usiąść w fotelu
nowoczesnego Mercedesa Conecto, zakupionego przez MPK w 2014 roku |
fot. Konrad Palusiński
Po ubiegłorocznym komunikacyjnym plenerze fotograficznym, który odbył się na zapleczu technicznym Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obiecałem sobie, że już nie będę stosował takich odstępstw od przyjętej zasady urodzinowego świętowania. Chodziło o lipcowo-sierpniowy termin. Budynek, w którym serwisowane są Flirty3 przewoźnika, jest bardzo wyjątkowy w skali miasta i kraju. Stąd zamiast w wakacje 2014 roku kolejny Photo Day odbył się dopiero pod koniec lutego 2015 roku. Teraz z perspektywy czasu mógłbym nawet powiedzieć, że to było w sumie podwójne świętowanie - od razu drugich i trzecich urodzin "ZbiorKoma", choć oficjalnie obchodziłem drugą rocznicę w trzecim roku istnienia.

Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego rozpoczął się dwa kwadranse przed godziną 10.00. Wówczas do autobusowego obiektu ściągali pierwsi uczestnicy. Sprawdzanie tożsamości, zapoznanie się z kartą uczestnika, podpis na liście, pobranie kamizelki odblaskowej i można było przekroczyć wejście, z którego na co dzień korzystają kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. W niektórych wiadomościach do mnie pojawiały się pytania, czy musi być stosowany taki rygor? Tego typu pytania traktuję w kategorii czysto retorycznych. Trzeba mieć na uwadze to, iż pomimo faktu organizowania takiego wydarzenia zawsze jestem gościem w komunikacyjnym obiekcie. Każdy jest inny, w każdym obowiązują inne zasady. Jeśli komuś nie odpowiadają przyjęte przeze mnie wytyczne, nie będzie mógł wziąć udziału. Taka dyskusja trochę nie ma sensu.

Wraz z Agnieszką Hamankiewicz, kierownikiem Działu Promocji MPK Łódź, oficjalnie powitaliśmy wszystkich uczestników na terenie Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1. Tym razem większość uczestników to łodzianie. Kilka słów o zasadach bezpieczeństwa przy poruszaniu się na terenie i można było wejść na plac postojowy. To jeszcze był ten czas, kiedy sierpniowe sobotnie słońce nie dawało popalić. Koło południa wysoka temperatura była już bardziej odczuwalna. Naturalnie po zajezdni nie można było chodzić samemu, bo pomimo soboty cały czas pracowała, a przez teren przejeżdżały co parę minut autobusy. W takim razie ktoś mógłby pomyśleć, że skoro gościliśmy w zajezdni autobusowej, to i poruszaliśmy się po niej takim pojazdem. Nic bardziej mylnego. Kilku hektarowy teren każdy z uczestników przemierzył pieszo. Można było poczuć się trochę jak kierowca, który także musi z dyspozytorni znaleźć swój autobus na placu.

Zagęszczenie fotografów na metr kwadratowy niekiedy było dość spore. Każdy jednak starał się
znaleźć ciekawe ujęcie w tym ponad czterdziestoletnim wnętrzu |
fot. Konrad Palusiński


Trasa została tak dobrana, aby każdy znalazł coś dla siebie. Stąd zaczęliśmy fotografowanie od dwóch hal serwisowych - Volvo i Solarisa. W jednej z nich na podnośniku można było zobaczyć autobus Urbino 12 z 2011 roku. Następna w kolejności była dwustanowiskowa myjnia, w której największe zainteresowanie budziła niebieska kabina sterująca oraz znajdujący się w niej historyczny telefon z obrotową tarczą do wybierania numerów. Przez przysłowiową ścianę mieliśmy między innymi centralny magazyn części i jeden z warsztatów - obydwa pomieszczenia oblegane przez fotografów. Idąc korytarzem dalej znaleźliśmy się w hali napraw z zabudowanymi w posadzce kanałami, a chwilę później w magazynie opon. Na antresoli niektórzy szukali kadrów w klimatycznej męskiej szatni z charakterystycznymi zielonymi szafkami. Z części technicznej przez plac postojowy trafiliśmy na stację paliw z bardzo historycznymi dystrybutorami.

Ostatnimi punktami fotografowania był podstawiony przegubowy Mercedes Conecto z dostawy w 2014 roku, który cieszył się powodzeniem, szczególnie jego kabina. Potem jeszcze nowa dyspozytornia, a na sam koniec można było wejść do dawnej dyspozytorni na pierwszym piętrze. Jak zwykle starałem się podpytać uczestników, co sądzą o tegorocznej lokalizacji Photo Day'a. Trochę bałem się, że pomimo zęba czasu, którym nadgryziona jest ponad czterdziestoletnia zajezdnia przy ul. Limanowskiego, nie wszystkim się spodoba. Jednak moje obawy były nieuzasadnione, bo klimatyczne pomieszczenia fotodejowiczów zachwyciły. Stąd też pojawiające się często pytania o możliwość "foto" wejścia do innych lokalizacji miejskiego przewoźnika. Urodziny obchodzi się generalnie raz, ale myślę, że jeśli będzie taka możliwość, to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zorganizuje w przyszłości inne wejścia.

W ogóle bardzo się cieszę, że pośród uczestników mogłem znaleźć znajome twarze. Pojawili się m.in. miłośnicy komunikacji, stali bywalcy dawnych MM-kowych Foto Dejów czy uczestnicy poprzednich edycji mojej imprezy. Okazało się bowiem, że niektórym ta formuła tak przypadła do gustu, że świętują ze "ZbiorKomem" od początku, czyli od Zajezdni Muzealnej Brus (w 2013 roku). To fajnie sprawić frajdę, dając możliwość uchwycenia ciekawych kadrów w niedostępnych na co dzień miejscach. Aż jestem ciekaw z iloma osobami spotkam się za rok, na bardzo jubileuszowym plenerze fotograficznym - z okazji 5-lecia istnienia w sieci.

Uczestnicy robili zdjęcia, a pracownicy warsztatów naprawiali autobusy. Pomimo tego udawało się
natrafić na ten niepowtarzalny kard na całej zajezdni MPK Łódź |
fot. Konrad Palusiński
Na koniec wiadomo, muszą być "ogłoszenia nadawcy", czyli podziękowania. Te w pierwszej kolejności należą się władzom MPK Łódź, szczególnie wiceprezesowi spółki, Krzysztofowi Kamińskiemu za przychylność. Agnieszce Hamankiewicz za wszelką pomoc przez ostatnie tygodnie. Wydarzenie mogłem sprawnie zorganizować dzięki mojej ekipie. Grzegorz Skweres, Krzysztof Kantorski, Marcin Kuzański oraz Konrad Palusiński (zdjęcia) - dzięki chłopaki!

Póki co uczestnicy kolejnego pleneru fotograficznego mają chwilę oddechu. Ale nie będzie to długi czas, bo już wkrótce należałoby przejrzeć folder ze zdjęciami z soboty. Przejrzeć i wybrać zdjęcie, które mam nadzieję, że weźmie udział w fotodejowym konkursie. Szczegółowe informacje pojawią się u mnie na blogu w okolicy czwartku (25 sierpnia), także już całkiem niedługo. Mam nadzieję, że będą to same klimatyczne kadry.


Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego organizowany był z okazji czwartych urodzin transportowego bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI. Partnerem fotograficznej akcji było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

Dell czy Olechów? Estakada czy Mickiewicza? Jest bałagan na elektronicznych tablicach

$
0
0
Na tablicy SIP "Dell", w rozkładach jazdy i na wyświetlaczach w pojazdach "Olechów". Co prawda
lokalizacja krańcówki jest peryferyjna, ale może dezorientować pasażera | fot.
Daniel Siwak
Niedawno poruszałem temat braków tzw. "choinek". Chodziło o tablice boczne tramwajów, które kursowały dwutygodniowymi objazdami przy przebudowie przystanków na alei Kościuszki. Tym razem zainspirowali mnie bardzo budowniczowie dworca Łódź Fabryczna. Także kontynuuję temat informacji pasażerskiej w Łodzi.

W ramach przebudowy trasy tramwajowej W-Z pojawiło się 140 nowych elektronicznych tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. Trzeba przyznać, że to ogromna zmiana jakościowa w łódzkiej komunikacji miejskiej, choć związana przede wszystkim z przystankami tramwajowymi. Na przystankach autobusowych takie udogodnienia pojawią się być może w przyszłości.  

W założeniu mają pokazywać najbliższe odjazdy pojazdów na podstawie nadajników GPS w nich zainstalowanych. Zarząd Dróg i Transportu ma także możliwość emisji przewijanych komunikatów, co jest niezmiernie przydatne dla pasażerów. Nie zawsze niestety głosowa informacja o nazwie przystanku pokrywa się z nazwą przystanku na wyświetlaczu.

"Widzew Stadion" czy "Piłsudskiego - Widzewska"? Jeden i ten sam przystanek, a inne nazwy. Nazwa
przystanku powinna być spójna i niezmieniana po wyprodukowaniu wyświetlaczy | fot.
Daniel Siwak
Tematy związane z szeroko pojętą informacją pasażerską są szalenie ciekawe. Stąd ostatnimi czasy z wyjątkową sympatią poruszam je na "ZbiorKomie". Nie pierwszy raz będę powtarzał, że w informacji pasażerskiej nie ma miejsca na tak zwane półśrodki - albo działa ona dobrze, albo działa ona źle. Od tego przecież zależy, czy przewoźnik/organizator zachowuje standardy działania oraz czy pasażer, który korzysta z takiej informacji dotrze do celu swojej podróży. Jeśli miałbym wskazać miasta, na których można by się wzorować w tym temacie to na pierwszym miejscu byłaby Warszawa, a potem Gdańsk, Wrocław czy Kraków. W Łodzi jest jeszcze wiele do zrobienia, choć ostatnie propozycje nowego wyglądu rozkładów jazdy mnie bardzo zaskoczyły. Oczywiście pozytywnie.

Chciałbym zacząć od zdjęcia czołówkowego. Mamy tam najnowszą krańcówkę tramwajową (wbudowaną w obszar krańcówki autobusowej) dla linii 3 i 10. Był to jeden z pierwszych przystanków, który swoją nazwę zawdzięczał pobliskiej firmie. Chodzi oczywiście o fabrykę komuterów Dell. Przez wiele lat ta nazwa normalnie funkcjonowała w sieci komunikacji miejskiej w Łodzi. Zmiana przyszła wraz z uruchomieniem transportu szynowego w tym rejonie. Na tablicach przystankowych oraz na tablicach elektronicznych w pojazdach pojawiła się nowa nazwa krańcówki - "Olechów". Natomiast czas się zatrzymał na zainstalowanej tablicy Systemu Informacji Pasażerskiej, bo możemy przeczytać na niej, że jesteśmy na przystanku "Dell". Co prawda lokalizacja tej krańcówki jest peryferyjna, ale może dezorientować pasażera.

Kilka kilometrów dalej natrafić można na wspólny autobusowo-tramwajowy przystanek na alei Piłsudskiego w rejonie ulicy Widzewskiej (dla linii 8, 9, 9A, 10, 75, 85, N1). Tu stworzono także awaryjną krańcówkę dla tramwajów na wypadek utrudnień w prowadzeniu ruchu w kierunku Augustów i Olechowa. Według przyjętego nazewnictwa byłby to przystanek "Piłsudskiego - Widzewska" - taką też nazwę pasażerowie wyczytają z elektronicznej tablicy na przystanku. Jednak na zwykłych tablicach przystankowych dowiemy się, że jest to przystanek Widzew Stadion. Zresztą komunikaty o takiej treści są już wygłaszane w autobusach i tramwajach. Raczej trudno będzie nie zauważyć stadionu miejskiego, do którego odnosi się ta nazwa. Tym nie mniej to kolejny przypadek, gdzie mamy jeden i ten sam przystanek, a dwie różne nazwy. W tym przypadku trzeba też zwrócić uwagę, że jest to jeden z ważniejszych przystanków przesiadkowych na trasie W-Z.

"Włókniarzy - Dworzec Łódź Kaliska (estakada)". Pojawia się pytanie, czy ta tablica została zamontowana
na właściwym przystanku? Wszystko wskazuje, że powinna stanąć wcześniej | fot. Daniel Siwak
Kolejnym przykładem braku nadzoru nad nazewnictwem jest zespół przystankowy w rejonie drugiego największego dworca kolejowego w mieście, czyli dworca Łódź Kaliska. Jest to dość rozbudowany obszar obejmujący w sumie ponad 10 przystanków. Trzy znajdują się na ulicy Karolewskiej ("Włókniarzy"), trzy na alei Bandurskiego ("Dworzec Łódź Kaliska"), trzy pod budynkiem dworca ("Dworzec Łódź Kaliska"), a sześć na alei Włókniarzy ("Dworzec Łódź Kaliska estakada" i "Mickiewicza"). Jest jeszcze jedna lokalizacja przystanków, to aleja Unii Lubelskiej - Dworzec Łódź Kaliska. Ale ta funkcjonuje przeważnie tymczasowo w czasie objazdów. Całość wymusza układ drogowy, który funkcjonuje w tym rejonie miasta.

A w tym przypadku chodzi mi o dwa nowe przystanki tramwajowe "Włókniarzy - Mickiewicza" (dla linii 8, 12, 12A, 14). Powstały przy okazji przebudowy trasy W-Z pod estakadą - pomiędzy ulicą Kopernika a alejami Mickiewicza i Bandurskiego. Perony są nowe, dostosowane do poruszania się osób niepełnosprawnych, zainstalowana jest wiata przystankowa i elektroniczne tablice SIP. Z tych tablic dowiemy się, ze jest to przystanek "Włókniarzy - Dworzec Łódź Kaliska (estakada)", który znajduje się kilkaset metrów wcześniej. Jednak znajdująca się obok tablica przystankowa wskazuje coś innego, bo nazwa przystanku tam zawarta to "Włókniarzy - Mickiewicza". Można więc stwierdzić, że tablica została zamontowana nie na tym przystanku? Szczęście, że przystanki są w niedalekiej odległości od siebie, ale takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Na początku napisałem, że zainspirowali mnie bardzo budowniczowie dworca Łódź Fabryczna. I jest to najprawdziwsza prawda. Ostatnio miałem okazję być na ulicy Kilińskiego, przy ulicy Traugutta trwa wykańczanie peronów dwóch przystanków tramwajowych. Stanęły na nich dwie całkiem nowe tablice Systemu Informacji Pasażerskiej. Moje zainteresowanie wzbudziła jednak nazwa przystanku. Nie było to "Kilińskiego - Traugutta" (przy skrzyżowaniu z tą ulicą znajdują się te przystanki), nie "Kilińskiego - Dworzec Łódź Fabryczna" (w pobliżu znajduje się największy dworzec kolejowy w mieście), a "Przystanek mBank" (siedziba tego banku budowana jest kilkaset metrów dalej). Stanąłem popatrzyłem na nie i pomyślałem sobie - co autor miał na myśli?

Czemu "Przystanek mBank", skoro kilkaset metrów dalej mamy największy dworzec kolejowy
w mieście. Ciekawe jak będą nazywać się pozostałe przystanki w NCŁ | fot.
Daniel Siwak
Kilkanaście miesięcy temu, przy okazji uruchomienia starego-nowego przystanku Sienkiewicza - Ericpol, zastanawiałem się, kto może mieć swój przystanek komunikacji miejskiej w Łodzi? - Nie chodzi o to, aby brać za takie rzeczy pieniądze. Chodzi bardziej o integrację miasta z firmą. Trzeba zwrócić się z pismem do nas, wykazującym przystanek do nazwania nazwą firmy, a my się do tego ustosunkujemy - powiedział mi wówczas były szef ZDiT, Grzegorz Nita. Chyba jak rzadko, po części zgadzam się z panem dyrektorem. Jednak pierwszeństwo do nadania nazw muszą mieć w takim przypadku instytucje czy ważne obiekty użyteczności publicznej. Takim bez wątpienia jest multimodalny dworzec Łódź Fabryczna. Poza tym nie będzie się mówiło, że to dworzec znajduje się w pobliżu biurowca mBanku, a raczej, że to biurowiec znajduje się w blisko dworca.

Jeśli chodzi o opisywane okolice, to moje zastrzeżenie budzi również nazwa zespołu przystankowego pod budowanym dworcem Łódź Fabryczna. Na wszystkich tablicach SIP widnieje nazwa "Łódź Fabryczna". Nie każdy mieszkaniec, a tym bardziej turysta musi wiedzieć, że ta konstrukcja w pobliżu skrzyżowania z ul. P.O.W. to najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Polsce. Powinien widnieć tam napis "Dworzec Łódź Fabryczna" Zresztą jest to odejście od przyjętego do tej pory nazewnictwa przystankowego dla ważniejszych obiektów kolejowych. Przykłady? Proszę bardzo. Zespół przystankowy w rejonie dworca na ul. Służbowej ma w nazwie "Dworzec Łódź Widzew", w rejonie dworca na alei Unii "Dworzec Łódź Kaliska", a w rejonie dworca na placu Dmowskiego "Dworzec Łódź Żabieniec". Ciekawe jak będą nazywać się pozostałe przystanki w NCŁ?

Generalnie strasznie się cieszę, że elektroniczne tablice SIP coraz częściej pojawiają się na ulicach mojego miasta. Jednak bardzo trudno mi przejść na porządku dziennym do sytuacji złego oznaczenia linii lub złego nazywania przystanków. Próbowałem znaleźć wytłumaczenie dla tych kilku sytuacji, które dzisiaj Wam opisałem. Jedyne sensowne wytłumaczenie jakie przyszło mi do głowy, to bałagan w Zarządzie Dróg i Transportu. Wychodzi na to, że zlecana jest do wykonania elektroniczna tablica z określoną nazwą przystanku, a potem podejmowana jest decyzja o... zmianie nazwy tego przystanku. Na początku przyszłego roku, po kolejnych przesunięciach, ma zostać wprowadzona nowa siatka połączeń autobusowych i tramwajowych. Wówczas takie przypadki po prostu nie powinny już mieć miejsca.

Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego. Wybieramy najciekawsze zdjęcia [konkurs]

$
0
0
To był bardzo klimatyczny plener fotograficzny. W sierpniowym wydarzeniu wzięło udział trzydziestu
uczestników. W obiekcie z lat 70. powstało na pewno wiele ciekawych kadrów |
fot. Konrad Palusiński
Prawie tydzień temu świętowaliśmy wspólnie czwarte urodziny mojego bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI. Wszystko za sprawą pleneru fotograficznego Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego. Zgodnie z zapowiedziami czas najwyższy na konkurs fotograficzny dla uczestników.

W historii moich Photo Day'ów jest to drugi konkurs, w którym mogą wziąć udział uczestnicy wydarzenia. Przecież nie chodzi o rywalizację, a o dobrą zabawę. Jeśli już przejrzeliście foldery to problem macie z głowy. Jeśli nie, to zachęcam do tego. Na pewno znajdą się tam bardzo ciekawe kadry. To idealne - Waszym zdaniem - zdjęcie możecie przesyłać do 4 września.

Celem konkursu jest wybór najciekawszych zdjęć, które zrobione były w czasie pleneru fotograficznego Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego oraz promocja ciekawych obiektów związanych z łódzkim transportem publicznym. Zakład Eksploatacji Autobusów nr 1 czeka w przyszłości gruntowna modernizacja, a obiekt straci wtedy swój niepowtarzalny klimat.

Wybór może być nie łatwy, bo w zajezdni autobusowej przy ul. Limanowskiego mogło powstać setki ujęć.
To najlepsze, zdaniem uczestników, można przysyłać na konkurs, który trwa | fot. Konrad Palusiński
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Przede wszystkim wybrać to zdjęcie, które Waszym zdaniem powinno wziąć udział w internetowej zabawie. Należy je przesłać w wersji cyfrowej w formacie "JPG" w najlepszej jakości kompresji i rozmiarze nie większym niż 10 MB, lecz nie mniejszym niż 3500 px na dłuższym boku. Wraz z cyfrowym oryginałem zdjęcia należy przesłać jego kopię. Ta powinna zostać przesłana w formacie 1600 px dłuższym boku. Zdjęcie zgłaszane do konkursu powinno zawierać nazwę według następującego wzoru: "KZ2016_inicjały autora" w postaci dwóch pierwszych liter imienia i nazwiska". Np. KZ2016_JaKo - dla Jana Kowalskiego lub KZ2016_JaKo_kopia - dla kopii zdjęcia. 

Tak przygotowane fotografie przesyłajcie na adres: konkurs@komunikacjazbiorowa.pl. W tytule maila trzeba wpisać "konkurs_PD#MPK". Maile zatytułowane inaczej nie będą uwzględniane. W jego treści należy wpisać imię, nazwisko oraz miasto zamieszkania. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie od 26 sierpnia (od godziny 17.59) do 4 września 2016 roku (do godziny 23.59). Wszystkie zdjęcia zgłoszone do Konkursu zostaną opublikowane na blogu ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI - Komunikacjazbiorowa.pl. Kolejny etap konkursu, czyli głosowanie internautów odbędzie się od 7 września do 14 września 2016 roku (do godziny 23.59). To ono wyłoni zwycięzców naszego konkursu.

Nagrodą główną za pierwsze, drugie i trzecie miejsce jest zestaw upominków od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Nagrodą organizatora będzie nagroda niespodzianka ufundowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi.

MPK Łódź w markecie taborowym. Będą nowe tramwaje, a autobusy elektryczne jeszcze poczekają

$
0
0
Miejski przewoźnik sukcesywnie wymienia swój tabor, ale szybciej przebiega proces wymiany autobusów.
Pośród tramwajów większość stanowią nadal zmodernizowane wagony wysokopodłogowe | fot.
Daniel Siwak
Nie jest żadną tajemnicą, że Łódź ma jeden z najstarszych tramwajowych parków taborowych w Polsce. Brak równowagi pomiędzy zakupami autobusów i tramwajów jest widoczny na ulicach miasta. Prawda jest brutalna, bo takich zapóźnień się nie da nadrobić w rok czy dwa. Jednak powoli to się zmienia.

Czasami człowiek zazdrości innym miastom sprawniejszego procesu wymiany taboru. Prócz Warszawy, która jest liderem w tym temacie, dość dobrze radzi sobie Gdańsk czy Kraków. Obydwa miasta prócz kupna nowych wagonów remontują także używane, sprowadzane często z Niemiec. Jednak skala takich inwestycji jest zdecydowanie większa niż w naszym mieście.

Niedawno Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne poinformowało, że pozyskało środki na zakup nowych tramwajów niskopodłogowych. Wagony oraz wyposażenie do ich serwisowania ma kosztować w sumie nieco ponad sto milionów złotych. Kolejnych siedemnaście milionów ma zostać przeznaczonych na budowę nowej hali techniczno-naprawczej.

Dwadzieścia dwa tramwaje Pesa Swing to pierwszy od lat zakup nowego taboru. Do końca 2021 roku do
Łodzi trafią w sumie 42 nowoczesne pojazdy. Wszystkie będą niskopodłogowe | fot.
Daniel Siwak
Dwanaście tramwajów, o których mowa ma nie różnić się standardem od tych kursujących na linii 10. Będzie w nich monitoring części pasażerskiej, elektroniczne tablice boczne z funkcją prezentacji tzw. choinki, biletomat czy klimatyzacja. Nie wiadomo jeszcze, czy przewoźnik postawi na więcej miejsc stojących kosztem siedzących. - W przeciągu najbliższych tygodni powinniśmy podpisać umowę o dofinansowanie. Mam nadzieję, że proces wyboru dostawcy nowych tramwajów oraz wykonawcy nowej hali zakończy się jeszcze w tym roku - poinformował Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź.

Nie znamy jeszcze dostawcy, ale wiemy, że wspomniane tramwaje mają już przydzielone zadanie. Będą obsługiwać linię 14 (Dąbrowa - Dworzec Łódź Żabieniec). To dość ciekawa linia, która w czasie ponad 40-minutowego kursu łączy jeden przystanek kolejowy (Łódź Dąbrowa) z dwoma dworcami kolejowymi (Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec). Po drodze mija także szpital im. Korczaka, Muzeum Kinematografii, Galerię Łódzką, Urząd Marszałkowski czy uniwersytecki szpital im. Wojskowej Akademii Medycznej. Pasażerowie na pewno się ucieszą, bo zarówno na Żubardź, jak i na Dąbrowę żadne niskopodłogowe wagony regularnie nie jeździły.

Do pełni szczęścia trzeba by jeszcze wyremontować niektóre odcinki torowisk, po których miałyby poruszać się te nowe wagony. Nie warto stosować takich praktyk, jak Szczecin, który wysyła niskopodłogowe Pesy na krzywe torowiska. Przede wszystkim chodzi o modernizację krańcówki Dąbrowa. Następne w kolejce jest skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego z aleją Śmigłego Rydza oraz aleja Włókniarzy - na odcinku od ulicy Struga do ulicy Legionów (wraz ze skrzyżowaniem). Na szczęście ta przedostatnia pozycja będzie elementem projektu "Tramwaj dla Łodzi", o którym już kiedyś pisałem w szczegółach. Ten sam projekt zakłada również zakup kolejnych 30 nowych tramwajów.

Autobus elektryczny PKM Jaworzno przy stanowisku ładowania z pantografu. Podobne rozwiązanie wybrały
władze MPK Łódź, jeśli będą kupowane "elektryki" dla naszego miasta | fot.
Solaris Bus & Coach
Tyle o tramwajach. Czas napisać kilka słów o autobusach elektrycznych. W tym samym czasie, w którym MPK Łódź składało wniosek na zakup dwunastu nowych tramwajów, powstał także drugi wniosek. Ten dotyczył zakupu siedemnastu autobusów elektrycznych wraz z budową zaplecza technicznego do ich obsługi. Znalazłoby się ono na terenie Zakładu Eksploatacji Autobusów nr 1, który ma być modernizowany w najbliższych latach. Plan był taki, aby te ekologiczne pojazdy wyjechały na ulice naszego miasta najpóźniej do końca 2018 roku. Teraz już wiadomo, że tak się nie stanie.

Przewoźnik nie otrzymał bowiem unijnego dofinansowania na ich zakup, a z własnych środków taki zakup jest praktycznie niemożliwy. - Nie ukrywam, że bardziej zależało nam na tramwajach, bo tutaj mamy ogromne potrzeby. To, że teraz nie dostaliśmy dofinansowania, to nie oznacza, że  w przyszłości także takiego dofinansowania nie dostaniemy. Autobusy elektryczne tak, ale nie teraz i nie za wszelką cenę - wyjaśnił prezes MPK Łódź. Oznacza to tyle, że dwanaście lub siedemnaście elektrycznych pojazdów pojawić się może dopiero w latach 2019 - 2021. Naturalnie o ile do tego czasu nie zmieni się koncepcja ich użytkowania.

Ta ostatnia zakładała zakup pojazdów ładowanych za pomocą specjalnego odbieraka prądu, czyli pantografu. Jest to nieco droższe rozwiązanie niżeli tradycyjne ładowanie za pomocą wtyczki, ale za to nadal zdecydowanie tańsze niż ładowanie indukcyjne. "Elektryki" byłyby przypisane do linii autobusowych, które zaczynają swoją trasę na krańcówce przy ul. Wydawniczej i kończą na krańcówkach na Retkini i Teofilowie Przemysłowym. Z tych informacji wynikało by, iż chodzi o linie 80 (Wydawnicza - Kusocińskiego) i 83 (Wydawnicza - Szczecińska Cmentarz). Sama krańcówka przy Wydawniczej ma być przebudowywana w ramach prac nad Nowowęglową II. Pytanie, czy przy tych pracach powstanie infrastruktura techniczna pod przyszły punkt ładowania?

Najmniejszymi pojazdami we flocie miejskiego przewoźnika są Jelcze M081MB "Vero". Zakupione kilka
lat temu pojazdy przydałoby się wymienić na nowocześniejsze i ekonomiczniejsze | fot.
Daniel Siwak
Jeśli sięgnąć nieco w przeszłość to temat autobusów elektrycznych w Łodzi wcale nie jest nowy. W czasie Dni MPK Łódź, które obyły się w 2011 roku można było zobaczyć prototypowy model autobusu miejskiego Solaris Urbino 8,9 LE electric. Ówczesny wiceprezes Radosław Podogrocki przedstawił plan nowej obsługi komunikacyjnej ulicy Piotrkowskiej. Miał on polegać na wprowadzeniu nowego rodzaju pojazdów jakimi są właśnie ekologiczne autobusy elektryczne. Na planach ostatecznie się skończyło, bo nikt na razie nie myśli o takim środku transportu na reprezentacyjnej ulicy miasta. Funkcję transportową - co widać w statystykach wypożyczeń - przejęły chwilowo jednoślady Łódzkiego Roweru Publicznego.

Warto wspomnieć, że Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne cały czas myśli o wymianie tradycyjnego, czyli spalinowego taboru autobusowego. Ostatnia dostawa czterdziestu leasingowanych pojazdów - Solarisów Urbino (12 i 18-metrowych) miała miejsce w 2015 roku. W najbliższym czasie planowane są kolejne długoterminowe wynajmy. Najnowsze plany zakładają zakup 34 autobusów o długości dwunastu metrów. Nowe miejskie pojazdy z klimatyzacją, biletomatami oraz monitoringiem trafiłyby do Łodzi w przyszłym roku. Najprawdopodobniej kolejna dostawa autobusów będzie obejmowała autobusy przegubowe. Miejski przewoźnik powinien przez to zachować równowagę przy pozyskiwaniu nowego taboru.

Bardzo niepewny jest za to los wymiany najmniejszych autobusów we flocie przewoźnika. Obecnie eksploatowane Jelcze Vero coraz bardziej się starzeją. Przydałoby się najzwyczajniej zamienić je na lepszy model. Jednak przeszkodą do tego jest tworzona właśnie siatka połączeń autobusowych i tramwajowych. Chodzi o to, że nie ma jeszcze szczegółów - przynajmniej w publicznym przekazie - co do konkretnych tras. Stąd trudno zorientować się, gdzie i jakie autobusy będą naprawdę potrzebne. Sam termin zakończenia prac nad reorganizacją komunikacji, które odbywają się w ramach akcji "Łódź Łączy" był już przekładany. Mieliśmy zmiany tras poznać w te wakacje, potem we wrześniu, a teraz najprawdopodobniej efekt pracy urzędników i społeczników (przekonsultowane i ostateczne trasy) poznamy dopiero w przyszłym roku.

Rozkład jazdy PKP od 4 września. IC na Śląsk z objazdami, ŁKA częściej do Warszawy, PR ze skróconymi trasami

$
0
0
Pierwszy od lat pociąg ekspresowy z końcem wakacji przestał kursować z Łodzi. Część zmian 
wprowadzono w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP PLK | fot. Daniel Siwak
Zarządca krajowej sieci kolejowej - PKP Polskie Linie Kolejowe - po okresie wakacyjnym wprowadza coroczną, wrześniową korektę w rozkładzie jazdy pociągów wielu przewoźników szynowych. Jeśli chodzi o województwo łódzkie to dotyczy ona naturalnie PKP Intercity (PKP IC), Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) i Przewozów Regionalnych (PR).

Pomimo zakończenia sezonu wakacyjnego, na niektórych fragmentach sieci kolejowej będą nadal trwały prace modernizacyjne. Dotyczyć będą głównie podróży w kierunku Kutna oraz Łowicza, a także dalej w kierunku Śląska. Po ich zakończeniu pociągi regionalne i dalekobieżne będą mogły poruszać się szybciej niż dotychczas.

Jak to na kolei, opisywana korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać jak zwykle czasowo. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe 16 października, a potem jeszcze 11 grudnia. Wówczas znów pasażerowie będą musieli sprawdzić wszystkie swoje połączenia, z których korzystają na co dzień w drodze do pracy czy domu.

Pasażerowie PKP Intercity odczują pewne utrudnienia w podróżach w kierunku Śląska. Prócz objazdów
przez Łowicz Główny do połowy października nie będzie kursował IC "Górnik" | fot.
Daniel Siwak
PKP Intercity będzie miało trudności w kursowaniu na trasach w kierunku Śląska. W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Łęczycy, do 12 września pociągi IC "Chemik", IC "Hutnik" oraz IC "Stoczniowiec" (Katowice - Łódź Kaliska - Gdynia Główna - Łódź Kaliska - Katowice)pojadą objazdem. Dotyczy to odcinka pomiędzy Zgierzem a Kutnem, a składy zatrzymają się na stacjach Głowno oraz Łowicz Główny, ale z pominięciem postoju na stacji w Łęczycy. Wydłuży to czas przejazdu o około 15 minut. Z powodu prac torowych na odcinku Częstochowa - Koluszki i związanymi tym ograniczeniami przepustowości linii, do 15 października zostanie zawieszone kursowanie pociągu IC "Górnik" (Katowice - Łódź Kaliska - Katowice). Przewoźnik sugeruje, aby pasażerowie korzystali z pozostałych połączeń, w tym trzech obsługiwanych elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Flirt3 i jednym składem wagonowym.

Ze względu na zamknięcie  jednego toru na odcinku Katowice Ligota - Tychy, w dniach 7 - 14 października TLK "Wenus" pojedzie w skróconej relacji Gdynia Główna - Łódź Kaliska - Katowice - Łódź Kaliska - Gdynia Główna (zamiast do Bielska Białej). Natomiast z powodu prac na odcinku Łódź Widzew - Kutno, w okresie do 4 września do 15 października, TLK "Wenus" w kierunku Gdyni pojedzie z pominięciem stacji Łódź Kaliska. Warto wspomnieć, że od września nie będą kursować już TLK "Aqarius" (Katowice - Łódź Kaliska - Gdynia Główna - Hel/Łeba- Gdynia Główna - Łódź Kaliska - Katowice) oraz EIC "Lazur" (Łódź Kaliska - Warszawa - Gdynia Główna - Warszawa - Łódź Kaliska). Przystanki Łódź Pabianicka i Łódź Dąbrowa nadal wykorzystywane będą przez dalekobieżne Darty, a stacja Łódź Żabieniec przez dalekobieżne Flirty3.

Ważną częścią funkcjonowania PKP Intercity jest obsługa połączeń na linii "łódzkiej". Tutaj zmiany dotyczą głównie godzin odjazdów lub przyjazdów. Pierwsze pociągi w kierunku stolicy odjadą z Łodzi Kaliskiej o godz. 04.38 (TLK "Ogiński"), 05.05 (TLK "Łęcka"), 05.35 (TLK "Jagna"), 06.30 (IC "Uszatek) i 06.41 (TLK "Soplica"). Jeśli chodzi o dworzec Łódź Widzew, to pociągi do Warszawy ruszą kolejno o godz. 07.23 (IC "Dąbrowska"), 10.39 (IC "Konopnicka"), 14.39 (IC "Słowacki") i 18.41 (IC "Orzeszkowa"). Ostatnim pociągiem z Łodzi będzie nadal TLK "Deyna", który wyruszy z Łodzi Kaliskiej o godz. 20.12. Popołudniowe kursy z Warszawy Centralnej do Łodzi Kaliskiej odbywać się będą o godz. 15.35 (TLK "Ogiński"), 16.45 (IC "Uszatek), 17.05 (TLK "Telimena"), 17.40 (TLK "Boryna) i 18.03 (TLK "Zamenhof"). Jeśli chodzi o kursy do dworca Łódź Widzew, to pociągi z Warszawy ruszą kolejno o godz. 16.08 (IC "Konopnicka") i o 20.15 (IC "Dąbrowska"). Ostatnim pociągiem z Warszawy będzie nadal TLK "Łęcka", który z Warszawy Centralnej odjedzie o godz. 22.35.

Pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej nadal ograniczają kursowanie pomiędzy Zgierzem a Łodzią
Widzewem. Ma być więcej skomunikowań z pociągami innych przewoźników | fot.
Daniel Siwak
Łódzka Kolej Aglomeracyjna wraz z wrześniową korektą rozkładów jazdy zwiększa ilość weekendowych i świątecznych połączeń pomiędzy Łodzią a Warszawą. Do tej pory były to dwie pary pociągów, czyli cztery kursy. Teraz będą aż cztery pary i w sumie osiem kursów. Z Łodzi Kaliskiej pociągi ŁKA odjadą o godz. 06.30, 09.09, 15.07 i 17.05. Z Warszawy Wschodniej odjazdy zaplanowano na godz. 11.18, 13.13, 19.23 i 21.13, a z Warszawy Centralnej na godz. 11.35, 13.25, 19.45 i 21.25. Nadal ma obowiązywać bonus komunikacyjny. Z jednorazowym biletem kolejowym ("Łódź Bliżej Ciebie", "Bilet Wycieczkowy", "ŁKA60+" i "Razem Taniej") do godziny od rozkładowego przyjazdu po Warszawie można podróżować przez godzinę i piętnaście minut (odpowiednik biletu 75-minutowego ZTM w strefie 1). Z kolei po Łodzi można podróżować przez godzinę (odpowiednik biletu 60-minutowego LTZ w strefie miejskiej i podmiejskiej). Od grudnia liczba kursów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ma zwiększyć się o kolejne dwa - do dziesięciu.

Sytuacja przewoźnika nieco ustabilizowała się na linii kolejowej nr 14, a w ofercie od początku września zaplanowano ponad 30 połączeń. Pierwszy pociąg z Łodzi Kaliskiej do Sieradza odjedzie o godz. 05.40, a ostatni o godz. 23.10. Z Sieradza do Łodzi Kaliskiej najwcześniej pojedziemy o godz. 04.13, a najpóźniej o godz. 20.47. Kursy będą uzupełniane przez Przewozy Regionalne, które tędy kursują do Wrocławia czy Poznania. Na trasie z Łodzi do Łowicza realizowanych będzie blisko 30 połączeń. Poranne pociągi będą miały również zapewnione skomunikowania w Zgierzu (do Łodzi Widzewa przez Łódź Stoki) oraz w Łodzi Kaliskiej (do Sieradza i Warszawy Wschodniej). Pierwszy pociąg z Łodzi Kaliskiej do Łowicza Głównego odjedzie o godz. 04.13, a ostatni o godz. 22.51. Z Łowicza Głównego do Łodzi najwcześniej pojedziemy o godz. 04.21, a najpóźniej o godz. 22.37. Nieco ponad 20 połączeń będzie funkcjonować pomiędzy Łodzią a Kutnem. W dni robocze uruchomiony zostanie nowy pociąg, który zapewni dojazd do Łodzi na godzinę 6:00. Na stacji Łódź Kaliska pociąg będzie skomunikowany ze składem ŁKA do Sieradza i PKP Intercity do Warszawy Wschodniej, a na stacji Łódź Widzew z połączeniem ŁKA do Koluszek. Pierwszy pociąg z Łodzi Widzewa do Kutna odjedzie o godz. 04.14, a ostatni o godz. 21.27. Z Kutna do Łodzi najwcześniej pojedziemy o godz. 03.56, a najpóźniej o godz. 21.27.

Ze względu prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK na odcinkach jednotorowych Zgierz Kontrewers - Chociszew (5-8 września) i Chociszew - Ozorków (9-12 września) zostanie uruchomiona komunikacja autobusowa pomiędzy tymi stacjami. Niestety, sytuacja z połączeniami na linii Łódź Widzew - Zgierz zbytnio się nie zmieni. Samorządowa spółka województwa łódzkiego rzeczywiście nie zawiesiła wszystkich połączeń weekendowych. Jednak ich ilość pozostaje taka sama. Odjazdy ze stacji Łódź Widzew wyznaczono o godz. 11.45 i 15.38, odjazdy ze Zgierza zaplanowano o godz. 12.10 i 18.37. W tygodniu liczba połączeń kształtuje się na dziesięć w kierunku widzewskiego dworca (pierwszy kurs ze Zgierza o godz. 06.19, ostatni o godz. 18.37) oraz dziewięć w kierunku dworca zgierskiego (pierwszy kurs z Łodzi Widzewa o godz. 05.55, ostatni o godz. 17.56). Na stacji Łódź Widzew pociągi mają być skomunikowane z połączeniami w kierunku Koluszek, Skierniewic i Warszawy, natomiast na stacji Zgierz z pociągami do i z Łowicza oraz Kutna. Liczba bezpośrednich połączeń ze Zgierza do Koluszek w obecnym rozkładzie jazdy będzie wynosiła sześć (3 pary pociągów). W sumie z 35 połączeń będzie można skorzystać na linii obwodowej pomiędzy stacją Łódź Kaliska a stacją Łódź Widzew.

Kilka kursów pociągów na trasie z Łodzi do Częstochowy zostanie skróconych. Natomiast na trasie
do Torunia kursować będzie na wybranych odcinkach komunikacja autobusowa | fot.
Daniel Siwak
Przewozy Regionalne najwięcej zmian będą miały na linii Łódź Kaliska - Częstochowa - Łódź Kaliska. W tym przypadku także chodzi o prace modernizacyjne prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Pociąg nr 14323 w dni robocze w kursuje w skróconej relacji ze stacji Łódź Widzew (godz. 17.04) do stacji Częstochowa (godz. 19.26). Natomiast w soboty, niedziele i święta ten sam pociąg kursuje ze stacji Łódź Kaliska (godz. 16.46). Pociąg nr 41334 (z Częstochowy o godz. 05:35) w okresie 13-29 września w dni robocze kursuje w skróconej relacji do stacji Łódź Widzew (godz. 08.09). Pociąg nr 41310 (z Częstochowy o godz. 08.41) 1 i 2 października kursuje w skróconej relacji do stacji Łódź Widzew (godz. 11.35). Pociąg nr 41322 (z Częstochowy o godz. 17.33) kursuje w dniach 4-12 września w skróconej relacji do stacji Łódź Widzew (godz. 19.25). Natomiast pociąg nr 41324 (z Częstochowy o godz. 18.41) kursuje w dniach 10 i 11 października w skróconej relacji do stacji Łódź Widzew (godz. 21.01).

Kolejne utrudnienia dotyczyć będą pociągów na trasie Łódź Kaliska - Toruń - Łódź Kaliska. Tutaj pasażerowie pociągu nr 15334/5 (z Łodzi Kaliskiej o 09.44) będą musieli przesiąść się do autobusów na odcinku Zgierz Kontrewers - Chociszew (w dniach 5-8 września) oraz Chociszew - Ozorków (w dniach 9-12 września). W drodze powrotnej chodzi o pociąg nr 51302/3 (z Torunia o godz. 14.42), gdzie komunikacja autobusowa będzie obwiązywać na odcinku Chociszew - Zgierz Kontrewers (w dniach 5-8 września) oraz na odcinku Ozorków - Chociszew (w dniach 9-12 września). Kolejna zmiana niesie za sobą utrudnienia na trasie Łódź Kaliska - Opoczno - Łódź Kaliska. Tutaj pociąg nr 11118 (z Tomaszowa Mazowieckiego o godz.15.39) kursuje w dni robocze zaplanowano w skróconej relacji do stacji Łódź Widzew (godz. 16.26).

Nadal w rozkładzie pozostają 2 pary (4 kursy) pociągów rozpoczynających trasę na stacji Łódź Kaliska z i do (godz. 05.10, 14.13) Wrocławia Głównego oraz 4 pary (8 kursów) pociągów z i do (godz. 07.10, 10.10, 12.11 i 16.11) Poznania Głównego. Jeśli chodzi o pociągi interREGIO, które łączą Łódź i Warszawę, to nie ma tutaj istotnych zmian. Na tory wyjedzie nadal 6 par pociągów (12 kursów) realizowanych zmodernizowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN 57 należącymi województwa łódzkiego. Z Łodzi Kaliskiej pierwszy IR odjedzie o godz. 06.55, potem o godz. 08.03, 11.59, 13.43, 14,51 oraz ostatni o godz. 19.07. Z Warszawy Wschodniej pierwszy pociąg ruszy o godz. 04.45, potem o godz. 10.23, 13.03, 15.03, 17.03 oraz ostatni o godz. 19.23, a z Warszawy Centralnej o godz. 04.54, 10.35, 13.15, 15.15, 17.15 i 19.35. Pojadą one przez Łódź Pabianicką, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowę, Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice, Skierniewice Rawkę, Żyrardów i Grodzisk Mazowiecki.

Czerwona i Wróblewskiego do reaktywacji, do budowy tramwaj do Matek Polskich i na Przybyszewskiego

$
0
0
Przebudowa istniejącego oraz budowa nowego odcinka trasy tramwajowej W-Z, to największa inwestycja
komunikacyjna od lat. Może się równać jedynie długoletnią przebudową linii ŁTR | fot.
Daniel Siwak
Pod koniec czerwca poznaliśmy harmonogram systemowych zmian pod hasłem "Łódź Łączy". Według zaprezentowanych informacji częścią działań miała być prezentacja listy inwestycji komunikacyjnych do 2020 roku. Nie poznaliśmy ich w lipcu, nie poznaliśmy ich w sierpniu. Nie zanosi się także żebyśmy poznali je we wrześniu.

Bez względu na to mam nadzieję, że Urząd Miasta Łodzi w niedalekiej przyszłości przedstawi swoje typy. Nie wiem skąd się bierze ta "skleroza", ale nie świadczy to dobrze o podejściu miasta do tematu inwestycji w łódzką komunikację. Szczególnie, że coraz więcej torowisk jest w fatalnym stanie. A jak wiadomo, po złych szynach nowoczesne tramwaje nie pojadą.

Patrząc na wszystko z perspektywy czasu, to wspomniane zmiany spod znaku "Łódź Łączy" nie mają jakoś szczęścia. Najpierw były przeciągające się konsultacje społeczne. Teraz nie wiadomo jakie wnioski wyciągnięto po przedstawieniu łodzianom nowego wyglądu rozkładów jazdy. Z kolei na propozycje nowej siatki połączeń autobusowych i tramwajowych czekamy od miesięcy.

Ulica Czerwona i Wróblewskiego długo służyły tramwajom. Od lat brak tego odcinka jest bardzo
odczuwalny dla pasażerów - najbardziej przy objazdach ul. Piotrkowskiej | fot.
Łukasz Stefańczyk
Propozycji dotyczących inwestycji komunikacyjnych w Łodzi było już wiele. Nie wiem, czy w ogóle wiecie, że trzy lata temu powstało zarządzenie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej w sprawie projektów, które miałby zostać zrealizowane w nowej perspektywie unijnej 2014 - 2020. Dokument składał się z dwóch list - listy projektów strategicznych oraz listy rezerwowej projektów strategicznych. To właśnie ten dokument zawierał bardzo kontrowersyjny projekt uruchomienia pierwszej w mieście linii trolejbusowej. Z biegiem lat pozycje topniały niczym lód na lodowcach, a samo zarządzenie stało się fikcją. Najnowszą wersję zestawienia - choć nie wiadomo o jakim statusie - mieliśmy poznać w połowie lipca. Nie poznaliśmy ich w lipcu, nie poznaliśmy ich w połowie sierpnia. Połowa września właśnie za nami i nadal nic. Postanowiłem więc sam zaproponować kilka inwestycji, które moim zdaniem mogłyby być zrealizowane.

Zacznę może od typów tytułowych. Myślę, że dość ważną inwestycją komunikacyjną dla Łodzi powinna być reaktywacja odcinka torowego na ulicy Czerwonej, Wólczańskiej i Wróblewskiego. Gwoździem do trumny dla tego fragmentu łódzkiej sieci tramwajowej okazała się przebudowa w ramach Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Zlikwidowano wówczas relacje skrętne z ulicy Piotrkowskiej, a jakiś czas później także te z alei Politechniki. W trakcie przebudowy trasy W-Z, w miejscu dawnego torowiska na ul. Wróblewskiego wybudowano... parking dla samochodów. Historia zna już takie przypadki, bo podobnie postąpiono po likwidacji tramwajów na alei Unii i ul. Srebrzyńskiej. W przypadku opisywanego fragmentu już nie raz brakowało go do poprowadzenia tymczasowych i awaryjnych objazdów. Szczególnie w przypadku uroczystości pod Archikatedrą. Puszczanie tramwajów od strony ronda Lotników Lwowskich nie jest idealnym rozwiązaniem.

W dłuższej perspektywie można byłoby pomyśleć o drugim odcinku, który łączyłby Widzew z nowym odcinkiem prowadzącym na Olechów. Idealnie byłoby przeprowadzić nowe torowisko wzdłuż ulic Wujaka i Augustów, a potem ulicą Przybyszewskiego do alei Hetmańskiej - zgodnie z wariantem nr 3, który proponowany był przez Zarząd Dróg i Transportu w 2012 roku. Jednak taki wariant - choć najlepszy - mógłby nadal budzić kontrowersje pośród mieszkańców. Być może znów trudno byłby przekonać lokatorów i przedsiębiorców do plusów tego środka transportu pod blokami. Choć teraz pomocni mogliby być mieszkańcy ulicy Odnowiciela, gdzie tramwaj jeździ blisko zabudowań, a oni chyba nie narzekają. Stąd kompromisem mogłaby być budowa nowego torowiska na ulicy Przybyszewskiego - od ronda Sybiraków do alei Hetmańskiej wraz z budową wspólnej krańcówki autobusowo-tramwajowej przy ulicy Czajkowskiego.

Urzędnicy planują wydłużenie linii tramwajowej na ulicy Strykowskiej aż do skrzyżowania z Inflancką.
Chodzi o lepsze zintegrowanie komunikacji miejskiej z PKP Łódź Marysin | fot.
Daniel Siwak, arch.


Wiadomo, że wraz z przebudową ulicy Wojska Polskiego (od Franciszkańskiej do Strykowskiej), założono także budowę nowego torowiska - od obecnej krańcówki tramwajowej do planowej przy skrzyżowaniu ulic Strykowskiej i Inflanckiej. Urzędnikom chodzi o integrację z przystankiem kolejowym Łódź Marysin. Można było iść za ciosem i kontynuować rozbudowę infrastruktury tramwajowej w tym rejonie. Mam tutaj na myśli budowę nowego torowiska na ulicach Inflanckiej i Julianowskiej - od Strykowskiej do Zgierskiej wraz z przebudową krańcówki na rondzie Powstańców 1863 roku (na wspólną krańcówkę autobusowo-tramwajową). Wówczas obecne BUSpasy mogłyby zostać zaadaptowane jako wspólne pas autobusowo-tramwajowe. W Łodzi byłaby to swoista nowość, bo nie mamy nigdzie odcinka torowiska dedykowanego dla jednego kierunku ruchu.

Z perspektywy całej sieci tramwajowej przydałoby się również wybudować torowisko na alei Palki oraz ulicy Kopcińskiego - od Narutowicza do Wojska Polskiego. Dawniej mówiono o jednotorowej trasie z tzw. mijankami w rejonie przystanków. Jednak po likwidacji obecnie funkcjonujących BUSpasów można było przenieść je wraz z torowiskiem na środek jezdni, tworząc jednocześnie wspólne pasy autobusowo-tramwajowe. Byłaby to pewna alternatywa dla ulic Zachodniej czy Kilińskiego. Na pewno ułatwiłoby to dojazd tramwajem do Cmentarza Doły, Akademii Sztuk Pięknych, a dalej także do przystanku kolejowego Łódź Marysin, o którym wspomniałem wyżej. Poza tym wprowadzenie komunikacji tramwajowej to uwolnienie kilku linii autobusowych, które mogą pełnić rolę linii dowozowych z osiedla czy linii magistralnych.

Pośród różnych propozycji warto powrócić do koncepcji tramwaju do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Tamte tereny zamieszkuje sporo mieszkańców, jest tam też kilka firm. Należałoby wówczas zmodernizować w całości torowisko na ulicy Rzgowskiej - od Broniewskiego do Kurczaki (wraz z obecną krańcówką) oraz wybudować nowy dwutorowy fragment - od ulicy Kurczaki do obecnej krańcówki autobusowej Matki Polki. Według snutych założeń część tramwajowa obecnej krańcówki miała by funkcjonować w formie weksla torowego, ale miejski przewoźnik raczej nie będzie rozwijał parku taborowego o tramwaje dwukierunkowe. Stąd trzeba byłoby pochylić się również nad projektem klasycznej pętli. W planach była też budowa parkingu P&R, co nie jest głupim pomysłem. Wprowadzenie tramwaju na pewno pozwoliłoby rozwinąć sieć autobusową na osiedlu.

Budowa torowiska na ulicy Broniewskiego jest planowana w ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi".
Dzięki niemu będzie można wybudować tu wspólny pas autobusowo-tramwajowy | fot.
Daniel Siwak


Nowe odcinki mają zostać zrealizowane także w ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi". Pierwszy znajdować się będzie na terenie Nowego Centrum Łodzi. Tramwaje od skrzyżowania ulic Tramwajowej i Węglowej pojadą przez obecny teren MPK Łódź. Potem przy ulicy Wierzbowej (na wysokości budynku ZWiK) torowisko będzie odbijało w prawo, aby przy ulicy Nowowęglowej II w lewo - w kierunku wiaduktu na ulicy Kopcińskiego. Do tego dochodzi przebudowa wiaduktu tramwajowego i obniżenie torowiska do poziomu zero. Drugi, dwutorowy odcinek miałby pojawić się na ulicy Broniewskiego - pomiędzy Rzgowską, a Śmigłego Rydza i Niższą. Przy tej inwestycji zaplanowano podłączenie do istniejących już fragmentów torowiska. Chodzi o skrzyżowanie Rzgowska - Paderewskiego (wszystkie relacje), rondo Broniewskiego czy rondo Insurekcji Kościuszkowskiej (wszystkie relacje). Według planów mają powstać do 2020 roku.

W opracowaniach Urzędu Marszałkowskiego, jako przykład integracji kolej-komunikacja, wskazano także jedną inwestycję na Stokach. Chodzi o doprowadzenie torowiska tramwajowego po ulicy Pomorskiej w rejon przystanku kolejowego Łódź Stoki. Koncepcja ciekawa, ale chyba nie do szybkiej realizacji. Z kolei do pilnego remontu, który znacznie poprawiłby funkcjonowanie komunikacji miejskiej nadają się torowiska na ulicach: Legionów (od Zachodniej do Włókniarzy), Zielonej (do Zachodniej do Legionów), Konstantynowskiej (od Włókniarzy do granic miasta), Warszawskiej (od ronda Powstańców 1863 r. do Wycieczkowej), Aleksandrowskiej (od Bielicowej do Chochoła) czy Gdańskiej (od Kopernika do Legionów). Według informacji z magistratu, część inwestycji miałaby zostać zrealizowana w ramach rewitalizacji obszarowej Śródmieścia czy zawieszonego tymczasowo projektu Łódzkiego Tramwaju Metropolitarnego. Co z resztą? Najchętniej sięgnięto by po środku unijne, ale taka możliwość nie jest do końca gwarantowana.

Na sam koniec, w temacie inwestycji komunikacyjnych, poruszę jeszcze istotną kwestię - taboru. Nie jest żadną tajemnicą, że nasze miasto ma jeden z najnowocześniejszych autobusowych parków taborowych w Polsce. W ostatnim czasie pozyskaliśmy nowe Mercedesy Conecto (w wersji 12 i 18-metrowej) i Solarisy Urbino (w wersji 12 i 18-metrowej) z klimatyzacją, monitoringiem, biletomatami i dynamiczną informacją pasażerską. Jeśli chodzi o tramwaje, to nadal posiadamy najstarszy tramwajowy park taborowy w kraju. W związku z tym pozyskiwanie nowych tramwajów powinno być dokonywane dość regularnie. Wiadomo, że z racji ceny są to dość drogie zakupy. Jednak powinniśmy kupować przynajmniej 20, jak nie 30 nowych wagonów każdego roku. Gdyby przyjąć taką zasadę i się jej stanowczo trzymać, to w 2020 roku mielibyśmy od 80 do 120 pojazdów. Wydaje mi się też, że nasze miasto poniekąd jest skazane na sprowadzanie i modernizację taboru używanego. Trzeba o tym myśleć póki są jeszcze możliwości ich kupna od europejskich przewoźników.

Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego. Najciekawsze zdjęcia uczestników wybrane [rozwiązanie konkursu]

$
0
0
Trzydziestu uczestników mogło wejść na teren - zamkniętej na co dzień dla postronnych - zajezdni
autobusowej przy ulicy Limanowskiego. Szukali w niej idealnych kadrów | fot.
Konrad Palusiński
No to wszem i wobec ogłaszam dzisiaj, że kończy się wielkie świętowanie czwartych urodzin bloga ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI - Komunikacjazbiorowa.pl. Ostatnim elementem całego przedsięwzięcia jest rozwiązanie konkursu fotograficznego, który przeznaczony był dla uczestników pleneru.

Plener fotograficzny w Zakładzie Eksploatacji Autobusów nr 1 odbył się pod koniec sierpnia. Wybór nie był przypadkowy. Obiekt z lat siedemdziesiątych wkrótce ma przestać istnieć. Naturalnie w obecnym kształcie, bo planowany jest jego gruntowny remont. Na tym terenie powstanie nowoczesne zaplecze techniczne oraz przyszła siedziba przewoźnika.

Bardzo dziękuję tym, którzy zdecydowali się przesłać swoje fotografie. Mieliście na to czas od piątku, 26 sierpnia niedzieli, do 4 września  Zgłoszenia spływały sukcesywnie, choć dość nieregularnie. Szybka weryfikacja i niestety, po raz kolejny okazało się, że nie wszystkie z nadesłanych zdjęć mogły finalnie wziąć udział w drugim etapie konkursu.

Zakład Eksploatacji Autobusów nr 1 inspirował uczestników do uwiecznienia ciekawych kadrów. Kilka
z nich trafiło na konkurs fotograficzny po plenerze fotograficznym | fot.
Konrad Palusiński
Z konkursem sprawa była dość prosta. Gdyby każdy z uczestników wykonał średnio po piętnaście zdjęć, to mielibyśmy wybór z prawie pół tysiąca ujęć. Byłem bardzo ciekawy jakie kadry będą interesować uczestników sierpniowego pleneru fotograficznego. Wbrew pozorom, choć weszliśmy do zajezdni autobusowej, to nie te pojazdy występowały w roli głównej. Większym zainteresowaniem cieszyły się bardzo klimatyczne wnętrza hali napraw, magazynów opon, szatni czy warsztatów. Przez dziewięćdziesiąt minut udało się wszystko dokładnie sfotografować.

Wspominałem, że nie wszystkie zgłoszenia spełniały wymogi regulaminu. Jeśli były to drobne odstępstwa, to prosiłem o uzupełnienie zgłoszenia. Z chwilą zamknięcia etapu zgłoszeń miałem taką liczbę zdjęć, że trudno było wybierać zwycięzców w głosowaniu internetowym. Po konsultacji z MPK Łódź, która z różnych względów się mocno przedłużyła, postanowiliśmy przyznać cztery nagrody. Według tradycji miała zostać także przyznana nagroda organizatora. Jednak w tym roku zdecydowaliśmy jej nie przyznawać.

Oto zdjęcia, które zwyciężyły w konkursie po plenerze fotograficznym Photo Day #MPK. Zajezdnia Limanowskiego. Pośród zwycięzców są zarówno stali bywalcy zbiorkomowych imprez, jak i osoby całkiem nowe. Autorzy finałowych fotek otrzymają cztery równorzędne nagrody, czyli zestawy upominków ufundowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. W ciągu najbliższych dwóch dni zwycięzcy otrzymają drogą e-mailową informacje o możliwości odbioru nagród.

Zwycięzca pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym| fot. Witold Grabień, Łódź


Zwycięzca drugiej nagrody w konkursie fotograficznym| fot. Grażyna Bedner, Łódź


Zwycięzca trzeciej nagrody w konkursie fotograficznym Patryk Grądys, Łódź

Zwycięzca czwartej nagrody w konkursie fotograficznym | Radosław Kowal, Łódź

Gratuluje wszystkim zwyciężczyni oraz zwycięzcom! Mogę Wam już dzisiaj powiedzieć, że po doświadczeniach z ubiegłego i doświadczeniach z tego roku, postanowiłem wprowadzić zmiany w kolejnych konkursach. Ale o tym więcej przy kolejnej okazji, czyli mniej więcej za rok. Zapraszam do regularnego odwiedzania "ZbiorKoma" oraz do udziału w kolejnych inicjatywach komunikacyjnych. Szczegóły śledźcie tradycyjnej pod adresem Komunikacjazbiorowa.pl.

"Łódź Łączy", czyli nowa siatka połączeń. Miała być już dawno, ale w sumie mogłoby jej w ogóle nie być

$
0
0
Kluczowym elementem przygotowania nowych tras autobusów i tramwajów w Łodzi miały być
konsultacje. Konsultacje się odbyły, a nowej siatki połączeń nadal nie ma | fot.
Daniel Siwak
O nowej siatce połączeń autobusowych i tramwajowej na razie tylko słyszymy. Gdyby zrealizowane zostały pierwotne założenia, to w nowej, komunikacyjnej rzeczywistości funkcjonowalibyśmy od lipca. Z kolei według czerwcowych zapowiedzi nowe trasy mieliśmy poznać we wrześniu. Tylko ten właśnie się skończył.

Mogę śmiało napisać, że wspominany dokument jest jednym z najbardziej oczekiwanych opracowań ostatnich miesięcy. Choć niechętnie tak się o nim mówi, to ma wprowadzić prawdziwą rewolucję w komunikacji miejskiej. Trudno ocenić prawdopodobną skalę ostatecznych działań, ale na pewno będzie większa niż ta przeprowadzona piętnaście lat temu.

Dzisiejszy tekst ma pewną krótką historię, bo już tyle razy w ciągu ostatnich miesięcy odkładałem jego napisanie. Uzależniony byłem od prac nad nowymi trasami. Najpierw planowałem zmierzyć się z tematem na początku czerwca, następnie w połowie czerwca. Przecież w lipcu tego roku siatka linii autobusowych i tramwajowych miała wejść w życie.

Wiadomo, że linie autobusowe mają pełnić zupełnie inną rolę niż do tej pory. Będą dowozić do tramwajów
oraz uzupełniać ofertę komunikacyjną na osiedlach i peryferiach miasta | fot.
Daniel Siwak


Pewnie nie każdy wszystko pamięta, także warto rozpocząć od tak zwanego rysu historycznego, a mówiąc konkretnie od odpowiedzi na pytanie - jak to się wszystko zaczęło? Jak wiadomo, pierwsza wielka reforma łódzkiej komunikacji miała miejsce w 2001 roku. Zmiany zaszły w siatce linii tramwajowych, wprowadzono system przesiadkowy oraz zmieniono częstotliwość kursów. O ile wielkie zmiany dokonały się w trasach tramwajów, to trasy autobusów uległy nieznacznej zmianie. Informacje o "nowożytnych" zmianach pojawiły się w 2014 roku. Wówczas we wrześniu ogłoszono tworzenie nowego planu transportowego dla Łodzi. Przypuszczano, że zmiany tras autobusów i tramwajów mogłyby wejść w życie na początku listopada 2014 roku, w połowie grudnia 2014 roku lub na początku stycznia 2015 roku. Żadnego z tych potencjalnych terminów oczywiście nie udało się wcielić w życie.

Pod koniec stycznia 2015 roku na jednym z posiedzeń Komisji ds. Transportu Rady Miejskiej w Łodzi, poznaliśmy opracowanie pod nazwą "Reorganizacja siatki połączeń układu linii tramwajowych i autobusowych". Zaproponowane zmiany, w tym trzycyfrowa numeracja linii autobusowych, nie zostały entuzjastycznie przyjęte. Natomiast ilość błędów w nazewnictwie ulic czy krańcówek oraz pominięcie ważnych węzłów przesiadkowych położyła się cieniem na Zarządzie Dróg i Transportu, który zlecił na zewnątrz przygotowanie takiego dokumentu. Potem nastąpiła tzw. cisza w eterze, a władze miasta podjęły decyzję o przygotowaniu nowej siatki. Dokument pod sztandarowym hasłem "Łódź Łączy" przygotowuje (nadal) zespół złożony z przedstawicieli Biura Strategii Miasta, Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, MPK Łódź oraz innych wydziałów Urzędu Miasta Łodzi.

W tym miejscu należy wspomnieć o całej serii spotkań w ramach konsultacji społecznych Modelu Zrównoważonego Transportu Zbiorowego w Łodzi 2020+. Przed końcem poprzedniego roku odbyły się cztery "duże" spotkania z ekspertami. Z kolei w tym roku zorganizowano w sumie pięć "małych" spotkań w dzielnicach oraz trzydzieści sześć "małych" spotkań na osiedlach. Te ostatnie odbywały się praktycznie codziennie. Na tych osiedlowych spotkaniach najpierw prezentowano ogólne założenia zmian, a potem w części warsztatowej pytano ludzi "co ich w komunikacji boli". Trzeba przyznać otwarcie, że pracownicy Wydziału Transportu Zbiorowego w "starym" Zarządzie Dróg i Transportu, mocno się we wspominane konsultacje zaangażowali. Cierpliwie odpowiadali na pytania mieszkańców i tłumaczyli zasady, jakimi kieruje się organizacja transportu publicznego. De facto nawet nie przypominam sobie żeby jakieś konsultacje transportowe były realizowane z taką intensywnością. Co więcej nie przypominam sobie, żeby jakiekolwiek inne konsultacje w ostatnich latach były przeprowadzone z takim rozmachem.

Tramwaje stworzą szkielet komunikacyjny miasta. W większości przypadków mają nie dublować się
z liniami autobusowymi. Ich częstotliwość ma zostać dostosowana do nowych tras | fot.
Daniel Siwak
Wspomniana ilość spotkań stała się istną kopalnią wiedzy o potrzebach łodzian w zakresie komunikacji miejskiej oraz integracji jej z koleją w mieście i aglomeracji łódzkiej. Potwierdzeniem tego może być raport z konsultacji społecznych "Modelu Zrównoważonego Transportu Zbiorowego w Łodzi 2020+". Całe opracowanie liczy sobie blisko sześćset stron, a wiele poruszanych w ponad tysiącu pięciuset uwag i wniosków, wielokrotnie się powtarzała. Prawda jest jednak taka, że na etapie owych konsultacji popełniono zasadniczy błąd! Przysłuchiwałem się opiniom mieszkańców, którzy przychodzili na te spotkania. Sporo dotyczyło braku możliwości skonsultowania konkretów, czyli jakiejś wersji proponowanej siatki połączeń. Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie, że długo na ogólnikach pracować się nie da. Zebrane informacje oraz wynik prac urzędników i społeczników, uzupełnione przez analizy naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, miały posłużyć do przygotowania nowych tras autobusów i tramwajów.

Zmiany miały zostać zaprezentowane najpóźniej w połowie czerwca tego roku, a wprowadzone od lipca. Okres wakacyjny miał pozwolić mieszkańcom na przyzwyczajenie się do wprowadzonych zmian. Jednak pod koniec czerwca Prezydent Hanna Zdanowska, dyrektor Biura Strategii Miasta Tomasz Jakubiec oraz prezes MPK Łódź Zbigniew Papierski przedstawili nowy harmonogram działań pod hasłem "Łódź Łączy". W połowie września nowa siatka miała zostać poddana ostatecznym konsultacjom. Niestety i tym razem coś nie wyszło. Pod koniec września na łamach łódzkiej Gazety Wyborczej, niejaki Marcin Ryś z Biura Strategii Miasta oświadczył, że wstępna siatka połączeń już jest, ale nie wiadomo kiedy będzie ostatecznie gotowa. Prawdopodobnie nastąpi to dopiero pod koniec tego roku. Jak łatwo policzyć zaraz miną dwa lata odkąd zmiany miały zostać wprowadzone. Jednak nadal nie poszliśmy w tych działaniach o krok dalej. O nowym wyglądzie rozkładów jazdy też słuch zaginął, a pilotażowe działania są tak miałkie, że aż szkoda gadać.

Nie mamy żadnych propozycji nowych wariantów tras do omówienia, ale mamy za to niekończące się deklaracje. Mieszkańcy miasta wystawiani są na bardzo dużą komunikacyjną próbę cierpliwości. Stąd osoby wyznaczone do prac nad nową siatką muszą wiedzieć, że ciąży na nich bardzo duża odpowiedzialność. Po takim czasie na przygotowanie, po tylu perturbacjach z tym opracowaniem, po tylu komunikacyjnych sugestiach łodzian. Nowa siatka połączeń autobusowych i tramwajowych w Łodzi musi być dokumentem niemalże idealnym. Dokumentem, który nie może wywoływać mocnych kontrowersji i budzić skrajnych emocji. Inaczej okaże się, że cały ten zespół (urzędnicy i społecznicy) zmarnował tyle miesięcy swojej pracy i mocno nadużył kredytu zaufania, jakim obdarzyli go mieszkańcy. Bo trzeba pamiętać, że nowa siatka połączeń miała być już dawno. Ponieważ nadal jej nie ma, to w sumie mogłoby jej w ogóle już nie być.

Dworzec Łódź Fabryczna. Jak i czym dojechać do nowej stacji kolejowej?

$
0
0
Ostatnie dni dzielą nas od otwarcia dworca Łódź Fabryczna oraz dróg wokół niego. Główne wejście
zlokalizowano przy skrzyżowaniu Składowej i Polskiej Organizacji Wojskowej | fot.
Daniel Siwak
Bardziej niż pewne jest to, że za tydzień, czyli od 11 grudnia dworzec Łódź Fabryczna znów będzie tętnił życiem. Po pięciu latach od rozpoczęcia wielkiej przebudowy, z podziemnego dworca odjadą pierwsze pociągi i autobusy - regionalne oraz dalekobieżne. Oczywiście wraz ze wznowieniem kursów pojawią także pasażerowie.

W całym obiekcie przy dawnym placu Sałacińskiego robotnicy spieszą się, aby w kolejną niedzielę na nowy dworzec mogli wejść pierwsi podróżni. Proces komercjalizacji dostępnych powierzchni raczej nie zakończy się wraz z otwarciem. Stąd, prócz kas biletowych wszystkich trzech przewoźników, raczej jeszcze nie będziemy mogli liczyć na lokale gastronomiczne.

To jednak może dziać się w tak zwanym międzyczasie. Istotną sprawą jest kwestia dojazdu do najnowocześniejszego dworca w Polsce. Zebrałem wszystkie potrzebne informacje, które potencjalny pasażer powinien wiedzieć przy dojeździe do Łodzi Fabrycznej. Z tego tekstu dowiecie się jak dojechać komunikacją miejską, samochodem, rowerem czy gdzie zaparkować auto.

Wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy powstał tuż przy wejściu głównym na dworzec Łódź
Fabryczna. Zatrzymają się tutaj linie dziennie oraz jedna linia nocna | fot.
Daniel Siwak
Komunikacją miejską. Wraz z uruchomieniem podziemnej stacji kolejowej w ten rejon miasta wrócą autobusy, nowością będzie natomiast wprowadzenie tutaj komunikacji tramwajowej. Dla właściwej obsługi transportem publicznym, na ulicy Składowej - pomiędzy Kilińskiego a Polskiej Organizacji Wojskowej powstał drugi w mieście duży węzeł przesiadkowy. Spotka się na nim większość linii tramwajowych i autobusowych obsługujących dworzec. Na peronie nr 1 (linie 12, 12A, 13) i peronie nr 2 (linie 4, 9, 9A, 57, 86, N7) zatrzymają się pojazdy kursujące w kierunku zachodnim. Pojazdy kursujące w kierunku wschodnim zatrzymają się na peronie nr 3 (linie 12, 12A, 13, 53, 53A, 58, 58A, 60, 60A, 60B, 94, N7) i peronie nr 4 (linie: 4, 9, 9A). W ciągu najbliższych miesięcy ma pojawić się tutaj także biletomat. Zespół przystankowy będzie miał wspólną nazwę Składowa - Dworzec Łódź Fabryczna.

Z placu Dąbrowskiego oraz z ulicy Uniwersyteckiej wszystkie autobusy kończące trasę, będą  przeniesione na nową krańcówkę autobusową. Ta będzie funkcjonowała po północnej i południowej stronie ulicy Nowoskładowej. Swoje trasy będą tutaj kończyły linie 51, 51A, 51B, 70, 70A, 70B, 86 (w rejonie biurowca Nowa Fabryczna) oraz 53, 53A, 58, 58A, 60, 60A, 60B, 94 (w rejonie budynku dworca). Zespół przystankowy będzie funkcjonował pod nawą Nowoskładowa - Dworzec Łódź Fabryczna. Przy planowaniu podróży warto uwzględnić to, że linie 53, 53A, 58, 58A, 60, 60A, 60B i 94 od przystanku Jaracza - P.O.W. (jadąc Jaracza i Kilińskiego) zatrzymają się dopiero na przystanku A+T pod dworcem. Linie 53, 53A, 60, 60A, 60B i 94 - po odjeździe z dworca (jadąc Nowoskładową, Nowotargową i Uniwersytecką) zatrzymają się dopiero na przystanku Uniwersytecka - Jaracza. Dla linii 86 po odjeździe z dworca (jadąc Nowoskładową, Składową i Kilińskiego), pierwszym przystankiem będzie Jaracza Kilińskiego.

Łódzcy pasażerowie muszą także pamiętać, że przy podjazdach pod dworzec Łódź Fabryczna, są wyjątki. Linia 57 (Karpacka - Marysińska Stadion) pod wspólny przystanek A+T podjedzie jedynie w kierunku Chojen. W stronę Marysina zatrzyma się tak jak obecnie - przy Parku im. Moniuszki. Linia 96 (Rojna - Janów) pozostanie całkowicie na starej trasie. W kierunku Janowa przejedzie przez ulicę Sterlinga, plac Dąbrowskiego i Narutowicza. W kierunku Teofilowa pojedzie przez Kopcińskiego i Jaracza. Linia nocna N4 (Chocianowice IKEA/Pabianice Dworzec PKP - Nowosolna) to ostania linia, która kursować będzie bez zmian. W ogóle jesteśmy przed wprowadzeniem nowej siatki połączeń autobusowych i tramwajowych w Łodzi. Choć zmiany były już wielokrotnie zapowiadane, to nadal nie poznaliśmy ich szczegółów. Trudno też założyć, że do końca roku je poznamy. Stąd trzeba mieć na uwadze fakt, że kursujące w tym rejonie linie mogą ostatecznie zmienić swoje trasy.

Sporo zmieni się w kwestii dojazdu do dworca Łódź Fabryczna. Ulicą Kilińskiego już tutaj nie dojedziemy.
Główną drogą będzie ulica Nowotargowa, która wkrótce zostanie przedłużona | fot.
Daniel Siwak
Samochodem. Najważniejszą informacją dla zmotoryzowanych mieszkańców miasta jest to, że ulica Składowa w kierunku wschodnim (do dworca) nie będzie już jak dawniej dostępna dla aut. Pomiędzy ulicami Kilińskiego i Polskiej Organizacji Wojskowej zlokalizowany jest wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy i tylko pojazdy MPK będą mogły tam wjechać. Główny ciężar dojazdu do dworca Łódź Fabryczna spocznie na ulicy Nowotargowej (wybudowano odcinek pomiędzy ulicami Narutowicza a Tuwima). Od północy dojedziemy do niej ulicą Uniwersytecką i Narutowicza, od południa ulicą Tuwima. Do dworca można dojechać również ulicą Nowowęglową, ale dojazd do niej prowadzi od ulicy Wierzbowej, bo odcinek umożliwiający dojazd od ulicy Kopcińskiego będzie budowany w kolejnych latach.

Rowerem. Na chwilę obecną drogi rowerowe w rejonie dworca są nieco oderwane od pozostałej sieci. Najbardziej brakuje fragmentu DDR-ki na ulicy Nowowęglowej - od Wierzbowej w kierunku wiaduktu, który łączyłby się z ciągiem pieszo-rowerowym na ulicy Kopcińskiego. Nie oznacza to jednak, że jednośladem w ogóle nie dojedziemy do Łodzi Fabrycznej. Nowe fragmenty powstały do tej pory na ulicy Nowotargowej od ul. Narutowicza do ul. Nowowęglowej i dalej do ul. Tuwima, na ulicy Tramwajowej od ul. Narutowicza do ul. Tuwima, na ulicy Nowowęglowej od ul. Wierzbowej do Nowotargowej oraz na ulicy Węglowej od ul. Tramwajowej do ul. Nowotargowej. Na ulicy Składowej i Nowoskładowej wyznaczono ciągi pieszo-rowerowe. Na ulicy Zielonej i Narutowicza wymalowane są tzw. sierżanty rowerowe, sygnalizujące obecność rowerzystów na ulicy.

Koleją. Do podziemnego dworca Łódź Fabryczna można dojechać pociągami wszystkich trzech przewoźników - Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Przewozów Regionalnych i PKP Intercity. W rozkładzie jazdy pojawią się dalekobieżne połączenia do Olsztyna i Białegostoku (nowość w ofercie), Krakowa, Szczecina czy Warszawy. Nie mogło zabraknąć też połączeń regionalnych - do Zgierza, Koluszek, Skierniewic, Częstochowy czy Piotrkowa Trybunalskiego. Do samego dworca bezpośrednio dojedziemy z przystanków kolejowych: Łódź Widzew (pociągi dalekobieżne i regionalne) oraz Łódź Andrzejów, Łódź Stoki, Łódź Marysin i Łódź Arturówek (pociągi regionalne). W przejazdach pociągami na terenie Łodzi nadal będzie można korzystać ze Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego, czyli biletu kolejowo-komunikacyjnego, kodowanego na miejskiej "Migawce". Więcej o nowym rozkładzie jazdy pociągów od 11 grudnia przeczytacie w połowie tygodnia.

Parking pod dworcem to blisko tysiąc miejsc postojowych. Do tego K&R na dwadzieścia aut. Na podziemne
kondygnacje samochody będą mogły wjechać od ulicy Nowotargowej i Nowowęglowej | fot. Daniel Siwak
Parkowanie. Do podziemnego parkingu (960 miejsc) dojedziemy specjalnymi rampami zjazdowymi, które zlokalizowane są na ulicy Nowotargowej (od strony ul. Narutowicza i ul. Tuwima) oraz Nowowęglowej (od strony ul. Tramwajowej). Stamtąd z pomocą rond wjedziemy na odpowiedni poziom, czyli -1, -2 i -3 lub do strefy Kiss & Ride. Całość strefy zlokalizowana jest pod estakadą ulicy Nowotargowej (na wprost wejścia wschodniego dworca). Czas postoju na dwudziestomiejscowym parkingu K&R ustalono na 3 minuty, bo ideą jest Tutaj do dyspozycji pasażerów będzie także postój taksówek. Wyjazdy z parkingu zlokalizowane są na ulicy Nowotargowej (w kierunku ul. Tuwima i ul. Narutowicza), Nowowęglowej (w kierunku ul. Wierzbowej) oraz na Nowoskładowej (w kierunku ul. Polskiej Organizacji Wojskowej).

Poza tym płatne miejsca parkingowe w ramach Strefy Płatnego Parkowania w Łodzi wyznaczone są na ulicach Narutowicza, Jaracza czy Sterlinga. Niestety nie udało mi się uzyskać potwierdzonych informacji co do cen parkowania na liczącym sobie blisko tysiąc miejsc obiekcie. W tej kwestii prawdopodobnych jest kilka scenariuszy. Parking może być płatny na zasadach komercyjnych (operator), może być bezpłatny, ale tylko dla posiadaczy biletów kolejowych lub może zostać włączony do SPP. Ta ostatnia opcja oznaczałaby, że za pół godziny postoju (sektor I w podstrefie A) pod ulicą Nowoskładową zapłacilibyśmy 1,50 zł, za godzinę 3,00zł, za drugą 3,50 zł, za trzecią 4,00 zł, a za czwartą i każdą kolejną 3,00 zł. Dziesięć godzin postoju kosztowałoby 31,50 zł.

Jeśli chodzi o miejsca parkingowe dla rowerów, to nie ma jednego miejsca gdzie będziemy mogli je zostawić. Jest ich kilka. Największa ilość stojaków znajdzie się w okolicy świetlika centralnego dworca. Tam zostanie zamontowanych aż 40 sztuk. Pozostałych ponad 60 sztuk pojawi się w ciągu ulicy Nowoskładowej - przy wyjściach z dworca oraz w pobliżu przystanków autobusowych. Zarząd Dróg i Transportu planuje także zamontować dodatkowe stojaki na ulicy Tramwajowej i Węglowej - 37 sztuk, na ulicy Lindleya (od Narutowicza do Nowowęglowej) - 21 sztuk, na ulicy Wierzbowej (od Narutowicza do Nowowęglowej) - 13 sztuk oraz ulicy Kilińskiego (od Tuwima do Piłsudskiego) - 12 sztuk. W przyszłym roku w okolicy Łodzi Fabrycznej pojawią się nowe stacje Łódzkiego Roweru Publicznego.

Rozkład jazdy PKP od 11 grudnia. ŁKA, PR i IC będą kursować z nowego dworca Łódź Fabryczna

$
0
0
Grudniowa zmiana rozkładu, to rewolucja w podróżowaniu. Mniejsze znaczenie ma teraz dworzecŁódź 
Kaliska, a pociągi do Warszawy odjeżdżać będą z Łodzi Fabrycznej | fot. Daniel Siwak
PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządca krajowej sieci kolejowej wprowadza coroczną zmianę rozkładów jazdy pociągów wielu przewoźników szynowych. Jeśli chodzi o województwo łódzkie to sytuację mamy bez zmian, dotyczą one PKP Intercity (PKP IC), Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) i Przewozów Regionalnych (PR).

Myślę, że grudniowa zmiana będzie wyjątkowa i przejdzie do historii kolei w Łodzi i w regionie. Po latach wcale nie łatwej budowy, wreszcie uruchomiony zostanie podziemny dworzec Łódź Fabryczna. Swoje pociągi uruchomią wszyscy przewoźnicy, a zaproponowane przez nich trasą kompletnie zmienią dotychczasową ofertę przewozową.

Tradycyjnie korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać czasowo. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe 12 marca 2017 roku a potem jeszcze przed wakacjami. Wówczas znów pasażerowie będą musieli sprawdzić wszystkie swoje połączenia, z których korzystają na co dzień w drodze do pracy czy domu.

Główna zmiana dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, to wprowadzenie kategorii pociągów - Ł i ŁS. Spółka
otwiera także Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna | fot.
Daniel Siwak
Tym razem zacznę od zmian w połączeniach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Najważniejszą informacją dla pasażerów jest to, że spółka zmienia kategorię swoich pociągów. Od 11 grudnia pojawią się pociągi Ł (ŁKA) oraz ŁS (ŁKA Sprinter). Pierwsza kategoria zarezerwowana jest dla wszystkich kursów regionalnych do Sieradza, Kutna, Łowicza, Koluszek, Skierniewic czy Zgierza. Druga oznaczać będzie kursy przyspieszone do Warszawy, które odbywać się będą jedynie w soboty, niedzielę i święta. Z Łodzi Fabrycznej pociągi ŁKA do stolicy odjadą o godz. 09.15, 11.12, 13.16, 15.06 i 17.14. Z Warszawy Wschodniej odjazdy zaplanowano na godz. 11.24, 13.24, 15.09, 17.24/18.19 i 21.24, a z Warszawy Centralnej na godz. 11.45, 13.45, 15.20, 17.45/18.45 i 21.45.

Pierwszy pociąg z Łodzi Kaliskiej do Sieradza odjedzie o godz. 05.40, a ostatni o godz. 22.42. Z Sieradza do Łodzi Kaliskiej najwcześniej pojedziemy o godz. 04.15, a najpóźniej o godz. 21.24. Niestety wzrośnie cena przejazdu do i ze Zduńskiej Woli, teraz zamiast 10 zł bilet kosztować będzie 11 zł. Na trasie z Łodzi do Łowicza mamy pewną rewolucję. Wszystkie pociągi będą startować ze stacji Łódź Widzew i pojadą przez Łódź Dąbrowę, Łódź Chojny czy Łódź Pabianicką. Pierwszy pociąg do Łowicza Głównego odjedzie dopiero o godz. 04.54, a ostatni o godz. 22.15. Z Łowicza do Łodzi najwcześniej pojedziemy o godz. 04.21, a najpóźniej niestety dwie godziny wcześniej niż do tej pory - o godz. 20.20. W tym przypadku również rośnie cena przejazdu do samego Łowicza Głównego z 11 zł na 12 zł. Pierwszy pociąg z Łodzi Widzewa do Kutna odjedzie o godz. 04.35, a ostatni o godz. 22.43. Z Kutna do Łodzi najwcześniej pojedziemy o godz. 03.54, a najpóźniej o godz. 21.41. Liczba oferowanych połączeń na wspomnianych trasach nieznacznie się zwiększyła.

Zmieni się nieco kwestia obsługi relacji z Łodzi do Zgierza. Zdecydowanie polepszyła się sytuacja weekendowa. Odjazdy ze stacji Łódź Widzew wyznaczono o godz. 06.37, 09.41, 11.57, 13.00, 14.59, 15.49 i 18.29, odjazdy ze Zgierza zaplanowano o godz. 07.06, 10.48, 12.35, 14.33, 15.21, 16.22 i 19.03. W tygodniu liczba połączeń kształtuje się na dwanaście w kierunku widzewskiego dworca (pierwszy kurs ze Zgierza o godz. 05.53, ostatni o godz. 20.33) oraz dwanaście w kierunku dworca zgierskiego (pierwszy kurs z Łodzi Widzewa o godz. 05.06, ostatni o godz. 19.40). Samorządowy przewoźnik uruchomi także pierwsze w regionie Biuro Obsługi Pasażera. Zlokalizowane będzie w holu kasowym we wschodniej części dworca Łódź Fabryczna. W niedzielę BOP będzie czynny od godz. 11.00, w pozostałe dni ma być czynny od 10.00 do 18.00. Można tam uzyskać informacje na temat oferty przewoźnika, rozkładu jazdy czy złożyć skargę lub reklamację.

Wiele zmian w kursowaniu pociągów PKP Intercity wymusiło otwarcie dworca Łódź Fabryczna.
Niektóre pociągi zmieniły swoją kategorię, a niektóre zostały zlikwidowane | fot.
Daniel Siwak
Spore zmiany szykują się także w kursowaniu pociągów PKP Intercity. Kursujący aktualnie IC Broniewski na trasie Łódź Kaliska - Szczecin Główny - Łódź Kaliska, zastąpi IC Włókniarz z Łodzi Fabrycznej (godz. 05.00) przez Łódź Widzew, Łódź Kaliską. IC Reymont w kierunku Krakowa Głównego również będzie odjeżdżał teraz z Łodzi Fabrycznej (godz. 06.00). Nowością od tego rozkładu jazdy jest IC Mazury z Łodzi Fabrycznej (godz. 06.29) do Olsztyna Głównego i Warszawy Wschodniej przez Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice i Modlin. Kolejną nowością będą cztery pary pociągów (8 kursów) na bezpośredniej trasie Łódź Fabryczna - Białystok - Łódź Fabryczna. IC Leśmian, IC Słonimski, IC Nałkowska i IC Zamenhof (d. TLK Zamenhof) - przez Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice, Warszawę i Małkinię - odjadą kolejno o godz. 05.06, 08.32, 12.22 i 16.22.

W rozkładzie jazdy od 11 grudnia nie wróci już IC Górnik (Katowice - Łódź Kaliska - Katowice), który dawał poranną możliwość dojazdu do stolicy Śląska. Dojazd w podobnych godzinach zapewnią jedynie połączenia przesiadkowe - w Częstochowie (z IC Reymont na pociąg linii S1 Kolei Ślaskich) lub w Koluszkach (z TLK Łęcka na IC Korfanty). Zniknie także IC Chemik (przez Łódź Kaliską do Katowic i Gdyni Głównej), a w jego miejsce kursować będzie IC Portowiec (przez Łódź Kaliską do Katowic Poznania Głównego i Szczecina Głównego). IC Stoczniowiec (przez Łódź Kaliską do Gdyni Głównej i Katowic) zmieni kategorię na TLK i będzie obsługiwany składem wagonowym. Nadal kursować będzie IC Hutnik (przez Łódź Kaliską do Gdyni Głównej i Katowic), IC Barbakan (przez Łódź Widzew do Krakowa Głównego, Poznania Głównego i Szczecina Głównego) czy IC Słowacki (przez Łódź Widzew do Lublina i Wrocławia Głównego).

Oczywiście tak jak u pozostałych przewoźników zmiany są podyktowane otwarciem dworca Łódź Fabryczna. W związku z tym diametralnie zmieni się obsługa połączeń na linii "łódzkiej" w kontekście taboru oraz godzin odjazdów. W kierunku Warszawy pociągi odjadą o godz. 05.06 (IC Leśmian), 05.12 (TLK Soplica), 05.44 (TLK Zosia d. TLK Jagna), 06.29 (IC Mazury), 06.40 (IC Łodzianin d. IC Uszatek), 06.47 (TLK Łęcka), 08.32 (IC Słonimski), 09.32 (IC Telimena), 11.31 (IC Rzecki), 12.22 (IC Nałkowska), 15.32 (IC Tuwim), 16.22 (IC Zamenhof), 17.32 (IC Prząśniczka) i 20.32 (IC Wokulski). Jeśli chodzi o dworzec Łódź Widzew, to pociągi ruszą kolejno o godz. 07.43 (IC Dąbrowska), 10.19 (IC Konopnicka), 14.12 (IC Słowacki) i 18.43 (IC Orzeszkowa). Ostatnim pociągiem będzie IC Asnyk, który wyruszy z Łodzi Widzewa o godz. 22.19.

Przewozy Regionalne na nową Łódź Fabryczną wjadą jedynie zmodernizowanymi jednostkami Łódzkiego.
Mniej pociągów interREGIO będzie kursować także w soboty i niedziele| fot.
Daniel Siwak
Kursy z Warszawy Centralnej do Łodzi Fabrycznej wyznaczono o godz. 06.35 (IC Wokulski), 09.05 (IC Zamenhof), 10.15 (IC Prząśniczka), 13.20 (IC Tuwim), 14.15 (IC Nałkowska), 15.15 (IC Rzecki), 15.44 (TLK Jagna), 16.45 (TLK Łęcka), 17.05 (IC Łodzianin), 17.15 (TLK Zosia), 17.45 (IC Telimena), 19.42 (IC Słonimski), 20.35 (IC Mazury) i  22.35 (IC Leśmian). Jeśli chodzi o kursy do dworca Łódź Widzew, to pociągi z Warszawy ruszą kolejno o godz. 05.05 (IC Asnyk), 07.45 (IC Orzeszkowa), 12.05 (IC Słowacki), 16.35 (IC Konopnicka) i o 19.14 (IC Dąbrowska). Ostatnim pociągiem z Warszawy będzie IC Soplica, który z Warszawy Centralnej odjedzie o godz. 23.35. Nadal wszystkie pociągi, które kończą trasę na stacji Warszawa Wschodnia będą miały obowiązkową rezerwację miejsc tylko w klasie pierwszej. Pociągi przelotowe z Łodzi i przez Łódź będą miały obowiązkową rezerwację miejsc w klasie pierwszej i drugiej. Oznacza to, że pasażerowie nie posiadający miejscówek w pociągach (na trasie Łódź - Warszawa) IC Leśmian, IC Mazury, IC Słonimski, IC Nałkowska, IC Zamenhof, IC Dąbrowska, IC Konopnicka, IC Słowacki, IC Orzeszkowa i IC Soplica - muszą ustąpić miejsca pasażerom, którzy taką miejscówkę posiadają.

Na koniec zmiany w Przewozach Regionalnych. W nowym rozkładzie jazdy na tory wyjedzie 7 par pociągów (14 kursów) interREGIO, łączących Łódź i Warszawę. Wszystkie kursy realizowane będą głównie w dni robocze i obsługiwane zmodernizowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN 57 należącymi województwa łódzkiego. Z Łodzi Fabrycznej pierwszy IR odjedzie o godz. 06.59, potem o godz. 08.55, 13.05, 15.01, 17.06 oraz ostatni o godz. 19.07 (codziennie prócz sobót). Z Warszawy Wschodniej pierwszy pociąg ruszy o godz. 05.04 (codziennie prócz niedziel), potem o godz. 10,54, 12.24, 13.24 15.09, 17.19 oraz ostatni o godz. 19.14, a z Warszawy Centralnej o godz. 05.15, 11.05, 12.35, 13.45, 15.20, 17.35 i 19.22. Pojadą one przez Łódź Niciarnianą, Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice i Żyrardów. Pociągi nie zatrzymają się już na przystanku Skierniewice Rawka oraz na stacji Grodzisk Mazowiecki.

Obędzie się bez zmian dworcowych w pociągach w kierunku Dolnego Śląska i Wielkopolski. W rozkładzie pozostają 2 pary (4 kursy) pociągów rozpoczynających trasę na stacji Łódź Kaliska (godz. 05.20, 14.25) do Wrocławia Głównego, 4 pary (8 kursów) pociągów (godz. 07.25 10.20, 12.19 i 16.27) do Poznania Głównego oraz jedna 1 para (2 kursy) pociągów (godz. 18.20) do Ostrowa Wielkopolskiego. Na trasie Łódź Fabryczna - Częstochowa - Łódź Fabryczna będzie kursowało osiemnaście pociągów (9 par), z czego jedna para będzie odjeżdżać (godz. 12.29) i dojeżdżać (godz. 18.38) do Łodzi Kaliskiej. Sześć pociągów (3 pary) będą kursować na trasie Łódź Kaliska - Tomaszów Mazowiecki/Opoczno - Łódź Kaliska oraz na trasie Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki - Łódź Fabryczna. Przewozy Regionalne nadal będą realizować kursy na trasie Wieluń Dąbrowa - Tarnowskie Góry (5 par) oraz Skierniewice - Kutno (7 par).

"Łódź Łączy", czyli nowa siatka połączeń. Jak powinny wyglądać działania promocyjne?

$
0
0
Dobrą okazją do wprowadzenia nowej siatki połączeń było otwarcie podziemnego dworca Łódź Fabryczna.
Dworzec funkcjonuje już od dwóch tygodni, a terminu wprowadzenia zmian nie ma | fot.
Daniel Siwak
Pięćdziesiąty pierwszy tydzień roku właśnie się kończy, a do końca grudnia pozostało niecałe dwa tygodnie. Jeszcze nie wiadomo kiedy poznamy nową siatkę połączeń łódzkich autobusów i tramwajów. Skoro tak jest, to chciałbym napisać kilka słów o tym, jak bym chciał zostać o niej poinformowany. Wszak prócz bycia blogerem, jestem też mieszkańcem Łodzi.

Smutno mi to przyznać, ale władze Łodzi kompletnie pogubiły się zapowiadaną reformą komunikacji miejskiej. Ten stan zaczął się tuż przed wakacjami, kolejne - już te właściwe - terminy okazywały się fikcyjnymi, a dzisiaj chyba nikt już nie umie potwierdzić kiedy konkretnie zmiany zostaną wprowadzone. Stan zawieszenia w tym temacie trwa w najlepsze i chyba nikt się tym nie przejmuje.

Jednak kiedy poznamy tą właściwą datę, to wprowadzenie nowych tras autobusów i tramwajów nie może odbyć się z dnia na dzień. Nie piszę tego bez powodu. Przykłady z życia pokazują, że łodzianie dowiadują się o bieżących zmianach na koniec weekendu lub dzień przed ich wprowadzeniem. W przypadku reformy "Łódź Łączy", tak być nie może!

Mapki w formie ulotek, czy mapki zamieszczone na stronach internetowych. Najważniejsze, aby dostarczały
 najważniejszych informacji o nowej siatce linii autobusowych i tramwajowych | fot.
ZDiT
W czasie wielkiej reformy z 2001 roku najwięcej zmieniło się w komunikacji tramwajowej. Zmniejszono ilość linii, wprowadzono nowe trasy, pojawiło się równe taktowanie kursów oraz system przesiadkowy. Zmiany w trasach linii autobusowych można było nazwać wtedy kosmetycznymi. Przy obecnie planowanych zmianach można się spodziewać pewnej odwrotności. W mniejszym zakresie obejmą one linie tramwajowe, a w nieco szerszym linie autobusowe. Nie wiemy jednak, czy numeracja autobusów zostanie zmieniona na trzycyfrową, czy znikną literowe warianty, ile nowych przystanków pojawi się w mieście. Także największą niewiadomą jest skala planowanych zmian, która utrzymywana jest w tajemnicy razem z ostatecznym terminem wprowadzenia.

Jednym z podstawowych źródeł wiedzy na temat nowej siatki połączeń powinien być internet. Mogłaby to być strona Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (www.mpk.lodz.pl) lub Zarządu Dróg i Transportu (www.zdit.uml.lodz.pl), ale bardziej zasadna jest jakaś dedykowana strona, która będzie kompendium wiedzy o planowanych zmianach. Przywołam przykład ze stolicy Warmii i Mazur. Kiedy na początku tego roku wprowadzano linie tramwajowe oraz zmieniano numerację linii autobusowych, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie odpowiednio się do tego przygotował. Na stronie instytucji, długo przed wprowadzeniem zmian, pojawiła się specjalna podstrona. Właśnie dzięki niej mogłem rozeznać się w kontekście mojej styczniowej wizyty, gdzie przekonałem się, że jedni olsztyńskie tramwaje kochają, a drudzy je nienawidzą.

Co musi, a przynajmniej co powinno się na takiej stronie znaleźć? Przede wszystkim mapy nowych tras linii tramwajowych i autobusowych - dla każdej oddzielna mapa. Najlepiej gdyby na każdej grafice była zaznaczona stara trasa (jeśli będzie to zmiana trasy), informacja tekstowa o całej trasie oraz zakładana częstotliwość. Jeśli zmieniłaby się numeracja linii autobusowych na trzycyfrową, to trzeba przedstawić graficznie zasady tych zmian. Na przykład, że linia 51A zmieni się w 151, linia 65 w 165, linia 83 w 183 a linia 96 w 196. Oczywistą oczywistością będzie zamieszczenie mapy całej sieci lokalnego transportu zbiorowego - idealnie z podziałem na linie autobusowe i tramwajowe (miejskie, podmiejskie i nocne). Wszystkie materiały powinny być prezentowane w multimedialnej formie i być dostępne do pobrania w formie dokumentu PDF. Z internetu pasażerowie powinni mieć możliwość pobrania także specjalnej aplikacji na swoje smarfony i tablety.

Jednym ze sposobów na punkt informacyjny mogą być citylighty stojące pod Urzędem Miasta Łodzi.
Na ośmiu plakatach można zamieścić sporo treści na temat zmian | fot.
Daniel Siwak
Idziemy dalej. Pamiętacie gazetkę promocyjną "Łódź Buduje"? Była dystrybuowana bezpośrednio do skrzynek pocztowych mieszkańców naszego miasta. Pierwszy bezpłatny numer pojawił się latem 2013 roku, kiedy w Łodzi startowały największe inwestycje. Drugi numer łodzianie dostali jesienią 2013 roku, a trzeci i jak do tej pory ostatni, wydany został w 2014 roku. Gdyby odpowiednio przygotować taką gazetkę mógłby, to być całkiem dobry sposób na promocję. Na pewno mniej słów dziękczynnych od dyrektorów wszelkiej maści, a same potrzebne informacje. Mam na myśli tutaj wykaz wszystkich linii autobusowych i tramwajowych, nowy wygląd rozkładów jazdy czy schemat zmian w numeracji. Naturalnie kluczowy byłby tutaj sposób dystrybucji, aby numer specjalny dotarł pod każdy adres w mieście, bo poprzednio niestety były z tym problemy. 

Ulotki nie są żądną nowością, ale taki sposób informowania najczęściej się sprawdza w kolportażu bezpośrednim na mieście. Największą serię miasto wypuściło w czasie różnych etapów budowy trasy tramwajowej W-Z. W przypadku nowej siatki połączeń autobusowych i tramwajowych trzeba się zastanowić jakie będą najlepsze. Jeśli pasażerowie mieliby dostać mapki, to wskazany jest druk w formacie A3. Tylko z ulotkami jest pewien problem, który uwidocznił się w czasie otwarcia węzła przesiadkowego pod dworcem Łódź Fabryczna. Otóż ZDiT wydrukował kolorowe mapki przebiegu linii autobusowych i tramwajowych. Tydzień po otwarciu podziemnej stacji kolejowej podjęto decyzję, że dwie linie pojadą inną trasą niż zaznaczona na ulotkach. Także ulotki tramwajowe nadają się praktycznie do kosza.

Bardzo wskazanym działaniem byłaby organizacja punktów informacyjnych. To w nich mieszkańcy mogliby uzyskać wszystkie informacje o zmianach, ale przede wszystkim pod kątem swojej lokalnej społeczności.  Trudność polega na tym, że powinny być to w miarę stałe lokalizacje. Jednym z rozwiązań mogłoby być umieszczenie takich punktów np. w dzielnicowych domach kultury czy bibliotekach miejskich. Inny sposób to tymczasowe wynajęcie kontenerów, w których takie punkty informacyjne by funkcjonowały. Spotkania informacyjne także nie byłyby pozbawione sensu. Jednakże wydaje mi się, że w tym przypadku trudno byłoby zorganizować taką ilość spotkań co przy samych konsultacjach Modelu Zrównoważonego Transportu Zbiorowego w Łodzi 2020+. Jednak przynajmniej po dwa spotkania w każdej dzielnicy powinny się odbyć. Jedyne co trzeba mieć na uwadze przy organizacji spotkań to to, że powinny mieć charakter czysto informacyjny, a nie konsultacyjny.

Warszawski ZTM informuje o zmianach nie tylko w internecie. Na wyświetlaczach dodawana jest informacja
"nowa trasa". Przy zachowaniu numeracji dwucyfrowej w Łodzi, to bardzo dobry pomysł | fot.
Daniel Siwak





Ciekawym pomysłem jest informowanie o zmianach po ich wprowadzeniu. Mam tutaj na myśli zamieszczanie odpowiednich komunikatów na wyświetlaczach pojazdów - przednich czy bocznych. W Warszawie wygląda to tak, że w górnej linii prezentowana jest nazwa pętli, a w dolnej napis "nowa trasa". Akurat tak się składa, że autobusy i tramwaje MPK Łódź mają możliwość prezentowana tekstu w dwóch wierszach. Taki sposób można byłoby wykorzystać pod warunkiem, że pozostanie numeracja dwucyfrowa. Wtedy komunikat tekstowy o nowej trasie miałby jak najbardziej sens. Przy numeracji trzycyfrowej każda linia miałaby nie tyle nową trasę, ale sama byłaby nowa. Ewentualnie do zastosowania mógłby być tekst np. przy linii 176 "dawniej linia 76". Taka informacja pożądana byłaby też na przystankowych rozkładach jazdy, przez pierwsze trzy do sześciu miesięcy od wprowadzenia zmian. Wykorzystać należy także wszystkie dostępne ekrany LCD w łódzkich pojazdach oraz ekrany biletomatów.

Media są takim przykładem, że aż trudno wspominać o ich ewentualnym pominięciu. Poprzez swoją lokalność mają siłę dotarcia do większej części mieszkańców, bo któż z nas nie czyta gazet, nie klika portali internetowych, nie słucha radia, czy nie ogląda telewizji? W tak zwanym standardzie można liczyć na newsy związane z zmianami. Ale przecież to nie wszystko. Do tej pory w różnych mediach pojawiały się różne audycje. Chyba najdłużej emitowany był "Następny przystanek: Radiostacja", audycja poświęcona łódzkiej komunikacji miejskiej pojawiała się codziennie w Radiu Łódź. Ogólnie o zmianach i inwestycjach w Łodzi informował cykl TVP 3 Łódź "Swoją Drogą", który doczekał się dziesięciu odcinków. Sporo audycji tematycznych pojawiło się również na antenie Telewizji TOYA. Stacja emitowała programy "Nowa Łódź Fabryczna", "Jak Fabryczny pod ziemię schodził" czy "Transportowa Odnowa". Do tego oczywiście tzw. wkładki w różnych łódzkich gazetach.

Tyle z mojej strony. Pewnie pracownicy magistratu wymyślą mnóstwo innych sposobów, ale przecież cel jest jeden. Skuteczne poinformowanie mieszkańców - nie na ostatnią chwilę. Nową siatkę połączeń autobusowych i tramwajowych - pod sztandarowym hasłem "Łódź Łączy" - przygotowuje (nadal) zespół złożony z przedstawicieli Biura Strategii Miasta, Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, MPK Łódź, społeczników oraz innych wydziałów Urzędu Miasta Łodzi. Wszystko koordynuje BSM, ale ilekroć pojawiają się pytania o datę, to w informacji zwrotnej nie pojawia się żaden wiążący termin. W sumie wcale się nie dziwię, bo w ciągu ostatniego półrocza było ich tyle, że teraz głupio już byłoby podać ten nieaktualny. Co prawda nieoficjalnie korytarzowo mówi się o dacie 1 marca 2017 roku. Tylko wtedy działania promocyjno-informacyjne powinny rozpocząć się najpóźniej w połowie stycznia przyszłego roku. Ale czy tak będzie? Czas pokaże...

Komunikacjazbiorowa.pl. Które teksty były najchętniej czytane w 2016 roku?

$
0
0
Obsługa tras z dworca Łódź Fabryczna elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Pesa Dart i Stadler Flirt3.
To był jeden z dziesięciu najpopularniejszych tekstów na "ZbiorKomie" w 2016 roku | fot. Daniel Siwak
Za kilka godzin  pożegnamy stary pożegnamy 2016 rok, a powitamy nowy, 2017 rok. Także najwyższy czas, aby pewne rzeczy podsumować. Jak co roku przygotowałem tradycyjne zestawienie najpopularniejszych tekstów, które interesowały czytelników "ZbiorKoma" przez ostatnie dwanaście miesięcy. Jak się zaraz przekonacie wyraźnie dominował jeden temat.

Po raz kolejny największym zainteresowaniem cieszyły się informatory poświęcone aktualnym zmianom tras autobusów i tramwajów. Jednak tym razem postanowiłem wyłączyć je z podsumowania. W mijającym roku interesowało Was wszystko to co związane było z budową nowego dworca Łódź Fabryczna czy kwestia inwestycji w infrastrukturę dla komunikacji tramwajowej.

Oto 10 najczęściej czytanych tekstów na blogu transportowym ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI. Oddając Wam to dzisiejsze podsumowanie chciałbym życzyć wszystkim udanej i szampańskiej zabawy sylwestrowej oraz noworocznej lektury. Do następnego przeczytania, ale już w nowym transportowym 2017 roku!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PKP Intercity zdecydowało, że do
dworca Łódź Fabryczna pojadą ezty.
fot. Daniel Siwak
Elektryczne zespoły trakcyjne Pesa Dart i Stadler Flirt3 pojawiły się na łódzkich dworcach od początku ich kursowania. Jedne jeździły do Ostrowa Wielkopolskiego i Wrocławia, a drugie do Szczecina czy Krakowa. Jednak wraz z otwarciem nowego podziemnego dworca Łódź Fabryczna sytuacja miała się zmienić. Podstawową obsługę połączeń do Warszawy miałyby przejąć elektryczne zespoły trakcyjne Pesy. Latem 2016 roku nie było to jeszcze do końca pewne, teraz wiadomo, że CUPT wyraził na to zgodę.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ulica Warszawska nadal czeka na
kompleksowy remont torowiska
fot. Daniel Siwak
Ulica Warszawska to jedna z tych tak zwanych niekończących się opowieści. Wiadomo, że torowisko tramwajowe, które się na niej znajduje trzeba wyremontować. Nadzieją na zmianę sytuacji był remont odtworzeniowy tej ulicy przy okazji przebudowy ulicy Inflanckiej. I znów kolejny zawód, bo prócz wymiany nawierzchni ulicy oraz fragmentu torowiska wokół ronda Powstańców 1863 roku nic więcej się nie zadziało.

Czytaj więcej:Ulica Warszawska. Czeka nas "syndrom Limanowskiego"? Nie będzie remontu torowiska tramwajowego
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na przestrzeni najbliższych lat
powstaną nowe przystanki kolejowe
fot. Daniel Siwak
Kolejne lata przyniosą Łodzi kolejne inwestycje transportowe. Przede wszystkim będzie to budowa nowych przystanków kolejowych - Łódź Radogoszcz Wschód, Łódź Retkinia, Łódź Zarzew czy Łódź Warszawska. Dzięki temu pasażerowie będą mogli częściej korzystać z kolei w aglomeracji i regionie. Wyzwaniem będzie zintegrowanie niektórych przystanków kolejowych z komunikacją miejską, bo z tym nadal mamy wielki problem w mieście. Czy się uda? Zobaczymy.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PolskiBus.com wybierali podróżni,
którzy nie korzystali z kolei
fot. Daniel Siwak
To był jeszcze ten czas kiedy budowa dworca Łódź Fabryczna trwała w najlepsze, a pociągi nie przyciągały tak bardzo pasażerów. Trzy lata temu PolskiBus.com uruchomił uruchomił pierwszą dłuższą linię dalekobieżną. W czasie nieco ponad pięciu godzin można było dojechać nad morze. Na P12 nie było przekąsek znanych z podróży tym samym pojazdem na linii P1. Ale w tym przypadku można powiedzieć - albo cena, albo dodatki.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na Chojnach i Dąbrowie planuje się
kilka nowych inwestycji torowych
fot. Daniel Siwak
"Tramwaj dla Łodzi" to szereg inwestycji, które mają być zrealizowane w południowo-wschodniej części miasta. W projekcie ujęto m.in. budowę nowego torowiska na ulicy Nowowęglowej (od ulicy Tramwajowej do ulicy Kopcińskiego) oraz na ulicy Broniewskiego (od ulicy Rzgowskiej do alei Śmigłego Rydza). Do tego dochodzi przebudowa wiaduktu na ulicy Przybyszewskiego oraz wprowadzenie autobusów na krańcówkę tramwajową przy dworcu Łódź Chojny.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dworzec Łódź Fabryczna miał
być otwarty jeszcze w 2015 roku
fot. Daniel Siwak
Nie ma co do tego wątpliwości, że budowa nowego dworca Łódź Fabryczna nie należała do najłatwiejszych. Ostateczny termin zakończenia prac, z różnych względów, był kilkukrotnie przekładany. Jednak w czerwcu 2016 roku przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych zadeklarowali, że w grudniu nowy dworzec przyjmie pierwszych pasażerów. Choć prace w całym obiekcie były mocno zaawansowane, to i tak pojawiła się niepewność. Jednak pół roku później pierwsze pociągi ruszyły z Łodzi Fabrycznej. 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Strona internetowa dla pasażerów
nie okazała się całkiem bezbłędna
fot. Daniel Siwak
Obszarowy System Sterowania Ruchem miał być lekarstwem na problemy z kursowaniem komunikacji miejskiej. Prócz portalu dla kierowców powstał również portal dla pasażerów. Niestety, przy sporej ilości błędów okazał się średnio przydatny dla pasażerów. Mogli się dowiedzieć m.in., że krańcówka Technopark dla linii 62, 62A i N3 znajduje się na ul. Dziewanny, a tramwajowa linia 2 miałaby pojechać przez Wigury. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dojazd do nowego dworca Łódź
Fabryczna jest zdecydowanie inny
fot. Daniel Siwak
Dojazd do nowego dworca zdecydowanie różni się od tego sprzed wielkiej przebudowy. Zniknął wielki parking od strony ulicy Kilińskiego czy dojazd od placu Sałacińskiego. Obecnie autem dojedziemy głównie od strony ulicy Nowotargowej za pomocą specjalnych ramp zjazdowych. Wówczas trafimy albo na parking Kiss & Ride albo do trzypoziomowego parkingu podziemnego. Inaczej też kursują wokół nowego dworca miejskie autobusy i tramwaje. Te ostatnie jeżdżą teraz wzdłuż dworca aż do ulicy Tramwajowej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ruch na ulicy Wróblewskiego
powinien zostać przywrócony

 fot. Łukasz Stefańczyk
W zakresie przebudowy tras tramwajowych są w naszym mieście ogromne potrzeby. Elementem działań pod hasłem "Łódź Łączy" miała być gotowa lista inwestycji komunikacyjnych do 2020 roku. Ostatecznie jej nie w ogóle nie poznaliśmy, ale mniej więcej wiadomo jakie inwestycje są potrzebne. Przede wszystkim należałoby reaktywować trasę na ulicy Wróblewskiego i Czerwonej, wybudować nowe odcinki na alei Palki, na ulicach Strykowskiej, Inflanckiej czy krańcówkę na Matek Polskich.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mapka sieci komunikacyjnej
jest podstawą. W Łodzi jej nie ma

 fot. AGC BusMan
Informacja pasażerska, to kluczowy element, który bezpośrednio wpływa na podróżnego. Dobrze poinformowany chętnie korzysta z komunikacji miejskiej. Tutaj nie ma miejsca na tak zwane półśrodki, bo albo coś funkcjonuje, albo nie. Odkąd pamiętam był z tym spory problem, bo nie istnieje coś takiego jak mapa łódzkiej sieci. Są trzy mapy - bardzo naćkana połączeń autobusowych, mniej naćkana połączeń nocnych oraz całkiem przejrzysta połączeń tramwajowych.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tradycyjnie na koniec kilka słów o tegorocznych statystykach. ZBIORowa KOMunikacja W mieście ŁODZI w 2016 roku to 29 tysięcy wizyt, które wygenerowało blisko 19 tysięcy unikalnych użytkowników. To z kolei dało 44,1 tysiące odsłon. "ZbiorKom" to nie tylko sam blog. Do Waszej dyspozycji jest także profil na Facebooku, profil na Twitterze oraz społeczność na Google+. Jeśli ma ktoś jeszcze GG, to zapraszam także do kontaktu pod numerem: 17689209.

Dworzec Łódź Fabryczna. Proces w konstrukcji, czy konstrukcja w procesie?

$
0
0
Podziemny dworzec Łódź Fabryczna niedługo będzie obchodził swoją małą rocznicę - pierwszy miesiąc
funkcjonowania. A przecież to dopiero początek, biorąc pod uwagę budowany tunel | fot.
Daniel Siwak
Patrzę sobie właśnie w kalendarz. Zaraz minie pierwszy miesiąc od otwarcia nowej podziemnej stacji kolejowej. Co prawda nie słyszałem, żeby przedstawiano jakieś statystyki co do ilości pasażerów, ale postanowiłem spojrzeć na sprawę z innej perspektywy. Warto bowiem pamiętać, że Łódź Fabryczna nie jest jeszcze w pełni funkcjonalnym obiektem.

Z okazji wspominanej rocznicy postanowiłem podejść do tematu nowego, łódzkiego dworca, ale z nieco innej perspektywy. Do jednego worka wrzuciłem kwestię komunikacji miejskiej, wielostanowiskowego przystanku autobusów dalekobieżnych, komercjalizacji wolnej powierzchni w budynku stacji kolejowej i budowy tunelu średnicowego pod Łodzią.

Długo myślałem nad dobrym tytułem, który ilustrowałby najlepiej dzisiejszy tekst. Ostatecznie postawiłem dość przewrotne pytanie - czy jest to proces dostosowywania w konstrukcji całego dworca kolejowego, czy to może konstrukcja dworca kolejowego znajduje się w procesie zachodzących i nadchodzących zmian? Odpowiedź pozostawiam do indywidualnych przemyśleń.

Po dekadach tramwaje wróciły ponownie pod dworzec. Teraz wraz z autobusami mają tutaj wspólny
przystanek. Jednak z miesiąca na miesiąc dojeżdża coraz mniej linii tramwajowych | fot.
Daniel Siwak
Zacznę od tego co miało być wielkim plusem nowego dworca Łódź Fabryczna, czyli od węzła multimodalnego. Prócz trzech parkingów podziemnych na blisko tysiąc samochodów, dworca autobusowego na dwadzieścia cztery stanowiska, składa się na niego wspólny przystanek tramwajowo-autobusowy pomiędzy ulicami Kilińskiego a Polskiej Organizacji Wojskowej. Dworcowy węzeł przesiadkowy zdecydowanie różni się od tego zlokalizowanego pod Centralem. Co prawda tutaj także wybudowano cztery tory oraz cztery perony przystankowe, jednak rolę zadaszenia pełnią tylko kilkudziesięciometrowe wiaty, a nie ogromna konstrukcja z membrany. W zamyśle, tak jakby logika na to wskazywała, było zebranie w jednym miejscu wszystkich linii kursujących w rejonie nowej stacji kolejowej. Stąd 11 grudnia skierowano tutaj tramwaje linii 4, 9, 9A, 12, 12A i 13 (linie 1 i 7 po ul. Kilińskiego) oraz autobusy linii 51, 51A, 51B, 53, 53A, 57, 58, 58A, 60, 60A, 60B, 86, 94 i N7. Autobusom dano spokój, ale gmeranie przy tramwajach rozpoczęło się już tydzień, a potem także miesiąc po wprowadzeniu zasadniczych zmian. Najpierw linie 9A i 12A skierowano ponownie na ul. Narutowicza, a potem również linię 9. Powodem mieli być studenci, którym nie wiedziało się dojeżdżać na uczelnie przez dworzec Łódź Fabryczna. Powód śmieszny, ale trasy zmieniono!

Taka liniowa ruletka pod dworcem Łódź Fabryczna nie świadczy dobrze o profesjonalnym podejściu do łódzkiej komunikacji miejskiej. Oferta połączeń powinna być stała i odpowiednio dopasowana. A to przecież nie koniec. Czekamy na nową siatkę połączeń autobusowych i tramwajowych. {aktualizacja} Wiadomo już, że - w ramach nowej siatki połączeń od 2 kwietnia 2017 roku - pod dworzec wracają wszystkie okoliczne linie tramwajowe, czyli linie 4 (Dąbrowa - Helenówek), 9(Zdrowie - Olechów), 12A (Retkinia - Radiostacja), 12B (Retkinia - Stokii 13 (Teofilów - Śląska) - po ul. Składowej oraz linie 1 (Dworzec Łódź Chojny - Doły) i5 (Kurczaki - Doły) - po ul. Kilińskiego, a także linie autobusowe 51 (Dworzec Łódź Fabryczna - Łagiewniki), 53A (Dworzec Łódź Fabryczna - Nowosolna), 53B (Dworzec Łódź Fabryczna - Brzeziny), 53C (Dworzec Łódź Fabryczna - Skoszewy), 53D (Dworzec Łódź Fabryczna - Kalonka), 53E (Dworzec Łódź Fabryczna - Łukaszewska), 57 (Dworzec Łódź Fabryczna - Karpacka), 58A (Dworzec Łódź Fabryczna - Podgórze), 58B (Dworzec Łódź Fabryczna - Janów Osiedle), 58C (Dworzec Łódź Fabryczna - Stoki Skalna), 85A (Dworzec Łódź Fabryczna - Marysin), 85B (Dworzec Łódź Fabryczna - Arturówek), 86 (Dworzec Łódź Fabryczna - Kusocińskiego), 88A (Dworzec Łódź Fabryczna - Lotnisko), 88B (Dworzec Łódź Fabryczna - Lotnisko Plocka), N7 (Retkinia - Telefoniczna) i N8(Aleja Kościuszki - Dąbrowa) - po ul. Składowej i al. Rodziny Poznańskich. 

Skoro mowa była o lokalnej komunikacji miejskiej, to należy wspomnieć również o dworcu autobusowym, który znajduje się tuż obok hali obsługi pasażerów dworca kolejowego. A tak naprawdę nie tyle o dworcu, a o wielostanowiskowym przystanku dla autobusów dalekobieżnych. Obecnie w tej części hula wiatr, choć mogłyby się tam zatrzymać dwadzieścia cztery autobusy i busy jednocześnie. Co prawda honor ratuje czeski Leo Express, który z podziemnego przystanku realizuje po jednym kursie z Bohumina do Warszawy (o godz. 11.15) i z Warszawy do Bohumina (o godz. 16.10). Ale czy tak to powinno wyglądać miesiąc po otwarciu? Część busów do podłódzkich miejscowości zatrzymuje się nadal na ul. Traugutta, a reszta na dworcu PKS Łódź Kaliska i dworcu PKS Północnym. Brak przewoźników to jedno. Inną sprawą jest to, że nieczynne są wszystkie trzy kasy biletowe, które zaplanowano w obrębie wielostanowiskowego przystanku. Są też trzy kolejne okienka kasowe znajdujące się przez ścianę z Biurem Obsługi Klienta MPK Łódź. Póki co są to pomieszczenia służbowe, ale nie wykluczone, że będą to kasy miejskiego przewoźnika. Pozostałe prawdopodobnie przejmie PKS Łódź, ale nie wiadomo kiedy miałoby to nastąpić. Już nie wspomnę, że oznakowanie wielostanowiskowego przystanku nadaje się do szybkiej wymiany.

Niestety, przy otwarciu Łodzi Fabrycznej nie wynajęte były żadne - prócz kas biletowych - pomieszczenia
komercyjne. Kiedy boksy znajdą swoich najemców? Tego na razie nie wiadomo | fot.
Daniel Siwak
Zachwyt nad nowym dworcem psuje nieco wszechobecna pustka przestrzeni handlowo-usługowych. To znaczy pomieszczenia pod wynajem są już wyznaczone, ale nie ma w nich żadnego najemcy. Spółka PKP S.A., która zarządza dworcem nie zdążyła przeprowadzić komercjalizacji powierzchni na czas. Pierwsze pomieszczenia znajdują w północno-wschodniej części budynku. Najbliżej wejścia na przystanek autobusów dalekobieżnych wydzielono w sumie pięć pomieszczeń - cztery o tej samej powierzchni i jedno dwa razy większe. Jednak jedynie tylko dwa z nich mają osobne wejścia, a pozostałe służą jako dodatkowe zaplecze. W tym największym znajdzie się InfoDworzec, czyli punkt informacyjny, w którym pasażerowie dowiedzą się wszystkiego o usługach na dworcu oraz podstawowych informacji o poruszaniu się w mieście. Według przyjętych standardów będzie funkcjonował od poniedziałku do niedzieli oraz w święta od 07.00 do 21.00.

W północnej części, sąsiadującej z wielostanowiskowym przystankiem autobusowym i nad aleją Rodziny Poznańskich, mamy trzy duże boksy. Idąc od strony holu wschodniego w pierwszym - według pierwotnych założeń - miała być zlokalizowana poczekalnia VIP. Jednak ostatecznie zrezygnowano z tej koncepcji i boks przeznaczono do wynajęcia. Trudno na razie stwierdzić co w tym dwusalowym pomieszczeniu z toaletami i prysznicami mogłoby się znaleźć. Być może do czasu budowy KDP będzie stało niewykorzystane. Następny duży boks po tej stronie będzie miał swojego najemcę wiosną. Znajdzie się tutaj Biuro Obsługi Klienta MPK Łódź (przeniesione z ul. Tramwajowej) oraz Centrum Informacji Turystycznej. Ostatni boks w tej części dworca znajduje się pomiędzy poczekalniami z muralami "Miłego dnia" i "Dobry wieczór spędzisz w Łodzi". To idealne miejsce na kawiarnię, choć pomieszczenie należałoby dobrze doświetlić.

Przestrzenie do wynajęcia znajdują się również po południowej stronie dworca. Największy boks dostępny na dworcu Łódź Fabryczna rozpoczyna się zaraz za kasami w holu zachodnim i kończy się przed holem wschodnim. Dwa wejścia do nich znajdują się tuż przy zejściach na peron nr 4, a kolejnych sześć w korytarzu od strony EC 1 oraz projektowanej ulicy Wojciecha Jerzego Hasa. Są to na tyle duże przestrzenie, że spokojnie zmieściłyby się tutaj dwa sklepy wielkości Rossmanna czy Biedronki. W holu wschodnim (na przeciwko kas biletowych) mamy ostatni boks do wynajęcia. Z początku typowałem, że może być tutaj Biuro Obsługi Klienta PKP Intercity. Teraz szanse na to są praktycznie zerowe, stąd mógłby tutaj powstać większy salon prasowy albo kawiarnia. W tak zwanym okresie przejściowym pasażerowie mogą korzystać z tymczasowych wysp handlowych. Znajdują się na nich: cukiernia Dunkin Donuts, piekarnia Nowakowski Gorąco Polecam, kawiarnia Coffee To Go, salon prasowy Realy oraz księgarnia Świat Książki.

Tunel średnicowy ma umożliwić sprawniejsze prowadzenie ruchu pociągów z północy na południe
i z zachodu na wschód Polski. Konstrukcja ma być gotowa w latach 2021-2022 | fot.
Daniel Siwak
Na koniec nie tyle wypadałoby, ale należy wspomnieć o tunelu średnicowym, który ma być wybudowany pod miastem. Kilkukilometrowa linia kolejowa połączy wreszcie śródmiejski dworzec Łódź Fabryczna ze znajdującymi na zachodzie dworcami Łódź Kaliska (oś wschód - zachód) i Łódź Żabieniec (oś północ - południe). W ubiegłym roku zarządca infrastruktury kolejowej - PKP Polskie Linie kolejowe - ogłosił przetarg. Jest to dość intratny i prestiżowy kontrakt, także zainteresowanie firm budowlanych może być bardzo duże. Inwestycja realizowana w systemie "projektuj i buduj" ma zostać zrealizowana w okresie od 48 do 51 miesięcy od podpisana umowy. W praktyce oznacza to, że fragment podziemnej linii kolejowej byłby gotowy w latach 2021-2022. Całkowity koszt budowy tunelu został oszacowany na blisko 2,2 mld złotych.

Jedno co mogę już teraz napisać, to to, że na mieszkańców miasta znów będą czekały spore utrudnienia. Choć sam tunel będzie budowany za pomocą specjalnego urządzenia - tarczy TBN, która wydrąży i obuduje konstrukcję. To na jego trasie trzeba będzie wybudować komory wentylacyjne oraz wyjścia ewakuacyjne. Z kolei budowa przystanków osobowych Łódź Centrum i Łódź Manufaktura będzie odbywała się metodą odkrywkową. Oznacza to, że wykonawca inwestycji będzie musiał wykopać kilkudziesięciometrowy wykop i zabudować go infrastrukturą pasażerską i torami kolejowymi. Do tego dochodzi pewna kolizyjność alei Włókniarzy z budową wyjazdu z tunelu. W związku z tym nie obejdzie się bez zamykania ulic oraz objazdów dla komunikacji miejskiej.

A co po 2021 roku? Przede wszystkim dworzec Łódź Fabryczna nie będzie już dworcem czołowym. Dzięki tunelowi stanie się dworcem przelotowym. Sporo zmieni się na pewno w przewozach aglomeracyjnych i regionalnych. Nie jest żadną tajemnicą, że największe pole do popisu będzie miała Łódzka Kolej Aglomeracyjna, które obecnie jeździ do Sieradza, Łowicza, Kutna, szczątkowo do Koluszek i Skierniewic oraz weekendowo do Warszawy. Od 2019 roku "ełka" ma przejąć również połączenia do Piotrkowa Trybulskiego, Radomska, Częstochowy, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna (po elektryfikacji) oraz ze Skierniewic przez Łowicz do Kutna. Jest duża szansa, że nastąpi także rozwój siatki połączeń dalekobieżnych z naszego miasta. Może być to na przykład wydłużenie pociągów z Olsztyna do Łodzi Kaliskiej, przetrasowanie pociągów z i do Wrocławia przez Łódź Kaliską i Łódź Fabryczną. Ostateczny kształt siatki połączeń poznamy za kilka lat, ale i tak wszystko zależy od największego przewoźnika pasażerskiego, czyli PKP Intercity.

"Łódź Łączy" - nowa siatka połączeń. Dzienne i nocne linie autobusowe oraz linie tramwajowe

$
0
0
Na początku kwietnia łódzką komunikację miejską czeka reforma. Największe zmiany zaplanowano
w trasach linii autobusowych. Nieco mniej zmian zajdzie w trasach linii tramwajowych | fot.
Daniel Siwak
Od niedzieli, 2 kwietnia 2017 roku funkcjonować będzie nowa siatka połączeń komunikacji miejskiej w Łodzi oraz aglomeracji łódzkiej. Przez ostatnie piętnaście lat trasy autobusów i tramwajów były jedynie kosmetycznie modyfikowane, a nie kompleksowo zmieniane. Jak będą kursować dzienne i nocne autobusy oraz tramwaje MPK Łódź?

Miasto podzielono na dwanaście obszarów komunikacyjnych, w ramach których będzie funkcjonował transport zbiorowy. Zmiany w największym zakresie obejmą linie autobusowe, a w nieco mniejszym linie tramwajowe. Nowa siatka połączeń pozwoli na obsługę ulic, po których do tej pory nie kursowała komunikacja miejska. Jednak konieczności przesiadania się nie wyeliminuje.

Według założeń Urzędu Miasta Łodzi, kursy oparte będą o podstawową częstotliwość 12-minutową, chociaż niektóre linie będą kursować także co 6, 18 czy 24 minuty. Z częstotliwością co 30 minut ma funkcjonować autobusowa komunikacja nocna. Oprócz zmian w trasach, zmieni się także taryfa biletowa oraz oznakowanie przystanków i wygląd przystankowych rozkładów jazdy.

W ramach uporządkowania numeracji wraca linia 45, która kursować będzie do Zgierza. Na Olechów, zamiast
linii 3 pojedzie postulowana linia 9, która przestanie obsługiwać Konstantynów Łódzki | fot.
Daniel Siwak
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LINIE TRAMWAJOWE:
Linia 1TRASA BEZ ZMIAN
DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Kilińskiego, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Strykowska - DOŁY (d. Strykowska) - Wojska Polskiego, Franciszkańska, Kilińskiego - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY

Linia 2TRASA BEZ ZMIAN
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Rzgowska, plac Niepodległości, Piotrkowska, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Kościuszki, Zachodnia, Limanowskiego, Aleksandrowska - TEOFILÓW (d. Szczecińska) - Aleksandrowska, Limanowskiego, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), Piotrkowska, plac Niepodległości, Rzgowska, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA)

Linia 3TRASA SKRÓCONA
AUGUSTÓW - Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Piotrkowska, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Kościuszki, Zachodnia, Zgierska, Dolna, Łagiewnicka, Warszawska - WYCIECZKOWA - Warszawska, Łagiewnicka, Dolna, Zgierska, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), Piotrkowska, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska - AUGUSTÓW

Linia 4NOWA TRASA
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, aleja Śmigłego Rydza, Kopcińskiego, Narutowicza, Tramwajowa, Węglowa, aleja Rodziny Poznańskich, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Kilińskiego, Pomorska, plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska - HELENÓWEK - Zgierska, Nowomiejska, plac Wolności, Pomorska, Kilińskiego, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), aleja Rodziny Poznańskich, Węglowa, Tramwajowa, Narutowicza, Kopcińskiego, aleja Śmigłego Rydza, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA)

Linia 5NOWA TRASA
KURCZAKI - Rzgowska, plac Niepodległości, Piotrkowska, Przybyszewskiego, Kilińskiego, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Zgierska, Limanowskiego - DWORZEC ŁÓDŹ ŻABIENIEC - Limanowskiego, Zgierska, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Kilińskiego, Przybyszewskiego, Piotrkowska, plac Niepodległości,  Rzgowska - KURCZAKI

Linia 6TRASA BEZ ZMIAN
KURCZAKI - Rzgowska, plac Niepodległości, Piotrkowska, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Kościuszki, Zachodnia, Zachodnia, Ogrodowa, Północna, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Strykowska - DOŁY (d. Strykowska) - Wojska Polskiego, Franciszkańska, Północna, Ogrodowa, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), Piotrkowska, plac Niepodległości, Rzgowska - KURCZAKI

Linia 7NOWA TRASA
CMENTARZ ZARZEW (d. Lodowa) - Lodowa, Przybyszewskiego, Piotrkowska, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Kościuszki, Zachodnia, Legionów, Cmentarna, Srebrzyńska - KOZINY - Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), Piotrkowska, Przybyszewskiego, Lodowa - CMENTARZ ZARZEW (d. Lodowa)

Linia 8TRASA BEZ ZMIAN
CMENTARZ ZARZEW (d. Lodowa)- Lodowa, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Mickiewicza, aleja Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska - CHOCHOŁA - Aleksandrowska, Limanowskiego, aleja Włókniarzy, aleja Mickiewicza, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Lodowa - CMENTARZ ZARZEW (d. Lodowa)

Linia 9NOWA TRASA
OLECHÓW - aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września, Kazimierza Odnowiciela, aleja Hetmańska, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, Kopcińskiego, Narutowicza, Tramwajowa, Węglowa, aleja Rodziny Poznańskich, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Zdrowie - ZDROWIE - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Kopcińskiego, Piłsudskiego, Rokicińska, aleja Hetmańska, Kazimierza Odnowiciela, aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września - OLECHÓW

Linia 10ANOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - aleja Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Mickiewicza, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Piłsudskiego, Rokicińska - AUGUSTÓW - Rokicińska, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Mickiewicza, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Karolewska, Bratysławska, aleja Wyszyńskiego - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 10BNOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - aleja Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Mickiewicza, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Piłsudskiego, Rokicińska, aleja Hetmańska, Kazimierza Odnowiciela, aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września - OLECHÓW - aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września, Kazimierza Odnowiciela, aleja Hetmańska, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Mickiewicza, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Karolewska, Bratysławska, aleja Wyszyńskiego - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 11ANOWA LINIA
HELENÓWEK - Zgierska, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnia, Zgierska -HELENÓWEK

Linia 11BNOWA LINIA
HELENÓWEK - Zgierska, Zachodnia, aleja Kościuszki, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), Piotrkowska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka - CHOCIANOWICE IKEA - Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Piotrkowska, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnia, Zgierska - HELENÓWEK

Linia 12ATRASA BEZ ZMIAN
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - aleja Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza - RADIOSTACJA - Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Gdańska, Kopernika, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Karolewska, Bratysławska, aleja Wyszyńskiego - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 12BNOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - aleja Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Konstytucyjna, Pomorska, działki, Telefoniczna, Giewont - STOKI - Giewont, Telefoniczna, działki, Pomorska, Konstytucyjna, Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Gdańska, Kopernika, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Karolewska, Bratysławska, aleja Wyszyńskiego - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 13TRASA BEZ ZMIAN
ŚLĄSKA - aleja Śmigłego Rydza, Kopcińskiego, Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Legionów, aleja Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska - TEOFILÓW (d. Szczecińska) - Aleksandrowska, Limanowskiego, aleja Włókniarzy, Legionów, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Kopcińskiego, aleja Śmigłego Rydza - ŚLĄSKA

Linia 14ZMIANA TRASY
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, aleja Śmigłego Rydza, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Mickiewicza, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Karolewska, Bratysławska - KAROLEW - Bratysławska, Karolewska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Mickiewicza, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Piłsudskiego, aleja Śmigłego Rydza, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) (kursuje tylko w dni robocze)

Linia 14ZMIANA TRASY
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, aleja Śmigłego Rydza, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Mickiewicza, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Karolewska, Bratysławska, aleja Wyszyńskiego - RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - aleja Wyszyńskiego, Bratysławska, Karolewska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Mickiewicza, aleja Mickiewicza (Dworzec Tramwajowy Centrum), aleja Piłsudskiego, aleja Śmigłego Rydza, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) (kursuje tylko w weekendy)

Linia 15TRASA BEZ ZMIAN
KURCZAKI - Rzgowska, Paderewskiego, Rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Gdańska, Legionów, plac Wolności, Pomorska, działki - TELEFONICZNA - działki, Pomorska, Legionów, Gdańska, Kopernika, Żeromskiego, aleja Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego, Rzgowska - KURCZAKI

Linia 16ZMIANA TRASY
KURCZAKI - Rzgowska, Paderewskiego, Rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, aleja Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska - TEOFILÓW (d. Szczecińska) - Aleksandrowska, Limanowskiego, aleja Włókniarzy, Kopernika, Żeromskiego, aleja Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego, Rzgowska - KURCZAKI(kursuje tylko w dni robocze)

Linia 17NOWA LINIA
CHOCIANOWICE IKEA - Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Gdańska, Legionów, plac Wolności, Pomorska, działki, TELEFONICZNA - działki, Pomorska, Legionów, Gdańska, Kopernika, Żeromskiego, aleja Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka - CHOCIANOWICE IKEA (kursuje tylko w dni robocze)

Linia 41TRASA BEZ ZMIAN
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Ksawerów: Łódzka, Pabianice: Warszawska, Zamkowa, Łaska - PABIANICE (WIEJSKA) - Łaska, Zamkowa, Warszawska, Ksawerów: Łódzka, Pabianicka, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 43ANOWA LINIA
PÓŁNOCNA - Północna, Ogrodowa, Zachodnia, Legionów, Konstantynowska, Konstantynów Łódzki: Łódzka, Jana Pawła II - KONSTANTYNÓW (PARK MIEJSKI) - Jana Pawła II, Łódzka, Łódź: Konstantynowska, Legionów, Zachodnia, Ogrodowa, Północna - PÓŁNOCNA

Linia 43BNOWA LINIA
PÓŁNOCNA - Północna, Ogrodowa, Zachodnia, Legionów, Konstantynowska, Konstantynów Łódzki: Łódzka, Jana Pawła II, Lutomierska, Żabiczki, Ignacew, Mirosławice, Kazimierz, Most nad Nerem, Lutomiersk: Zielona - LUTOMIERSK (PLAC JANA PAWŁA II) - Zielona, Most nad Nerem, Kazimierz, Mirosławice, Ignacew, Żabiczki, Konstantynów Łódzki: Lutomierska, Jana Pawła II, Łódzka, Łódź: Konstantynowska, Legionów, Zachodnia, Ogrodowa, Północna - PÓŁNOCNA

Linia 45NOWA LINIA
TELEFONICZNA - działki, Pomorska, plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Zgierz: Łódzka, 1 Maja - ZGIERZ (PLAC KILIŃSKIEGO) - 1 Maja, Łódzka, Zgierska, Nowomiejska, plac Wolności, Pomorska, działki - TELEFONICZNA

Linia 46ZMIANA TRASY
STOKI - Giewont, Telefoniczna, działki, Pomorska, plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Zgierz: Łódzka, plac Jana Pawła II, Łęczycka, Ozorkowska, Lućmierz, Emilia: Zgierska, Słowik: Gdańska, Aleksandria: Gdańska, Ozorków: Zgierska, Wyszyńskiego, Most nad Bzurą, Południowa, Nowy Rynek, Konstytucji 3 Maja - OZORKÓW (CEGIELNIANA) - Konstytucji 3 Maja, Nowy Rynek, Południowa, Most nad Bzurą, Wyszyńskiego, Zgierska, Aleksandria: Gdańska, Słowik: Gdańska, Emilia: Zgierska, Lućmierz, Zgierz: Ozorkowska, Łęczycka, plac Jana Pawła II, Łódzka, Łódź: Zgierska, Nowomiejska, plac Wolności, Pomorska, działki, Telefoniczna, Giewont - STOKI

Linia 46ZMIANA TRASY
OZORKÓW (CEGIELNIANA) - Konstytucji 3 Maja, Nowy Rynek, Południowa, Most nad Bzurą, Wyszyńskiego, Zgierska, Aleksandria: Gdańska, Słowik: Gdańska, Emilia: Zgierska, Lućmierz, Zgierz: Ozorkowska, Łęczycka, plac Jana Pawła II, Łódzka, Łódź: Zgierska, Nowomiejska - PLAC WOLNOŚCI - Nowomiejska, Zgierska, Zgierz: Łódzka, plac Jana Pawła II, Łęczycka, Ozorkowska, Lućmierz, Emilia: Zgierska, Słowik: Gdańska, Aleksandria: Gdańska, Ozorków: Zgierska, Wyszyńskiego, Most nad Bzurą, Południowa, Nowy Rynek, Konstytucji 3 Maja - OZORKÓW (CEGIELNIANA) (kursuje tylko w nocy)

Linia 83 tak jak 50, 52, 62, 66, 81, 89, 92 czy 96 nie zmieni w ogóle swojej trasy. Większość linii
zyska warianty literowe - od A do E, które odpowiadać będą kierunkom kursów | fot.
Daniel Siwak

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LINIE AUTOBUSOWE DZIENNE:
Linia 50TRASA BEZ ZMIAN
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Rudzka, Stara Gadka: Czartoryskiego - STARA GADKA - Czartoryskiego, Łódź: Rudzka, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 50BNOWA LINIA
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Rudzka, Stara Gadka: Czartoryskiego, Rzgów: Rudzka, Łódzka, Tuszyńska - RZGÓW - Tuszyńska, Łódzka, Rudzka, Stara Gadka: Czartoryskiego, Łódź: Rudzka, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 50CNOWA LINIA
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Rudzka, Stara Gadka: Czartoryskiego, Rzgów: Rudzka, Łódzka, Tuszyńska, Żeromskiego - RZGÓW (PTAK OUTLET) - Żeromskiego, Tuszyńska, Łódzka, Rudzka, Stara Gadka: Czartoryskiego, Łódź: Rudzka, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 51TRASA SKRÓCONA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Uniwersytecka, Rondo Solidarności, aleja Palki, Strykowska, Wycieczkowa, Okólna - ŁAGIEWNIKI - Okólna, Wycieczkowa, Strykowska, Palki, Uniwersytecka, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 52TRASA BEZ ZMIAN
KOMORNIKI (d. Kurczaki) - Kurczaki, Rzgowska, Paderewskiego, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, aleja Jana Pawła II, aleja Włókniarzy - DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA - aleja Włókniarzy, aleja Jana Pawła II, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego, Rzgowska, Kurczaki - KOMORNIKI (d. Kurczaki)

Linia 53ATRASA BEZ ZMIAN
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecka, Rondo Solidarności, aleja Palki, Wojska Polskiego, Brzezińska - NOWOSOLNA - Brzezińska, Wojska Polskiego, aleja Palki, Uniwersytecka, Jaracza, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 53BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecka, Rondo Solidarności, aleja Palki, Wojska Polskiego, Brzezińska, Droga krajowa nr 72: Natolin, Teolin, Lipiny, Paprotnia, Brzeziny: Łódzka - Kościuszki, św. Anny, Reformacka, Sienkiewicza, Bohaterów Warszawy, Głowackiego - BRZEZINY - Głowackiego, Przedwiośnie, Sienkiewicza, Frycza-Modrzewskiego, Wojska Polskiego, Lasockich, Traugutta, Kościuszki, Droga Krajowa nr 72: Lipiny, Teolin, Natolin, Łódź: Brzezińska, Wojska Polskiego, Palki, Uniwersytecka, Jaracza, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 53CNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecka, Rondo Solidarności, aleja Palki, Wojska Polskiego, Brzezińska, Marmurowa, Kopanka, Kalonka: Aksamitna, Borchówka, Boginia, Byszewy, Skoszewy - SKOSZEWY - Skoszewy, Byszewy, Boginia, Borchówka, Kalonka: Aksamitna, Kopanka, Marmurowa, Brzezińska, Wojska Polskiego, aleja Palki, Rondo Solidarności, Uniwersytecka, Jaracza, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 53DNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecka, Rondo Solidarności, aleja Palki, Wojska Polskiego, Brzezińska, Marmurowa, Kopanka, Kalonka: Aksamitna, Główna - KALONKA - Główna, Aksamitna, Kopanka, Łódź: Marmurowa, Brzezińska, Wojska Polskiego, aleja Palki, Rondo Solidarności, Uniwersytecka, Jaracza, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 53ENOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecka, Rondo Solidarności, aleja Palki, Wojska Polskiego, Brzezińska, Zjazdowa, Opolska, Zjazdowa - ŁUKASZEWSKA - Zjazdowa, Brzezińska, Wojska Polskiego, aleja Palki, Rondo Solidarności, Uniwersytecka, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 54AZMIANA TRASY
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Tuwima, Przędzalniana, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Pomorska - NOWOSOLNA - Pomorska, Juhasowa, Skalna, Kasprowy Wierch, Pomorska, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 54BNOWA LINIA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Tuwima, Przędzalniana, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Pomorska, Kasprowicza - P.O.D. POLANKA - Kasprowicza, Pomorska, Juhasowa, Skalna, Kasprowy Wierch, Pomorska, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 54CNOWA LINIA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Tuwima, Przędzalniana, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Pomorska Natolin, Teolin, Lipiny - LIPINY - Lipiny, Teolin, Natolin, Pomorska, Juhasowa, Skalna, Kasprowy Wierch, Pomorska, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 54DNOWA LINIA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Tuwima, Przędzalniana, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Pomorska Kasprowicza - P.O.D. POLANKA - Kasprowicza - Pomorska, Juhasowa, Skalna, Kasprowy Wierch, Pomorska, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 55ANOWA LINIA
KUSOCIŃSKIEGO - Kusocińskiego, Retkińska, Maratońska, aleja Waltera Janke, Obywatelska, aleja Politechniki, Radwańska, Brzeźna, Sienkiewicza, Tymienieckiego, Przędzalniana, Milionowa, aleja Śmigłego Rydza, Przybyszewskiego, Tatrzańska, Felińskiego, Gojawiczyńskie, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Tatrzańska, Przybyszewskiego, aleja Śmigłego Rydza, Milionowa, Przędzalniana, Tymienieckiego, Sienkiewicza, Brzeźna, Radwańska, aleja Politechniki, Obywatelska, aleja Waltera Janke, Maratońska, Retkińska, Kusocińskiego, KUSOCIŃSKIEGO

Linia 55BNOWA LINIA
KUSOCIŃSKIEGO - Kusocińskiego, Retkińska, Maratońska, aleja Waltera Janke, Obywatelska, aleja Politechniki, Radwańska, Brzeźna, Sienkiewicza, Tylna, Kilińskiego, Tymienieckiego, Przędzalniana, Milionowa, aleja Śmigłego-Rydza, Przybyszewskiego, Tatrzańska, Felińskiego, Gojawiczyńskiej, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) -
- Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Tatrzańska, Przybyszewskiego, aleja Śmigłego Rydza, Milionowa, Przędzalniana, Tymienieckiego, Kilińskiego, Tylna, Sienkiewicza, Brzeźna, Radwańska, aleja Politechniki, Obywatelska, aleja Waltera Janke, Maratońska, Retkińska, Kusocińskiego, KUSOCIŃSKIEGO

Linia 56NOWA LINIA
KARPACKA - Karpacka, Paderewskiego, Rzgowska, Starowa Góra: Droga krajowa nr 1, Rzgów: Droga krajowa nr 1, Tuszyńska - RZGÓW - Tuszyńska, Droga krajowa nr 1, Starowa Góra: Droga krajowa nr 1, Rzgowska, Paderewskiego, Karpacka - KARPACKA

Linia 57TRASA SKRÓCONA
KARPACKA - Karpacka, Paderewskiego, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Wólczańska, Radwańska, Brzeźna, Sienkiewicza, Narutowicza, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Kilińskiego, Narutowicza, Sienkiewicza, Brzeźna, Radwańska, Wólczańska, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego, Karpacka - KARPACKA

Linia 58ANOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA- aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Konstytucyjna, Małachowskiego, Czechosłowacka, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, Poronińska (Stacja Łódź Stoki), Pomorska, Mazowiecka - PODGÓRZE - Mazowiecka, Pomorska, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, Czechosłowacka, Małachowskiego, Konstytucyjna, Narutowicza, Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA (kursuje tylko w dni robocze)

Linia 58BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA- aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Konstytucyjna, Małachowskiego, Czechosłowacka, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, Poronińska (Stacja Łódź Stoki), Pomorska, Krokusowa, Pszczyńska, Janosika, Telefoniczna, Pieniny, Giewont, Pomorska, Frezjowa, Kosodrzewiny, Transmisyjna, Rokicińska, aleja Hetmańska, Zagłoby, Podbipięty, Juranda ze Spychowa, Maćka z Bogdańca, Zagłoby - JANÓW OSIEDLE - Zagłoby, aleja Hetmańska, Rokicińska, Transmisyjna, Kosodrzewiny, Frezjowa, Pomorska, Juhasowa, Skalna, Dębowskiego, Zbocze, Pieniny, Telefoniczna, Janosika, Pszczyńska, Krokusowa, Pomorska, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, Czechosłowacka, Małachowskiego, Konstytucyjna, Narutowicza, Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA (kursuje tylko w dni robocze)

Linia 58CNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA- aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Konstytucyjna, Małachowskiego, Czechosłowacka, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, Poronińska (Stacja Łódź Stoki), Pomorska, Mazowiecka - PODGÓRZE - Mazowiecka, Pomorska, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne, Czechosłowacka, Małachowskiego, Konstytucyjna, Narutowicza, Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA (kursuje tylko w soboty, niedziele i święta)

Linia 59TRASA BEZ ZMIAN
PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Zachodnia, Zgierska, aleja Sikorskiego, Świtezianki - ŚWITEZIANKI - Świtezianki, aleja Sikorskiego, Zgierska, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI

Linia 60ATRASA SKRÓCONA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Kopcińskiego, Rondo Solidarności, aleja Palki, Strykowska - IMIELNIK NOWY - Strykowska, aleja Palki, Rondo Solidarności, Kopcińskiego, Nawrot, Nowa, Tuwima, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 60BTRASA SKRÓCONA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Kopcińskiego, Rondo Solidarności, aleja Palki, Strykowska, Imielnik Nowy, Imielnik Stary, Dobieszków, Michałówek - DOBRA - Michałówek, Dobieszków, Imielnik Stary, Imielnik Nowy, Strykowska, aleja Palki, Rondo Solidarności, Kopcińskiego, Nawrot, Nowa, Tuwima, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 60CNOWA LINIA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Kopcińskiego, Rondo Solidarności, aleja Palki, Strykowska, Dobra, Orzechówek, Sosnowiec, Stryków: Warszawska, Kopernika, Kolejowa - STRYKÓW (DWORZEC PKP) - Kolejowa, Kopernika, Warszawska, Sosnowiec, Orzechówek, Dobra, Łódź: Strykowska, aleja Palki, Rondo Solidarności, Kopcińskiego, Nawrot, Nowa, Tuwima, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 60DNOWA LINIA
WYDAWNICZA - Wydawnicza, Kopcińskiego, Rondo Solidarności, aleja Palki, Strykowska, Łupkowa, Kryształowa, Warszawska, Tęczowa - TĘCZOWA - Centralna, Warszawska, Kryształowa, Łupkowa, Strykowska, aleja Palki, Rondo Solidarności, Kopcińskiego, Nawrot, Nowa, Tuwima, Wydawnicza - WYDAWNICZA

Linia 61NOWA LINIA
ŁAGIEWNIKI - Okólna, Zgierz: Długa, 1 Maja, Piłsudskiego, Piątkowska, Musierowicza, Gałczyńskiego, Tuwima, Staffa, Parzęczewska - ZGIERZ (STAFFA) - Parzęczewska, Staffa, Tuwima, Gałczyńskiego, Musierowicza, Piątkowska, Piłsudskiego, 1 Maja, Długa, Łódź: Okólna - ŁAGIEWNIKI

Linia 62TRASA BEZ ZMIAN
TECHNOPARK - Dubois, Pabianicka, Starorudzka, Demokratyczna, Paradna, aleja Matek Polskich, Paradna, Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Paradna, aleja Matek Polskich, Paradna, Demokratyczna, Mierzyńskiego, Gombrowicza, Pabianicka, Dubois - TECHNOPARK

Linia 63NOWA LINIA
KARPACKA - Karpacka, Zaolziańska, Paderewskiego, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Prądzyńskiego, Zamojska, św. Franciszka, Czahary, Prądzyńskiego, Pokładowa, Dubois, Pabianicka, 3 Maja, Pryncypalna, Kongresowa, Strażacka, Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Strażacka, Kongresowa, Pryncypalna, 3 Maja, Pabianicka, Dubois, Pokładowa, Prądzyńskiego, Czahary, św. Franciszka, Leszczowa, Pabianicka (zawracanie przy Prądzyńskiego) - Pabianicka - Rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego - KARPACKA

Linia 64ZMIANA TRASY
BAŁUCKI RYNEK - Bałucki Rynek, Zawiszy, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Boya Żeleńskiego, Sporna, Wojska Polskiego, Brzezińska, Janosika, Pszczyńska, Krokusowa, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Rokicińska, Wałowa, Widzewska, Lodowa, Przybyszewskiego, Mechaniczna, Maciejewskiego, Papiernicza - URZĄD SKARBOWY ŁÓDŹ WIDZEW - Papiernicza, Lodowa, Widzewska, Wałowa, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Krokusowa, Pszczyńska, Janosika, Brzezińska, Wojska Polskiego, Sporna, Boya Żeleńskiego, Obrońców Westerplatte, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Organizacji Wolność i Niezawisłość, Bałucki Rynek, Zgierska - BAŁUCKI RYNEK(kursuje tylko w dni robocze)

Linia 64ZMIANA TRASY
BAŁUCKI RYNEK - Bałucki Rynek, Zawiszy, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Boya Żeleńskiego, Sporna, Wojska Polskiego, Brzezińska, Janosika, Pszczyńska, Krokusowa, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Rokicińska, Maszynowa, Służbowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW (tylko w weekendy) - Służbowa, Maszynowa, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Krokusowa, Pszczyńska, Janosika, Brzezińska, Wojska Polskiego, Sporna, Boya Żeleńskiego, Obrońców Westerplatte, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Organizacji Wolność i Niezawisłość, Bałucki Rynek, Zgierska - BAŁUCKI RYNEK (kursuje tylko soboty, niedziele i święta)

Linia 65TRASA SKRÓCONA
ŚWITEZIANKI - Świtezianki, aleja Sikorskiego, Łagiewnicka, Bałucki Rynek, Limanowskiego, Zachodnia, Lutomierska, Tybury, Kasprzaka, Zielona, aleja 1 Maja, Żeromskiego - SZPITAL IM. WAM - Żeromskiego, Łąkowa, Skłodowskiej Curie, Żeromskiego, Więckowskiego, Zielona, Kasprzaka, Tybury, Lutomierska, Zachodnia, Limanowskiego, Bałucki Rynek, Łagiewnicka, aleja Sikorskiego, Świtezianki - ŚWITEZIANKI

Linia 66TRASA BEZ ZMIAN
RONDO POWSTAŃCÓW 1863 ROKU - Łagiewnicka, Okólna - MODRZEW - Okólna, Łagiewnicka - RONDO POWSTAŃCÓW 1863 ROKU

Linia 67NOWA TRASA
ŁAGIEWNIKI - Okólna, Droga krajowa nr 71 - SKOTNIKI - Droga krajowa nr 71, Okólna - ŁAGIEWNIKI

Linia 68ZMIANA TRASY
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Łyżwiarska, Kolarska, Maratońska, Sanitariuszek, Grupowa Oczyszczalnia Ścieków, Sanitariuszek, Łaskowice, Chocianowicka, Pabianicka - CHOCIANOWICE IKEA - Pabianicka, Chocianowicka, Łaskowice, Sanitariuszek, Maratońska, Kolarska, Łyżwiarska - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 69AZMIANA TRASY
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW - Maszynowa, Puszkina, Przybyszewskiego, Lodowa, Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Broniewskiego, Paderewskiego, aleja Politechniki, Obywatelska, aleja Waltera-Janke, Maratońska, Popiełuszki - KUSOCIŃSKIEGO - Popiełuszki, Maratońska, aleja Waltera-Janke, Obywatelska, aleja Politechniki, Paderewskiego, Broniewskiego, Felińskiego, Gojawiczyńskiej, Dąbrowskiego, Lodowa, Przybyszewskiego, Puszkina, Maszynowa, Służbowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW

Linia 69BZMIANA TRASY
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW - Maszynowa, Puszkina, Przybyszewskiego, Lodowa, Wedmanowej, Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Broniewskiego, Paderewskiego, aleja Politechniki, Obywatelska, aleja Waltera-Janke, Maratońska, Popiełuszki - KUSOCIŃSKIEGO - Popiełuszki, Maratońska, aleja Waltera-Janke, Obywatelska, aleja Politechniki, Paderewskiego, Broniewskiego, Felińskiego, Gojawiczyńskiej, Dąbrowskiego, Wedmanowej, Lodowa, Przybyszewskiego, Puszkina, Maszynowa, Służbowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW

Linia 70ZMIANA TRASY
RONDO POWSTAŃCÓW 1863 ROKU - Inflancka, Zagajnikowa, Sporna, Wojska Polskiego, aleja Palki, Rondo Solidarności, Kopcińskiego, aleja Śmigłego Rydza, Przybyszewskiego, Tatrzańska, Broniewskiego, Rzgowska, Paradna, aleja Matek Polskich (wschodnia) - MATEK POLSKICH - aleja Matek Polskich (wschodnia), Paradna, Rzgowska, Broniewskiego, Tatrzańska, Przybyszewskiego, aleja Śmigłego Rydza, Kopcińskiego, Rondo Solidarności, aleja Palki, Wojska Polskiego, Sporna, Zagajnikowa, Inflancka, Łagiewnicka - RONDO POWSTAŃCÓW 1863 ROKU

Linia 71AZMIANA TRASY
PARK PODOLSKI - Kossaka, Dąbrowskiego, Tatrzańska, Broniewskiego, Niższa, Śląska, Młynek, Wełniana, Kotoniarska, Tomaszowska, Kolumny, Brójecka, Bronisin, Kolumny, Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Kolumny, Bronisin, Brójecka, Kolumny, Tomaszowska, Kotoniarska, Wełniana, Młynek, Śląska, Niższa, Broniewskiego, Tatrzańska, Zbaraska - PARK PODOLSKI

Linia 71BNOWA LINIA
PARK PODOLSKI - Kossaka - Dąbrowskiego - Tatrzańska - Broniewskiego - Niższa - Śląska - Młynek - Wełniana - Kotoniarska - Tomaszowska - Kolumny, Bieszczadzka - Józefów - Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Kolumny, Bronisin, Brójecka, Kolumny, Tomaszowska, Kotoniarska, Wełniana, Młynek, Śląska, Niższa, Broniewskiego, Tatrzańska, Zbaraska - PARK PODOLSKI

Linia 72ZMIANA TRASY
JANÓW OSIEDLE - Zagłoby, aleja Hetmańska, Zakładowa, Olechowska, Tomaszowska, Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, Bednarska, Pabianicka - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Pabianicka, Bednarska, Rzgowska, Broniewskiego, Felińskiego, Gojawiczyńskiej, Dąbrowskiego,Tomaszowska, Olechowska, Zakładowa, aleja Hetmańska, Zagłoby, Podbipięty, Juranda ze Spychowa, Maćka z Bogdańca, Zagłoby - JANÓW OSIEDLE

Linia 73ZMIANA TRASY
PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Zachodnia, Zgierska, Liściasta, aleja Włókniarzy, 11 Listopada - 11 LISTOPADA - 11 Listopada, aleja Włókniarzy, Liściasta, Zgierska, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI

Linia 74AZMIANA TRASY
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Sieradzka,  Wólczańska, Skrzywana, aleja Politechniki, Żeromskiego, Więckowskiego, Zielona, Legionów, Konstantynowska, aleja Unii Lubelskiej, Srebrzyńska, Biegunowa, Krakowska, Złotno, Huta Jagodnica, Mieczników - HUTA JAGODNICA  - Złotno, Krakowska, Biegunowa, Srebrzyńska, Konstantynowska, Legionów, Zielona, aleja 1 Maja, Żeromskiego, aleja Politechniki, Wróblewskiego, Czerwona, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 74BZMIANA TRASY
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Sieradzka,  Wólczańska, Skrzywana, aleja Politechniki, Żeromskiego, Więckowskiego, Zielona, Legionów, Konstantynowska, aleja Unii Lubelskiej, Srebrzyńska, Biegunowa, Krakowska, Złotno, Płatowcowa, Czołgistów, Fizylierów - ZŁOTNO - Złotno, Krakowska, Biegunowa, Srebrzyńska, Konstantynowska, Legionów, Zielona, aleja 1 Maja, Żeromskiego, aleja Politechniki, Wróblewskiego, Czerwona, Piotrkowska - PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Linia 75ZMIANA TRASY
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW - Maszynowa, Puszkina, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, aleja Śmigłego Rydza, Przybyszewskiego, Tatrzańska, Felińskiego, Kruczkowskiego, Śląska, Bankowa, Rzgowska, Paradna, Matek Polskich (wschodnia) - MATEK POLSKICH - Matek Polskich (wschodnia) - Paradna, Rzgowska, Broniewskiego, Kilińskiego, Śląska, Kruczkowskiego, Felińskiego, Tatrzańska, Przybyszewskiego, aleja Śmigłego Rydza, aleja Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Maszynowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW

Linia 76ZMIANA TRASY
KUSOCIŃSKIEGO - Kusocińskiego, Popiełuszki, Maratońska (wewnętrzna), Armii Krajowej, aleja Wyszyńskiego, Retkińska, Krzemieniecka, Krakowska, Złotno, Rąbieńska, Traktorowa, Rojna, Kaczeńcowa, Św. Teresy, Szczecińska - SZCZECIŃSKA CMENTARZ - Szczecińska, Św. Teresy, Kaczeńcowa, Rojna, Traktorowa, Rąbieńska, Złotno, Krakowska, Krzemieniecka, Retkińska, aleja Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Maratońska (wewnętrzna), Popiełuszki, Kusocińskiego - KUSOCIŃSKIEGO

Linia 77NOWA LINIA
STARE ROKICIE - św. Franciszka - Zenitowa - Pustynna, Nowe Sady, Obywatelska, aleja Jana Pawła II, Parkowa, Inżynierska, Radwańska, Brzeźna, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, Fabryczna, Przędzalniana, Tuwima, Wydawnicza - WYDAWNICZA - Wydawnicza, Tuwima, Przędzalniana, Fabryczna, Kilińskiego, Abramowskiego, Sienkiewicza, Brzezna, Radwańska, Inzynierska, Wołowa, Proletariacka, Wróblewskiego, aleja Jana Pawła II, Obywatelska, Nowe Sady, Pustynna, Zenitowa, św. Franciszka, Leszczowa, Pabianicka, Prądzyńskiego, Czahary - STARE ROKICIE

Linia 78TRASA SKRÓCONA
DWORZEC ŁÓDŹ ŻABIENIEC - Helska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Szatonia, Aleksandrów Łódzki: Wojska Polskiego, Warszawska - ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (TARGOWY RYNEK) - Warszawska, Wojska Polskiego, Szatonia, Łódź: Aleksandrowska, Limanowskiego, Woronicza - DWORZEC ŁÓDŹ ŻABIENIEC

Linia 79ZMIANA TRASY
PLAC WOLNOŚCI - Legionów, Zachodnia, Drewnowska, Kasprzaka, Klonowa, Limanowskiego, Brzóski, Pojezierska, aleja Włókniarzy, aleja Sikorskiego, Świtezianki - ŚWITEZIANKI - Świtezianki, aleja Sikorskiego, aleja Włókniarzy, Pojezierska, Hipoteczna, Klonowa, Kasprzaka, Drewnowska, Zachodnia, Legionów - PLAC WOLNOŚCI

Linia 80ZMIANA TRASY
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Kusocińskiego, Retkińska, Krzemieniecka, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Włókniarzy, Struga, Łąkowa, Skłodowskiej Curie, Wólczańska, Zamenhofa, Nawrot, Kopcińskiego, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Przybyszewskiego - CZAJKOWSKIEGO - Przybyszewskiego, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Kopcińskiego, Wydawnicza, Tuwima, Struga, Łąkowa, Karolewska, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Krzemieniecka, Retkińska, Kusocińskiego, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 81TRASA BEZ ZMIAN
STOKOWSKA - Stokowska, Śnieżna, Brzezińska, Wojska Polskiego, Sporna, Zagajnikowa, Inflancka, Julianowska, Pojezierska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Traktorowa, św. Teresy, Szczecińska - SZCZECIŃSKA CMENTARZ - Szczecińska, św. Teresy, Traktorowa, Aleksandrowska, Limanowskiego, Woronicza, Woronicza, Helska, Brukowa, Pojezierska, Julianowska, Inflancka, Zagajnikowa, Sporna, Wojska Polskiego, Brzezińska, Śnieżna, Stokowska - STOKOWSKA

Linia 82ATRASA SKRÓCONA
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW - Maszynowa, Puszkina, Rokicińska, Augustów, Przybyszewskiego, aleja Książąt Polskich, Zakładowa, Gajcego - STACJA ŁÓDŹ ANDRZEJÓW - Gajcego, Zakładowa, aleja Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Augustów, Rokicińska, Puszkina, Maszynowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW

Linia 82BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW - Maszynowa, Puszkina, Rokicińska, Augustów, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładowa, Gajcego, Andrespol: Rokicińska, Tuszyńska, Stróża: Tuszyńska - STRÓŻA LUDWIKÓW - Tuszyńska, Andrespol: Tuszyńska, Rokicińska, Gajcego, Zakładowa, aleja Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Augustów, Rokicińska, Puszkina, Maszynowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW

Linia 83TRASA BEZ ZMIAN
WYDAWNICZA - Tuwima, Struga, Żeromskiego, Więckowskiego, Zielona, Legionów, aleja Unii Lubelskiej, Borowa, Siewna, Złotno, Rąbieńska, Traktorowa, Rojna, Rydzowa, Szparagowa, Wersalska, Szczecińska - SZCZECIŃSKA CMENTARZ - Szczecińska, Wersalska, Szparagowa, Rydzowa, Rojna, Traktorowa, Złotno, Krakowska, Biegunowa, Solec, aleja Unii Lubelskiej, Konstantynowska, Zielona, aleja 1 Maja, Żeromskiego, Skłodowskiej Curie, Wólczańska, Zamenhofa, Nawrot, Przędzalniana, Tuwima - WYDAWNICZA

Linia 84ATRASA SKRÓCONA
ZIELONY ROMANÓW - Romanowska, Aleksandrowska, Szczecińska, Rojna - ROJNA - Rojna, Szczecińska, Aleksandrowska, Romanowska - ZIELONY ROMANÓW

Linia 84BTRASA SKRÓCONA
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (POSELSKA) - Dmowskiego, Senatorska, Konstantynowska, Wojska Polskiego, Łódź: Aleksandrowska, Szczecińska, Rojna - ROJNA - Rojna, Szczecińska, Aleksandrowska, Aleksandrów Łódzki: Wojska Polskiego, Konstantynowska, Dmowskiego, Poselska - ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (POSELSKA)

Linia 85ANOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Sterlinga, Pomorska, Anstadta, Północna, Źródłowa, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Szklana, Marysińska, Inflancka, Zagajnikowa, Okopowa - MARYSIN - Okopowa, Marysińska, Szklana, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Źródłowa, Północna, Sterlinga, Narutowicza, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 85BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Sterlinga, Pomorska, Anstadta, Północna, Źródłowa, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Szklana, Marysińska, Astrów, Warszawska, Skrzydlata - ARTURÓWEK - Skrzydlata, Warszawska, Astrów, Marysińska, Szklana, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Źródłowa, Północna, Sterlinga, Narutowicza, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 86ZMIANA TRASY
KUSOCIŃSKIEGO - Kusocińskiego, Popiełuszki, Maratońska, aleja Waltera-Janke, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Włókniarzy, Struga, Żeligowskiego, 6 Sierpnia, Żeromskiego, Próchnika, Rewolucji 1905 roku, Uniwersytecka, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, Składowa, Kilińskiego, Jaracza, Więckowskiego, Żeromskiego, Struga, Łąkowa, Karolewska, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Waltera-Janke, Maratońska, Popiełuszki, Kusocińskiego - KUSOCIŃSKIEGO

Linia 87ANOWA LINIA
OSIEDLE REJA - Inowrocławska, Wielkopolska, Lutomierska, Klonowa, Kasprzaka, Drewnowska, Karskiego, Ogrodowa, Północna, Źródłowa, aleja Palki, Rondo Solidarności, Pomorska, Tamka, Telefoniczna, Doły, Smutna - SMUTNA (WORD) - Smutna, Doły, Telefoniczna, aleja Palki, Źródłowa, Północna, Ogrodowa, Karskiego, Drewnowska, Kasprzaka, Klonowa, Lutomierska, aleja Włókniarzy, Żubardzka, Inowrocławska - OSIEDLE REJA

Linia 87BNOWA LINIA
OSIEDLE REJA - Inowrocławska, Wielkopolska, Lutomierska, Klonowa, Kasprzaka, Drewnowska, Karskiego, Ogrodowa, Północna, Źródłowa, aleja Palki, Rondo Solidarności, Pomorska, Tamka, Telefoniczna - TELEFONICZNA ZAJEZDNIA MPK - Telefoniczna, aleja Palki, Źródłowa, Północna, Ogrodowa, Karskiego, Drewnowska, Kasprzaka, Klonowa, Lutomierska, aleja Włókniarzy, Żubardzka, Inowrocławska - OSIEDLE REJA

Linia 88ANOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Tuwima, Struga, Żeromskiego, aleja Mickiewicza, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Maratońska, aleja Waltera-Janke, Pienista, Sołtyka - LOTNISKO - Sołtyka, Pienista, aleja Waltera-Janke, Maratońska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Mickiewicza, Żeromskiego, Zamenhofa, Nawrot, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 88BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Tuwima, Struga, Żeromskiego, aleja Mickiewicza, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Maratońska, aleja Waltera-Janke, Pienista, Sołtyka - LOTNISKO (PLOCKA) - Sołtyka, Pienista, aleja Waltera-Janke, Maratońska, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Mickiewicza, Żeromskiego, Zamenhofa, Nawrot, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA

Linia 89TRASA BEZ ZMIAN
SZCZECIŃSKA CMENTARZ - Szczecińska, św. Teresy, Traktorowa, Aleksandrowska, Woronicza (Dworzec Łódź Żabieniec), Helska, Brukowa, św. Teresy, aleja Włókniarzy, 11 Listopada, Okulickiego, Zgierska, Świtezianki, Sikorskiego, Nastrojowa - PLAC SŁONECZNY - Nastrojowa, Świtezianki, Zgierska, Okulickiego, 11 Listopada, aleja Włókniarzy, św. Teresy, Brukowa, Aleksandrowska, Traktorowa, św. Teresy, Szczecińska - SZCZECIŃSKA CMENTARZ

Linia 90ATRASA SKRÓCONA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Wieńcowa, Feliksińska, Dworcowa - STACJA ŁÓDŹ OLECHÓW - Dworcowa, Feliksińska, Wieńcowa, Rokicińska, aleje Hetmańska - JANÓW

Linia 90BTRASA SKRÓCONA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Gajcego - RATAJA - Gajcego, Rokicińska, aleja Hetmańska - JANÓW

Linia 90CNOWA LINIA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Andrespol: Rokicińska, Brzezińska, Ogrodowa, Bedoń Kościelny: Kościelna (wjazd kieszeniowy) Kościelna, Andrespol: Ogrodowa, Brzezińska, Jordanów, Adamów, Małczew, Brzeziny: Małczewska, Fredry, Żeromskiego, Andersa , św. Anny, Reformacka, Sienkiewicza, Bohaterów Warszawy, Głowackiego - BRZEZINY (GŁOWACKIEGO) - Sienkiewicza, Frycza-Modrzewskiego, Wojska Polskiego, Lasockich, Traugutta, Kościuszki, Spacerowa, Piłsudskiego, Rejtana, Małczewska, Małczew, Adamów, Jordanów, Andrespol: Brzezińska, Ogrodowa - Bedoń Kościelny: Kościelna (wjazd kieszeniowy), Andrespol: Ogrodowa, Brzezińska, Rokicińska, Łódź: Rokicińska, aleja Hetmańska - JANÓW

Linia 91ANOWA LINIA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Malownicza, Rataja, Gajcego, Wiączyńska, Jugosłowiańska - JUGOSŁOWIAŃSKA - Peoniowa, Wiączyńska, Gajcego, Rataja, Malownicza, Rokicińska, aleja Hetmańska - JANÓW

Linia 91BTRASA SKRÓCONA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Malownicza, Rataja, Gajcego, Wiączyńska, Grabińska, Grabina: Lipowa, Główna, Bukowiec: Główna - KALONKA - Bukowiec: Główna, Grabina: Główna, Lipowa, Grabińska, Wiączyńska, Gajcego, Rataja, Malownicza, Rokicińska, aleja Hetmańska - JANÓW

Linia 91CNOWA LINIA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Malownicza, Rataja, Gajcego, Wiączyńska, Byszewska , Byszewy, Skoszewy - SKOSZEWY - Skoszewy, Byszewy, Byszewska, Wiączyńska, Gajcego, Rataja, Malownicza, Rokicińska, aleja Hetmańska - JANÓW

Linia 92TRASA BEZ ZMIAN
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Tomaszowska, Kolumny - STRÓŻA - Kolumny, Tomaszowska, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA)

Linia 93ZMIANA TRASY
DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA - Karolewska, aleja Włókniarzy, aleja Jana Pawła II, aleja Bartoszewskiego, Demokratyczna, Ustronna, Siostrzana, aleja Bartoszewskiego, Rzgowska, Paradna, aleja Matek Polskich (wschodnia) - MATEK POLSKICH - aleja Matek Polskich (wschodnia), Paradna, Rzgowska, aleja Bartoszewskiego, Siostrzana, Ustronna, Demokratyczna, aleja Bartoszewskiego, aleja Jana Pawła II, aleja Włókniarzy, Karolewska - DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA

Linia 94NOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Maratońska, Sanitariuszek, Konstantynów Łódzki: Kolejowa, 1 Maja, Łaska, Kilińskiego, plac Wolności - KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (PARK MIEJSKI) - plac Wolności, Jana Pawła II - Kilińskiego, Łaska, 1 maja, Kolejowa, Łódź: Sanitariuszek, Maratońska, Popiełuszki - RETKINIA

Linia 95ANOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Kurczaki, Sternfelda, św. Wojciecha, Kosynierów Gdyńskich, Trybunalska, Demokratyczna, aleja Bartoszewskiego, Siostrzana, Graniczna, Ekonomiczna, Starorudzka, Przestrzenna, Rudzka, Pabianicka - CHOCIANOWICE IKEA - Pabianicka, Rudzka, Przestrzenna, Starorudzka, Ekonomiczna, Graniczna, Siostrzana, aleja Bartoszewskiego, Demokratyczna, Trybunalska, Kosynierów Gdyńskich, św. Wojciecha, Sternfelda, Kurczaki, Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY

Linia 95BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Kurczaki, Sternfelda, św. Wojciecha, Kosynierów Gdyńskich, Trybunalska, Demokratyczna, aleja Bartoszewskiego, Siostrzana, Graniczna, Przestrzenna, Rudzka, Pabianicka - CHOCIANOWICE IKEA - Pabianicka, Rudzka, Przestrzenna, Graniczna, Siostrzana, aleja Bartoszewskiego, Demokratyczna, Trybunalska, Kosynierów Gdyńskich, św. Wojciecha, Sternfelda, Kurczaki, Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY

Linia 95CNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY - Rzgowska, Kurczaki, Sternfelda, św. Wojciecha, Kosynierów Gdyńskich, Trybunalska, Demokratyczna, aleja Bartoszewskiego, Siostrzana, Graniczna - USTRONNA - Graniczna, Siostrzana, aleja Bartoszewskiego, Demokratyczna, Trybunalska, Kosynierów Gdyńskich, św. Wojciecha, Sternfelda, Kurczaki, Rzgowska - DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY

Linia 96TRASA BEZ ZMIAN
JANÓW - Hetmańska, Zakładowa, Książąt Polskich, Przybyszewskiego, aleja Śmigłego Rydza, Kopcińskiego, Jaracza, Zachodnia, Lutomierska, Wielkopolska, Dworzec Łódź Żabieniec, Limanowskiego, Aleksandrowska, Traktorowa, Rojna - ROJNA - Rojna, Traktorowa, Aleksandrowska, Woronicza, Dworzec Łódź Żabieniec, Wielkopolska, Lutomierska, Zachodnia, Próchnika, Rewolucji 1905 roku, Narutowicza, Kopcińskiego, aleja Śmigłego Rydza, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładowa, Hetmańska - JANÓW

Linia 97ANOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA - Karolewska, aleja Włókniarzy, Naftowa, Legionów, Konstantynowska, Krakowska, Biegunowa, Spadochroniarzy, Fizylierów, Złotno, Podchorążych, Szczecińska, Antoniew: Słowiańska, Rąbień: Słowiańska, Aleksandrowska, Aleksandrów Łódzki: Konstantynowska, Pabianicka, Wierzbińska, 1 Maja, Daszyńskiego, Warszawska - ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (TARGOWY RYNEK) - Warszawska, Daszyńskiego, 1 Maja, Ogrodowa, Wojska Polskiego, Konstantynowska, Rąbień: Aleksandrowska, Antoniew: Słowiańska, Łódź: Szczecińska, Podchorążych, Złotno, Fizylierów, Spadochroniarzy, Biegunowa, Krakowska, Konstantynowska - al. Włókniarzy - Karolewska - DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA

Linia 97BNOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA - Karolewska, aleja Włókniarzy, Naftowa, Legionów, Konstantynowska, Krakowska, Biegunowa, Spadochroniarzy, Fizylierów, Złotno, Podchorążych, Szczecińska, Niesięcin: Zgierska, Niesięcin - NIESIĘCIN - Niesięcin, Zgierska, Łódź: Szczecińska, Podchorążych, Złotno, Fizylierów, Spadochroniarzy, Biegunowa, Krakowska, Konstantynowska, aleja Włókniarzy, Karolewska - DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA

Linia 98LINIA ZLIKWIDOWANA

Linia 99TRASA ZMIENIONA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Kusocińskiego, Armii Krajowej, aleja Wyszyńskiego, Retkińska, Krzemieniecka, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódz Kaliska), aleja Włókniarzy, Struga, Żeligowskiego, Więckowskiego, Zielona, Kasprzaka, Klonowa, Hipoteczna, Kalinowa, Kniaziewicza, Zgierska, Liściasta, aleja Włókniarzy, 11 Listopada - 11 LISTOPADA - 11 Listopada, aleja Włókniarzy, Liściasta, Zgierska, Kniaziewicza, Kalinowa, Hipoteczna, Klonowa, Kasprzaka, Zielona, aleja 1 Maja, Żeligowskiego, Łąkowa, Karolewska, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Krzemieniecka, Retkińska, aleja Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia 6MUKTRASA BEZ ZMIAN
 DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA - Karolewska, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), Krzemieniecka, Krakowska, Rąbieńska, Rojna, Rydzowa, Aleksandrowska, Kaczeńcowa, Św.Teresy, Szczecińska, Zgierz: Konstantynowska, Śniechowskiego, 1 Maja, Piłsudskiego, Musierowicza, Gałczyńskiego, Tuwima, Staffa, Parzęczewska - ZGIERZ (STAFFA) - Parzęczewska, Staffa, Tuwima, Gałczyńskiego, Musierowicza, Piłsudskiego, 1 Maja, Śniechowskiego, Konstantynowska, Łódz: Szczecińska, Św.Teresy, Kaczeńcowa, Aleksandrowska, Rydzowa, Rojna, Rąbieńska, Krakowska, Krzemieniecka, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódź Kaliska), aleja Włókniarzy, Karolewska - DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA

LINIE AUTOBUSOWE ZMIANOWE:
Linia S1TRASA BEZ ZMIAN
ROKICIŃSKA - Puszkina, Maszynowa, Służbowa, Augustów, Rokicińska, Wałowa, Widzewska, Chmielowskiego, Tesco Widzew, Chmielowskiego, Widzewska, Wałowa, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Mazowiecka - PODGÓRZE - Nowogrodzka, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, aleja Piłsudskiego, Rokicińska, Widzewska, Chmielowskiego, Widzewska, Rokicińska, Augustów, Służbowa - ROKICIŃSKA

Linia DNOWA LINIA
OLECHÓW - aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września, Tomaszowska, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Tomaszowska, aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września - OLECHÓW

Linia G1NOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Maratońska, Golfowa, Nowy Józefów, Gillette -  NOWY JÓZEFÓW - Gillette, Nowy Józefów, Golfowa, Maratońska, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia G2NOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Maratońska, Golfowa, Nowy Józefów, Gillette, Konstantynów Łódzki: Innowacyjna, Kościelna, Janika - KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (JANIKA) - Janika, Kościelna, Innowacyjna, Łódz: Gillette, Nowy Józefów, Golfowa, Maratońska, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia G3NOWA LINIA
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Maratońska, Golfowa, Nowy Józefów, Gillette, Konstantynów Łódzki: Innowacyjna, Kościelna, Janika - KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (JANIKA) - Janika, Langiewicza, Łąkowa, Przemysłowa, Janika, Inwestycyjna, Łódz: Gillette, Nowy Józefów, Golfowa, Maratońska, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia INOWA LINIA
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW - Służbowa, Augustów, Rokicińska, Puszkina, Dąbrowskiego, Lodowa, Wedmanowej, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Wedmanowej, Lodowa, Dąbrowskiego, Puszkina, Techniczna, Manewrowa, Puszkina, Rokicińska, Augustów, Służbowa - DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW

Komunikację nocną mają stracić mieszkańcy podłódzkiego Andrespola (N1), a także Nowosolnej (N4) 
i okolic cmentarza na Szczecińskiej (N3). Pojawi się nowa linia N8 na Dąbrowę | fot.
Daniel Siwak

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LINIE AUTOBUSOWE NOCNE:
Linia N1ANOWA LINIA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Augustów, Służbowa, Dworzec Łódź Widzew, Maszynowa, Puszkina, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Zachodnia, Lutomierska, Klonowa, Limanowskiego, aleja Włókniarzy, Wielkopolska, Dworzec Łódź Żabieniec, Helska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Traktorowa, Rojna, Szczecińska, Aleksandrowska, Aleksandrów Łódzki: Wojska Polskiego, Warszawska - ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (TARGOWY RYNEK) - Warszawska, Wojska Polskiego, Szatonia, Łódź: Aleksandrowska, Szczecińska, Rojna, Traktorowa, Aleksandrowska, Woronicza, Dworzec Łódź Żabieniec, Wielkopolska, aleja Włókniarzy, Limanowskiego, Klonowa, Lutomierska, Zachodnia, aleja Kościuszki, Struga, Wólczańska, aleja Mickiewicza, aleja Piłsudskiego, Puszkina, rondo Sybiraków, Puszkina, Maszynowa, Dworzec Łódź Widzew, Służbowa, Augustów, Rokicińska - JANÓW

Linia N1BNOWA LINIA
JANÓW - aleja Hetmańska, Rokicińska, Augustów, Służbowa, Dworzec Łódź Widzew, Maszynowa, Puszkina, Rokicińska, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Zachodnia, Lutomierska, Klonowa, Limanowskiego, aleja Włókniarzy, Wielkopolska, Dworzec Łódź Żabieniec, Helska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Traktorowa, Rojna - ROJNA - Rojna, Traktorowa, Aleksandrowska, Woronicza, Dworzec Łódź Żabieniec, Wielkopolska, aleja Włókniarzy, Limanowskiego, Klonowa, Lutomierska, Zachodnia, aleja Kościuszki, Struga, Wólczańska, aleja Mickiewicza, aleja Piłsudskiego, Puszkina, rondo Sybiraków, Puszkina, Maszynowa, Dworzec Łódź Widzew, Służbowa, Augustów, Rokicińska - JANÓW

Linia N2TRASA BEZ ZMIAN
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Kusocińskiego, Armii Krajowej, aleja Wyszyńskiego, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódz Kaliska), aleja Włókniarzy, Kopernika, Żeromskiego, Skłodowskiej Curie, aleja Kościuszki, Zachodnia, Limanowskiego, Bałucki Rynek, Łagiewnicka, Świtezianki - ŚWITEZIANKI - Świtezianki, Łagiewnicka, Bałucki Rynek, Limanowskiego, Zachodnia, aleja Kościuszki, Struga, Żeromskiego, Kopernika, aleja Włókniarzy, aleja Bandurskiego (Dworzec Łódz Kaliska), aleja Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia N3ZMIANA TRASY
MATEK POLSKICH - aleja Matek Polskich (jezdnia zachodnia), Paradna, Rzgowska, Bankowa, Śląska, Kilińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, Dąbrowskiego, Kilińskiego, Tylna, Sienkiewicza, Tuwima, Struga, aleja Kościuszki, Zachodnia, Więckowskiego, Zielona, Kasprzaka, Drewnowska, aleja Unii Lubelskiej, Srebrzyńska, Biegunowa, Krakowska, Złotno, Rąbieńska, Traktorowa, Rojna - ROJNA - Rojna, Traktorowa, Rąbieńska, Krakowska, Biegunowa, Srebrzyńska, aleja Unii Lubelskiej, Drewnowska, Kasprzaka, Zielona, aleja 1 Maja, Żeromskiego, Próchnika, Zachodnia, aleja Kościuszki, Zamenhofa, Nawrot, Sienkiewicza, Tylna, Kilińskiego, Dąbrowskiego, Rzgowska, Broniewskiego, Kilińskiego, Śląska, Bankowa, Rzgowska, Paradna, aleja Matek Polskich (jezdnia zachodnia) - MATEK POLSKICH

Linia N4ANOWA LINIA
STOKI SKALNA - Skalna, Dębowskiego, Zbocze, Pieniny, Telefoniczna, aleja Palki, Źródłowa, Północna, Sterlinga, Jaracza, Więckowskiego, Zachodnia, aleja Kościuszki, Struga, Żeromskiego, aleja Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka - CHOCIANOWICE IKEA - Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Żeromskiego, Skłodowskiej-Curie, Struga, aleja Kościuszki, Zachodnia, Próchnika, Rewolucji 1905 roku, Sterlinga, Północna, Źródłowa, aleja Palki. Pieniny, Giewont, Pomorska, Juhasowa, Skalna - STOKI SKALNA

Linia N4BNOWA LINIA
STOKI SKALNA - Skalna, Dębowskiego, Zbocze, Pieniny, Telefoniczna, aleja Palki, Źródłowa, Północna, Sterlinga, Jaracza, Więckowskiego, Zachodnia, aleja Kościuszki, Struga, Żeromskiego, aleja Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, Ksawerów: Łódzka, Pabianice: Warszawska, Myśliwska, Waltera-Janke, Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Kilińskiego Zamkowa, Konopnickiej, Moniuszki, Wiejska, Łaska - PABIANICE (DWORZEC PKP) - Wiejska, Moniuszki, Konopnickiej, Zamkowa, Kilińskiego, Grota Roweckiego, Nawrockiego, Waltera Janke, Myśliwska, Warszawska, Ksawerów: Łódzka, Łódź: Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Żeromskiego, Skłodowskiej-Curie, Struga, aleja Kościuszki, Zachodnia, Próchnika, Rewolucji 1905 roku, Sterlinga, Północna, Źródłowa, aleja Palki. Pieniny, Giewont, Pomorska, Juhasowa, Skalna - STOKI SKALNA

Linia N5ANOWA LINIA
11 LISTOPADA - 11 Listopada, aleja Włókniarzy, Pojezierska, Zgierska, Zachodnia, aleja Kościuszki, Radwańska, Wólczańska, Sieradzka, Zarzewska, Praska, Przybyszewskiego, aleja Książąt Polskich, Zakładowa, aleja Hetmańska - JANÓW - aleja Hetmańska, Zakładowa, aleja Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Praska, Zarzewska, Sieradzka, Wólczańska, Radwańska, aleja Kościuszki, Zachodnia, Zgierska, Pojezierska, aleja Włókniarzy, 11 Listopada - 11 LISTOPADA

Linia N5BNOWA LINIA
11 LISTOPADA - 11 Listopada, aleja Włókniarzy, Pojezierska, Zgierska Zachodnia, aleja Kościuszki, Radwańska, Wólczańska, Sieradzka, Zarzewska, Praska, Przybyszewskiego, aleja Książąt Polskich, Zakładowa, aleja Hetmańska, Gajcego - STACJA ŁÓDŹ ANDRZEJÓW - Gajcego, aleja Hetmańska, Zakładowa, aleja Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Praska, Zarzewska, Sieradzka, Wólczańska, Radwańska, aleja Kościuszki, Zachodnia, Zgierska, Pojezierska, aleja Włókniarzy, 11 Listopada - 11 LISTOPADA

Linia N6ZMIANA TRASY
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Tatrzańska, Broniewskiego, Paderewskiego, Rondo Lotników Lwowskich, Pabianicka, plac Niepodległości, Piotrkowska, aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa, Północna, Franciszkańska, Wojska Polskiego, Sporna, Zagajnikowa, Inflancka - RONDO POWSTAŃCÓW 1863 ROKU - Inflancka, Zagajnikowa, Sporna, Wojska Polskiego, Franciszkańska, Północna, Ogrodowa, Zachodnia, aleja Kościuszki, Struga, Wólczańska, aleja Mickiewicza, Piotrkowska, plac Niepodległości, Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego, Broniewskiego, Tatrzańska, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA)

Linia N7TRASA BEZ ZMIAN
RETKINIA (d. Wyszyńskiego) - Popiełuszki, Maratońska, aleja Waltera-Janke, Nowe Sady, Elektronowa, Obywatelska, aleja Politechniki, rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Radwańska, aleja Kościuszki, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Konstytucyjna, Pomorska, aleja Palki, Wojska Polskiego, Brzezińska, Janosika, Telefoniczna - TELEFONICZNA ZAJEZDNIA MPK - Telefoniczna, Janosika, Brzezińska, Wojska Polskiego, aleja Palki, Pomorska, Konstytucyjna, Narutowicza, Kopcińskiego, Jaracza, Uniwersytecka, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich, Składowa (Dworzec Łódź Fabryczna), Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, aleja Kościuszki, Radwańska, aleja Politechniki, rondo Lotników Lwowskich, aleja Politechniki, Obywatelską, Nowe Sady, Waltera-Janke, Maratońska, Popiełuszki - RETKINIA (d. Wyszyńskiego)

Linia N8NOWA LINIA
ALEJA KOŚCIUSZKI - aleja Kościuszki, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Składowa, aleja Rodziny Poznańskich, aleja Rodziny Scheiblerów, Tuwima, Przędzalniana, Milionowa, aleja Śmigłego-Rydza, Przybyszewskiego, Tatrzańska, Felińskiego, Gojawiczyńskiej, Dąbrowskiego - DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA) - Dąbrowskiego, Gojawiczyńskiej, Felińskiego, Tatrzańska, Przybyszewskiego, aleja Śmigłego-Rydza, Milionowa, Przędzalniana, Tuwima, aleja Rodziny Scheiblerów, aleja Rodziny Poznańskich, Składowa, Kilińskiego, Tuwima, Struga, aleja Kościuszki - ALEJA KOŚCIUSZKI

LINIE TRAMWAJOWE NOCNE:
Linia N9TRASA BEZ ZMIAN
ALEJA MICKIEWICZA (PIOTRKOWSKA CENTRUM) - aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Konstantynów Łódzki: Łódzka - Jana Pawła II - KONSTANTYNÓW (PARK MIEJSKI) - Jana Pawła II, Łódzka, Łódź: Konstantynowska, Legionów, Zielona, aleja Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska - ALEJA MICKIEWICZA (PIOTRKOWSKA CENTRUM)

Miasto podzielono na dwanaście obszarów komunikacyjnych, w których ma dojść do zmian. W grę wchodzi
skrócenie trasy, nowa trasa lub zmiana trasy autobusów i tramwajów | fot. Urząd Miasta Łodzi


INDEKS KRAŃCÓWEK AUTOBUSOWYCH I TRAMWAJOWYCH
ALEJA KOŚCIUSZKI: N8
ALEJA MICKIEWICZA (PIOTRKOWSKA CENTRUM): N9
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (POSELSKA): 84A
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI (TARGOWY RYNEK): 78, 97A, N1A
ARTURÓWEK: 85B
AUGUSTÓW: 3, 10B
BAŁUCKI RYNEK: 64
BRZEZINY (GŁOWACKIEGO): 53B, 90C
CHOCHOŁA: 8
CHOCIANOWICE IKEA: 11A, 17, 68, 95A, 95B, N4A
CMENTARZ ZARZEW (d. Lodowa): 7, 8
CZAJKOWSKIEGO: 80
DĄBROWA (STACJA ŁÓDŹ DĄBROWA): 2, 4, 14, 55A, 55B, 92, D, I, N6, N8
DOBRA: 60B
DOŁY (d. Strykowska): 1, 6
DWORZEC ŁÓDŹ CHOJNY: 1, 62, 63, 71A, 71B, 95A, 95B, 95C
DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA: 51, 53A, 53B, 53C, 53D, 53E, 57, 58A, 58B, 58C, 85A, 85B, 86, 88A, 88B
DWORZEC ŁÓDŹ KALISKA: 52, 93, 97A, 97B
DWORZEC ŁÓDŹ WIDZEW: (64), 69A, 69B, 75, 82A, 82B, I
DWORZEC ŁÓDŹ ŻABIENIEC: 5, 78
HELENÓWEK: 4, 11A, 11B
HUTA JAGODNICA: 74B
IMIELNIK NOWY: 60B
JANÓW OSIEDLE: (58B), 72
JUGOSŁOWIAŃSKA: 91A
KALONKA: 53D, 91B
KAROLEW: 14
KARPACKA: 56, 63, 57
KOMORNIKI (d. Kurczaki): 52
KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (JANIKA): G2, G3
KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (PARK MIEJSKI): 43A, 94
KOZINY: 7
KURCZAKI: 5, 6, 15, 16
KUSOCIŃSKIEGO: 55A, 55B, 69A, 69B, 76, 86
LIPINY: 54C
LOTNISKO: 88A
LOTNISKO (PLOCKA): 88B
LUTOMIERSK (PLAC JANA PAWŁA II): 43B
ŁAGIEWNIKI: 51, 61, 67
ŁUKASZEWSKA: 53E
MARYSIN: 85A
MATEK POLSKICH: 70, 75, 93, N3
MODRZEW: 66
NIESIĘCIN: 97B
NOWOSOLNA: 53A, 54A
NOWY JÓZEFÓW: G1
OLECHÓW: D
OSIEDLE REJA: 87A,87B
OZORKÓW (CEGIELNIANA): 46
P.O.D. POLANKA: 54B
PABIANICE (DWORZEC KOLEJOWY): N4B
PABIANICE (WIEJSKA): 41
PARK PODOLSKI: 71A, 71B
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI: 11A, 41, 50A, 50B, 50C, 72, 74A, 74B
PLAC WOLNOŚCI: 59, 73, 79
PODGÓRZE: 58A, S1
PÓŁNOCNA: 43A, 43B
RADIOSTACJA: 12A
RATAJA: 90B
RETKINIA (d. Wyszyńskiego): 10A, 10B, 12A, 12B, (14), 68, 80, 94, 99, G1, G2, G3, N2, N7
ROJNA: 84A, 84B, 96, N1B, N3
ROKICIŃSKA: S1
RONDO POWSTAŃCÓW 1863 ROKU: 66, 70, N6
RZGÓW: 50B
RZGÓW (PTAK OUTLET): 50C, 56
SKOSZEWY: 53C, 91C
SKOTNIKI: 67
SMUTNA (WORD): 87A
STACJA ŁÓDŹ ANDRZEJÓW: 82A, N5B
STACJA ŁÓDŹ OLECHÓW: 90A
STARA GADKA: 50A
STARE ROKICIE: 77
STOKI: 12B, 46
STOKI SKALNA: 58C, N4A, N4B
STOKOWSKA: 81
STRÓŻA: 92
STRÓŻA LUDWIKÓW: 82B
STRYKÓW (DWORZEC KOLEJOWY): 60C
SZCZECIŃSKA CMENTARZ: 76, 81, 83, 89
SZPITAL IM. WAM: 65
ŚLĄSKA: 13
ŚWITEZIANKI: 59, 65, 79, N2
TECHNOPARK: 62
TELEFONICZNA: 15, 45
TELEFONICZNA ZAJEZDNIA MPK: 87B
TEOFILÓW (d. Szczecińska): 2, 13, 16
TĘCZOWA: 60D
URZĄD SKARBOWY ŁÓDŹ WIDZEW: 64
USTRONNA: 95C
WYCIECZKOWA: 3
WYDAWNICZA: 54A, 54B, 54C, 54D, 60A, 60B, 60C, 60D, 77, 83
ZDROWIE: 9
ZGIERZ (PLAC KILIŃSKIEGO): 45
ZGIERZ (STAFFA): 61, 6MUK
ZIELONY ROMANÓW: 84A
ZŁOTNO: 74A
11 LISTOPADA: 73, 99, N5A, N5B

Komunikacjazbiorowa.pl: na wiosnę szykują się wielkie zmiany!

$
0
0
Cieplejsze temperatury sprzyjają wszelkim pracom remontowym. To dobry moment, aby zakomunikować
rozpoczęcie dużych prac modernizacyjnych na "ZbiorKomie". Efekty wkrótce | fot.
Daniel Siwak
Gdy na "ZbiorKomie" jest mniej tekstów niż kiedyś, to wiedzcie, że coś się dzieje. Tak mógłbym nieco żartobliwie skomentować ostatnie tygodnie na moim blogu. Żarty żartami, ale rzeczywiście coś jest na rzeczy. Idą zmiany! Mam nadzieję, że uda się tym razem doprowadzić do takiego finału, jaki chciałby, żeby był.

Ostatnio rozmawiałem z jednym ze znajomych, który pytał mnie, czy po tylu latach nie znudziło mi się blogowanie? Skoro nadal nie zakomunikowałem końca mojego pisania, to chyba odpowiedź jest oczywista. To co zmieni się na "ZBIORowie KOMunikacji W mieście ŁODZI"? Mogę powiedzieć, że zmieni się praktycznie wszystko - od wyglądu całego bloga po układ pojedynczych tekstów, które czytacie. Odświeżony układ strony głównej na nowo pozwoli lepiej zaprezentować wszystkie teksty. W związku modernizacją mogą wystąpić dłuższe przerwy w publikowaniu kolejnych wpisów, ale mam nadzieję, że to zrozumiecie.

Nie chce się w żaden sposób wykręcać, ale doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, a trzeba jeszcze popracować i trochę odpocząć. Stąd prace modernizacyjne będą toczyć się swoim rytmem. Plan jest taki, że chciałbym, aby wersja beta "ZbiorKoma", którą będę doszlifowywał jeszcze przez jakiś czas, pojawiła się na wiosnę, ale nie później niż do końca maja. Planowane zmiany, to także możliwość zapytania Was, czego brakuje Wam na blogu. Jeśli macie jakieś pomysły napiszcie na kontakt@komunikacjazbiorowa.pl. Wszystkie sugestie czy propozycję na pewno przeanalizuje, a jeśli będzie można coś wprowadzić, to postaram się to zrobić.

Łódzki Rower Publiczny. Po miesiącu: rekordowo popularny, mniej awaryjny i niekiedy dewastowany

$
0
0
Łódzki Rower Publiczny skończył miesiąc, a łodzianie jeden rower systemowy wypożyczają nawet
siedemnaście razy dziennie. To rekordowy wynik w skali wszystkich systemów | fot. Nextbike
Muszę przyznać, że w obliczu niekończącej się "telenoweli", która związana była z uruchomieniem naszego systemu. Podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania Łódzkiego Roweru Publicznego brzmi dość egzotycznie. System wreszcie działa, rowery śmigają, a użytkownicy - w tym łodzianie - chętnie z niego korzystają.

Korzystając wielokrotnie z Wrocławskiego Roweru Miejskiego myślałem, że fajnie byłoby mieć taki system w rodzinnym mieście. Szybko, prosto i wygodnie można przemieścić się z punktu A do punku B. Jeśli do tego doda się taki rower jako uzupełnienie dla komunikacji miejskiej, to tworzy nam się komfortowy łańcuch podróży. No i tak czekałem i czekałem...

Wreszcie w ostatnią sobotę kwietnia, w Łodzi rozpisała się nowa karta w transportowej historii. Ruszył tak długo wyczekiwany system bezobsługowych wypożyczalni rowerów typu miejskiego. Sto stacji i tysiąc rowerów uplasowało nasze miasto na drugim miejscu pod względem takich rozwiązań. Większy system od Łodzi funkcjonuje jedynie w Warszawie.

Stacja przy skrzyżowaniu ulic Śmigłego Rydza i Dąbrowskiego praktycznie każdego dnia wypełnia się
rowerami. To ostatnia stacja ŁRP na Dąbrowie, przy której można zostawić jednoślad | fot.
Daniel Siwak
Kto by pomyślał, że Łódzki Rower Publiczny zyska taką popularność, szczególnie, że minął właśnie miesiąc od jego uruchomienia. Nie wiem, czy ten "apetyt" zaostrzyło długie oczekiwanie na uruchomienie systemu, czy to kwestia chęci korzystania z takiego środka transportu pośród łodzian. - Zdawaliśmy sobie sprawę, jak bardzo oczekiwany jest start systemu w Łodzi, ale zainteresowanie Łódzkim Rowerem Publicznym przerosło nasze najśmielsze oczekiwania - mówił Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. Tym nie mniej statystyki mówią same za siebie. Od 30 kwietnia w systemie zarejestrowało się ponad 42,3 tysiące osób, które na przestrzeni tych dni dokonały ponad 363,6 tysięcy wypożyczeń. Pośród tej liczby 80 procent mieściło się w darmowych 20 minutach.

Swojego zadowolenia z popularności systemu Łódzkiego Roweru Publicznego nie kryła gospodyni naszego miasta. W końcu dla dobra projektu zwiększone zostały środki na jego funkcjonowanie w perspektywie długoterminowej. - Chciałam podziękować wnioskodawcy tego projektu do Budżetu Obywatelskiego, bo widać, że spełnił oczekiwania i przerósł nasze oczekiwania. Żadna z osób tu obecnych nie wierzyła, że potencjał rowerowy jest tak duży. Zachęcam dalej do korzystania i mam nadzieję, że to będzie dalszy impuls dla radnych - podsumowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Biorąc pod uwagę powyższe liczby, Nextbike wyliczył, iż co 7 sekund przy każdej ze stacji w Łodzi wypożyczany był systemowy rower, który w ciągu dnia użytkowany był aż 12 razy. Jednak to nie był rekord. W piątek (6 maja) średnio każdy jednoślad w Łodzi wypożyczany był ponad 15 razy w ciągu dnia, a sześć dni później (12 maja) ponad 17,5 razy. Przedstawiciele operatora zastrzegają, że w tych liczbach zawierają się jedynie skuteczne wypożyczenia.

Pewne jest to, że Łódzki Rower Publiczny opanował miasto. W Śródmieściu niekiedy trudno znaleźć wolny rower na kolejnych kilku stacjach. Kiedyś idąc ulicą Piotrowską od placu Wolności, pierwszy dostępny pojazd znalazłem dopiero przy ulicy Tuwima. Celowo napisałem, że ŁRP opanował miasto, bo rowerzystów korzystających z tych jednośladów można spotkać w dzielnicach, w których stacji nie ma. Mam tutaj na myśli Teofilów, Widzew Wschód czy Retkinię. Oznacza, to że jest potrzeba na takie rozwiązania także na osiedlach. Być może lekarstwem na to będą liczne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Ciekawie prezentują się także statystyki popularności stacji i odcinków poszczególnych przejazdów. Pierwsza piątka najpopularniejszych miejsc wypożyczeń i zwrotów, według danych Nextbike i ZDiT to: Zachodnia - Manufaktura (nr 8691), Piotrkowska - 6 Sierpnia (nr 8635), Piotrkowska - Piłsudskiego (nr 8639), Plac Wolności (nr 8648) oraz Piotrkowska - Tuwima (nr 8643).

Pomimo dużej ilości rowerów do wyboru, ich wypięcie z elektrozamka nie zawsze było możliwe.
Na pewno jakaś część potencjalnych użytkowników zniechęcała się przez to do ŁRP | fot.
Daniel Siwak
Jednak system Łódzkiego Roweru Publicznego nie miał łatwego startu. Odczuli to wszyscy, którzy w sobotę, 30 kwietnia chcieli wypożyczyć pierwsze systemowe rowery. Problemem numer jeden były elektrozamki w stojakach, które nastręczały wielu kłopotów, a niekiedy wręcz zniechęcały do wypożyczenia. W większości przypadków nie pozwalały wypiąć wskazanego przez terminal jednośladu. Zresztą w pierwszej godzinie funkcjonowania ŁRP sam miałem takie problemy. Na stacji przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej i Piłsudskiego swój pierwszy "łódzki" rower wypożyczyłem dopiero za trzecim razem. Dwa wcześniejsze nie chciały się wypiąć ze stojaka. Podnoszenie, kołysanie, wyszarpywanie czy dociskanie wcale nie pomagało. No i nie była to kwestia chwilowa, a raczej kilkunastodniowa.

W czasie tych trzydziestu dni miały miejsce różne przygody, ale chciałbym Wam opisać taką, która zdarzyła się dwa tygodnie temu na Bałutach. Na stacji Julianowska - Żarnowcowa młoda dziewczyna poprosiła mnie o pomoc w wypożyczeniu roweru. Nie miała aplikacji, czyli pozostawało wypożyczyć rower metodą tradycyjną - przez terminal. Przez ponad 6 minut nie udało się wyjąć żadnego z trzech albo czterech rowerów. Młoda łodzianka zawiedziona poszła pieszo. Pytanie, czy się nie zraziła do korzystania z Łódzkiego Roweru Publicznego? Tego dnia i z tej stacji także i ja nie skorzystałem. Próby wypożyczenia dwóch kolejnych rowerów w ciągu 5 minut spaliły na panewce. Powód wszystkich niepowodzeń był jeden - nie można było wypiąć jednośladu z elektrozamka.

Kolejnym problemem, na który Nextbike - operator naszego systemu nie był najwyraźniej przygotowany była niesamowita mobilność rowerów. Wraz z kolejnymi dniami okazało się, że użytkownicy Łódzkiego Roweru Publicznego potrafią przemieszczać się po całym obszarze, gdzie system działa. Stąd sporo jednośladów trafiało na ostatnie stacje. Ponad sześćdziesiąt rowerów można było niekiedy spotkać m.in. przy stacjach Śmigłego Rydza - Dąbrowskiego, Zgierska - Łączna, Rondo Lotników Lwowskich czy Pojezierska - Zgierska. Z kolei w czasie większych imprez systemowe rowery parkowano na stacjach Łódź Kaliska - PKP oraz Zachodnia - Manufaktura. Z moich informacji wynika, że Nextbike w Łodzi dysponował trzema pojazdami technicznymi, ale na bieżące potrzeby został sprowadzony już czwarty. Także relokacja jednośladów powinna być już nieco sprawniejsza.

System Łódzkiego Roweru Publicznego nie wyzbył się aktów wandalizmu lub uszkodzeń, które
wynikają z użytkowania. Jednak pojazdy są coraz bardziej podniszczone | fot.
Daniel Siwak



Pewne utrudnienia w korzystaniu z łódzkiego systemu wywołują sami użytkownicy. Mam na myśli na przykład nieprawidłowy zwrot, czyli przypięcie roweru do uchwytu stojaka na stacji, ale bez zwrócenia go w systemie. Wówczas taki pojazd będzie nadal wypożyczony wirtualnie, choć faktycznie stoi przy stacji. Ostatniemu użytkownikowi licznik opłat dalej bije, a osoba chcąca wypożyczyć ten rower przeczyta komunikat "Rower jest wypożyczony!". Miały też miejsce sytuacje, gdzie rowery w ogóle nie były przypinane (mi.in. do uchwytów stojaków stacji czy uchwytów innych rowerów) i były nadal w wypożyczeniu. To dość nieodpowiedzialne zachowanie, bo ktoś nieuczciwy może korzystać z roweru na nasze konto, powodując nawet zadłużenie. Użytkownicy nie sygnalizują także uszkodzenia roweru, z którego korzystali, a to akurat prosta sprawa. Wystarczy przekręcić siodełko przodem do tyłu, co jest
znakiem, iż taki jednoślad jest niesprawny.

Skoro wspominałem, że coś nie funkcjonowało dobrze przez pierwszy miesiąc, to warto napisać jak sprawa wygląda teraz. Jeśli chodzi o największy problem, czyli o trudności z wypięciem roweru z elektrozamka. Z tzw. obserwacji terenowej mogę wywnioskować, że takich przypadków jest coraz mniej. Zresztą ostatnie trzy wypożyczenia, których dokonałem na początku czerwca przebiegły bez problemów. Nextbike zmodyfikował także interfejs wyświetlaczy w terminalach. Od jakiegoś czasu wypożyczając rower nie jesteśmy zdani na losowy wybór rowerów w danej stacji, teraz sami możemy wpisać numer pojazdu, którym chcemy pojechać. Do poprawienia jest na pewno komunikacja pomiędzy "Migawkami" a czytnikiem w terminalach, bo niekiedy trzeba czekać na zalogowanie nawet pół minuty. No i czas oczekiwania na połączenie z Centrum Kontaktu Łódzkiego Roweru Publicznego niekiedy jest zbyt długi. Oczywiście nadal będę się bacznie przyglądał funkcjonowaniu systemu.

Przy okazji tego całego mojego podsumowania chciałbym wspomnieć o oznakach głupoty lub jak kto woli aktach wandalizmu w stosunku do systemowych rowerów. Już kilka dni po uruchomienia systemu doszło do zniszczenia dziesięciu rowerów na Bałutach. Innym razem znaleziono je porzucone poza Łodzią albo przypięte do znaku drogowego na ulicy Tymienieckiego. Ostatnio jeden z nich trafił do... stawu w Parku im. Reymonta. Dlaczego o tym piszę? Otóż trudno mi przejść do tak zwanego porządku dziennego, kiedy widzę miesięczny rower wyglądający jak po co najmniej półrocznym użytkowaniu. W nawiązaniu do tej sytuacji głos zabrał jeden ze znajomych mpkowców. Napisał on tak: "Tramwajów czy autobusów nie szanują, to rowery będą dbali?". Niech to będzie zakończenie dzisiejszego tekstu.

{aktualizacja: Niestety zanotowano dwa kolejne przypadki niszczenia rowerów. Przy ulicy Ozorkowskiej młodzi ludzie próbowali rozkręcić pojazd ŁRP, interweniowała Policja. Drugi przypadek miał miejsce na Górniaku. Tam na dachu hali kupieckiej znalazł się jeden z jednośladów. Zdjęli go strażacy i oddali serwisantom firmy Nextbike}

Koronawirus (COVID-19) w Polsce. Codzienne podróże i transport [RELACJA]

$
0
0
Pandemia COVID-19 występuję już u wszystkich sąsiadów Polski - w Niemczech, w Czechach,
na Słowacji,
na Ukrainie, na Białorusi czy na Litwie | fot.
Freepik.com
Koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 ujawniony został pod koniec grudnia 2019 roku, ale pierwsze zakażenia odnotowano na początku stycznia 2020 roku w Chinach. Jednak w ostatnich tygodniach zmaga się z nim wiele europejskich państw takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Czechy czy Polska. Bieżąca sytuacja epidemiologiczna może powodować szereg problemów z podróżowaniem.

Pierwszy przypadek koronawirusa w naszym kraju został stwierdzony 4 marca tego roku w Zielonej Górze. Od tego czasu w życie weszło wiele obostrzeń związanych nie tylko z codziennym funkcjonowaniem, ale także przemieszczaniem się - na krótkich oraz na długich dystansach. Ogłoszenie stanu epidemicznego (od 12 marca) spowodowało m.in. przywrócenie kontroli granicznej, wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych oraz kolejowych.

Główny Inspektorat Sanitarny (www.gis.gov.pl) wydał szereg zaleceń dotyczących środków ochronnych przeciwko nowemu koronawirusowi. Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl/koronawirus) w aktualizowanych na bieżąco komunikatach potwierdziło już 355 zakażonych osób we wszystkich województwach (stan na 19.03.2020 r.). [TEN TEKST JEST AKTUALIZOWANY]

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego podróżowanie poza Polskę samolotem
lub pociągiem jest niemożliwe. Granice można przekroczyć tylko samochodem | fot.
Daniel Siwak
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 425 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 57.

19:00
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie Polski stan epidemii. Jest to jeden ze stopni, który zawarty jest w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Szkoły, uczelnie wyższe i pozostałe placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do Wielkanocy, stąd można spodziewać się, że obostrzenia dotyczące podróżowania także zostaną przedłużone.

16:30
Ważna informacje dla pasażerów PKS Tour z Jeleniej Góry. Badania potwierdziły, że jeden z pracowników, 71-letni kierowca przewoźnika, jest zakażony koronawirusem. Z tamtejszym Sanepidem muszą skontaktować się wszystkie osoby, które między 9 a 13 marca podróżowały autobusami na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba (o godz. 13:15, 16:30 i 18:45) oraz na trasie Szklarska Poręba - Jelenia Góra (o godz. 15:40, 18:25 i 21:00).

15:00
Polsat News poinformował, że 54-latek, który wczoraj uciekł ze szpitala w Zgierzu, został złapany przez policję. Dodatkowo potwierdzono się, że uciekinier jest zarażony koronawirusem. Wszystko na to wskazuje, że do Łodzi mężczyzna dostał jednym z autobusów linii Z45 lub Z46. Jeśli się to potwierdzi, to nie wykluczone, że Sanepid w Łodzi będzie poszukiwał współpasażerów jednego z kursów.

00:15
W najbliższych dniach zostaną wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Łodzi. Przede wszystkim pasażerowie z Pabianic stracą nocną linię N4B, bo ta zostaje skrócona do krańcówki Chocianowice Ikea.

Od soboty (21 marca) trasa linii 50C zostanie skrócona do krańcówki Tuszyńska w Rzgowie i funkcjonować będzie jako linia 50B. Dzień później, czyli od niedzieli (22 marca) w niedziele i święta zawieszone będzie kursowanie linii 14, 17, 77, 80, 87A, 87B, 89.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 355 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 48.

20:00
PKP Intercity zawiesiło oferowanie nie tylko usług gastronomicznych na pokładach swoich pociągów. Od teraz nie skorzystamy z mozliwości zamówienia przesyłki konduktorskiej. Jednym z powodów są względy bezpieczeństwa, a także odwołanie kilkuset połączeń, gdzie taka usługa była realizowana.

18:35
Nie tylko przewoźnicy kolejowi ograniczają swoje połączenia. Od wtorku (17 marca) dolnośląski PKS Polbus wprowadza na wszystkich liniach w dni tygodnia rozkład sobotni. Wyjątkiem jest linia 565 (Wrocław - Jelcz-Laskowice), na której obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy. Funkcjonowanie linii WRO Airport Express zostaje ograniczone do trzynastu kursów dziennie. Do odwołania zostają zawieszone nocne kursy linii 504 Wrocław - Oleśnica oraz 565 Wrocław - Jelcz-Laskowice.

Także do odwołania, od czwartku (19 marca) swoje wszystkie połączenia dalekobieżne wstrzymuje mazowiecki Polonus. Kursował on między innymi do Olsztyna, Tarnobrzegu, Stanowej Woli, Lidzbarku czy Kudowy Zdroju.

00:15
Od dzisiaj (19 marca) nie wyjedzie część pociągów spółki PKP Intercity najwyżej kategorii EIP lub EIC - do Warszawy, Trójmiasta, Gliwic, Poznania czy Bielska Białej oraz niektóre pociągi kategorii ekonomicznej TLK lub IC - do Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Kołobrzegu czy Przemyśla.

Dodatkowo z Łodzi do Warszawy nie pojadą pociągi nr 9113 IC Rubinstein oraz nr 19134 TLK Korczak. Pociąg nr 18114 TLK Pobrzeże zostanie skrócony i odjedzie do Kołobrzegu z Warszawy Wschodniej. Tak samo jak pociąg nr 3720 IC Wawel, który zamiast z Krakowa Głównego odjedzie do Zielonej Góry z Łodzi Widzewa.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 287 osoby zakażone koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 41.

17:00
Ograniczenia w kursowaniu od czwartku (19 marca) do końca przyszłego tygodnia wprowadza kolejny przewoźnik, tym razem Polregio. Część kursów na trasie z Łodzi Kaliskiej lub Łodzi Fabrycznej do Piotrkowa Trybunalskiego lub Częstochowy zostanie skrócona. Pociągi te będą kursowały tylko pomiędzy Radomskiem a Częstochową. Całkowicie odwołano pięć kursów pomiędzy Opocznem a Tomaszowem Mazowieckim - w obu kierunkach.

Całkowicie odwołane będą również cztery pociągi interREGIO - w obu kierunkach, które w tygodniu kursują na trasie pomiędzy Łodzią a Warszawą. Podobna sytuacja dotyczyć będzie jednego kursu pomiędzy Łodzią Kaliską a Toruniem Głównym - w obu kierunkach. Na razie bez zmian realizowane będą połączenia na trasie Wieluń Dąbrowa - Tarnowskie Góry, Łódź Kaliska - Wrocław Główny oraz Łódź Kaliska - Poznań Główny.


14:00
Hashtag #niekłammedyka to wynik ogólnopolskiej akcji, w której ratownicy medyczni chcą uczulić swoich pacjentów na bardzo istotny problem. W obliczu koronawirusa SARS-CoV-2 bardzo ważne jest, aby przed przyjazdem służb poinformować o ewentualnym zarażeniu lub jego podejrzeniu. Wówczas ratownicy odpowiednio się przygotują. Inaczej są narażeni na zakażenie.

Ta zasada jednak nie dotyczy tylko ratowników medycznych. Brak wiedzy o potencjalnym zarażeniu pacjenta koronawirusem, powoduje dłuższe unieruchomienie policjantów, strażaków czy strażników granicznych. Każdy bowiem musi przejść badania, a potem ewentualną kwarantanną.

06:25
Także od środy (18 marca) pociąg nr 19100 i 91100 IC Łodzianin będzie obsługiwany -  zamiast tradycyjnym składem wagonowym - elektrycznym zespołem trakcyjnym  ED160 Flirt3. Do 23 marca będzie również zatrzymywał się na stacjach:  Koluszki, Skierniewce oraz Żyrardów. Podobnie jak poprzednik - zamiast  tradycyjnym składem wagonowym - ale elektrycznym zespołem trakcyjnym ED161 Dart, obsługiwane będzie połączenie nr 19134 TLK Korczak.
Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

04:20
PKP Intercity od środy (18 marca) zawiesza do odwołania wszystkie kursy tzw. pociągów lotniskowych kategorii InterCity z Łodzi Fabrycznej na Lotnisko im. Chopina w Warszawie i z powrotem. Podyktowane jest to zawieszeniem lotniczego ruchu krajowego i międzynarodowego. Jednak nie będą to jedyne zmiany na "linii łódzkiej". Do stolicy nie pojedziemy pociągami nr: 9109 IC Łęcka, 9103 IC Boryna oraz 9113 IC Rubinstein. Z kolei z Warszawy do Łodzi nie pojadą pociągi nr: 1906 IC Prząśniczka, 1902 IC Boryna, 1914 IC Leśmian, 1910 IC Słonimski, 1900 IC Wokulski oraz 5128 IC Moniuszko.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 238 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 41.

18:50
Tymczasowych cięć połączeń spółki PKP Intercity, ciąg dalszy. Od środy (18 marca) nie wyjedzie część pociągów najwyżej kategorii EIP - do Warszawy, Rzeszowa, Kołobrzegu, Krakowa czy Trójmiasta oraz niektóre pociągi kategorii ekonomicznej TLK i IC - do Warszawy, Katowic, Wrocławia, Jeleniej Góry, Poznania, Przemyśla, Białegostoku czy Bielsko Białej.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

13:30
Sanepid w Białobrzegach szuka pasażerów trzynastu kursów wykonywanych przez PKS Grójec. Chodzi o następujące kursy: (9 marca) 5.45 Białobrzegi - Warszawa, 12.30 Warszawa - Grójec, 14.45 Grójec - Białobrzegi, 16.00 Białobrzegi - Goszczyn, (10 marca) 6.15 Białobrzegi - Stara Błotnica - Białobrzegi, 8.00 Białobrzegi - Grójec przez Goszczyn, 12.15 Grójec - Radom, 14.45 Radom-Grójec, 16.30 Grójec - Zbrosza, 17.20 Zbrosza - Grójec, 19.25 Grójec - Białobrzegi oraz (11 marca) 6.00 Białobrzegi - Goszczyn, 6.40 Goszczyn - Białobrzegi.

Okazało się, że u 43-letniego kierowcy,  mieszkańca powiatu białobrzeskiego, potwierdzono zakażenie COVID-19. Podróżni proszeni są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białobrzegach lub inną placówką dla miejsca zamieszkania.



12:45
Łódzka Kolej Aglomeracyjna podjęła decyzję o zawieszeniu kolejnych pociągów od najbliższego czwartku (19 marca). Tym razem będzie to ponad 30 kursów na trasie z Łodzi do Łasku i Sieradza. Pasażerowie nie skorzystają również z pojedynczych kursów do Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego. 

W najbliższy weekend (21 i 22.03) wyjedzie jedynie cześć, bo zaledwie 3 pociągi (z 9) przyspieszone ŁKA Sprinter, które kursują pomiędzy Łodzią a Warszawą przez Koluszki, Rogów i Skierniewice.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow

04:00
PKP Intercity odwołało we wtorek (17 marca) wszystkie kursy pociągów kategorii InterCity z Łodzi Fabrycznej na Lotnisko im. Chopina w Warszawie i z powrotem. Na odcinku Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna obowiązuje honorowanie zakupionych już biletów w pociągach spółki Polregio.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 177 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 31.

22:00
Nawet dziesięć godzin muszą oczekiwać kierowcy na przekroczenie niedawno przywróconych granic. Z informacji Straży Granicznej wynika, że tyle trzeba czekać na przejściach w Jędrzychowicach i Świecku (z Niemcami) oraz w Budzisku (z Litwą).

Odpowiednio sześć i siedem godzin kierowcy muszą oczekiwać na przejściach w Cieszynie i Kudowie Słonem (z Czechami) oraz w Barwinku (ze Słowacją). Najkrócej, bo dwie godziny zmotoryzowani spędzą w Kołbaskowie (Niemcy), Nowych Chałupkach (Czechy) i Chyżnem (Słowacja)

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.granica.gov.pl

17:40
PKP Intercity, po zapowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ogranicza lub zawiesza krajowe połączenia. Z przedstawionych danych wynikało, że w ostatnich dniach aż trzy-czwarte pasażerów zrezygnowało z zakupionych wcześniej biletów.

Od wtorku (17 marca) nie wyjedzie część pociągów najwyżej kategorii Express InterCity Premium – do Warszawy, Krakowa czy Trójmiasta oraz niektóre pociągi kategorii ekonomicznej InterCity – do Warszawy, Wrocławia czy Bielsko Białej.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty

16:50
Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają na dwa tygodnie wszystkie realizowane dotąd połączenia krajowe. Przewoźnik tłumaczy swoją decyzję tym, że część pasażerów, którzy dotychczas korzystali z połączeń krajowych, przesiadała się później do samolotów wylatujących w kierunkach międzynarodowych.

Pasażerowie mogą dokonywać zwrotów lub zamiany zakupionych biletów. Państwowy przewoźnik realizował połączenia krajowe między innymi z Warszawy do Krakowa, Szczecina, Gdańska i Rzeszowa.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lot.com/pl/pl/koronawirus-informacje-dla-podroznych

10:30
Koronawirus ma wpływ na komunikację miejską w Łodzi. Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi zdecydował, że od wtorku (17 marca) do odwołania w dni robocze będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy - z wydłużonymi porannymi i popołudniowymi szczytami komunikacyjnymi.

Oznacza to, że autobusy i tramwaje będą kursować z częstotliwością od 15 do 30 minut. Na ulice nie wyjadą już linie tramwajowe 7 i 16, a linia autobusowa 96C będzie kursować przez cały tydzień.

Aktualne rozkłady dostępne są na stronach: www.mpk.lodz.pl, www.rozklady.lodz.pl a także w aplikacjach mobilnych myBus i WatchLine.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 125 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 19.

20:15
MPK Łódź w porozumieniu z Zarządem Dróg i Transportu wprowadzają od poniedziałku (16 marca) nowe zasady funkcjonowania przystanków “na żądanie”. Autobus zatrzyma się na takim przystanku tylko jeżeli we wnętrzu pojazdu lub na zewnątrz będą pasażerowie. W innym przypadku kierowca pominie przystanek i nie zatrzyma się. W rozkładach jazdy oznaczone są jako “NŻ”.

00:01
Od dzisiaj (15 marca) przez najbliższe 10 dni - z możliwością przedłużenia na kolejny okres, Polska zamyka swoje granice z Czechami, Niemcami, Słowacją i Litwą. Oznacza to, że cudzoziemcy nie wjadą już do naszego kraju. Wyjątek stanowią osoby posiadające Kartę Polaka, a także posiadające prawo stałego/czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Dodatkowo Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Zawieszone zostały także międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe (z Czechami, Słowacja, Niemcami, Ukrainą czy Litwą). Transport towarów odbywać się będzie bez przeszkód.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 103 osoby zakażone koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 16.

20:30
FlixBus zawiesza wszystkie połączenie międzynarodowe z i do Polski na 10 dni – z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Dotyczy to również połączeń (Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria) z WPA Łódź Fabryczna. Przewoźnik informuje, że połączenia na terenie Polski dostępne na stronie FlixBus, realizowane są zgodnie z rozkładem jazdy.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.flixbus.pl/koronawirus-informacje

14:00
Spółka PKP Intercity, która w części pociągów oferuje usługi gastronomiczne (WARS), w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo podróżnych, także wprowadza ograniczenia. Warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży.

Od soboty (14 marca) do tradycyjnych składów wagonowych nie będzie włączany wagon gastronomiczny. Natomiast w pociągach zestawionych z elektrycznych zespołów trakcyjnych można nabyć wyłącznie przekąski i napoje zapakowane jednostkowo a nie sporządzane na miejscu.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/komunikaty
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostały potwierdzone 64 osoby zakażone koronawirusem. W województwie łódzkim jest ich 13.

16:45
Można powiedzieć, że koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19 dziesiątkuje kolej. Spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna na ponad tydzień od wtorku (17 marca) zawiesi aż 65 kursów na najbardziej popularnych trasach. Zmiany dotyczą tras z Łodzi do Skierniewic, Łowicza, Kutna, Zgierza (przez Łódź Stoki) oraz Warszawy.

Czasowemu zawieszeniu nie zostały na razie objęte połączenia z Łodzi do Sieradza, Piotrkowa i Radomska oraz na linii Kutno - Łowicz - Skierniewice. Przewoźnik nie wyklucza ewentualnego przedłużenia wspomnianych ograniczeń lub wprowadzenia kolejnych. Polregio w związku z koronawirusem nie wprowadziło jeszcze zmian w kursowaniu na terenie województwa łódzkiego.

Bieżące komunikaty można śledzić na stronie: www.lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Ograniczenia-kursowania-pociagow
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 31 osób zakażonych koronawirusem. W województwie łódzkim są ich 2.

22:20
MPK Łódź poinformowało, że od czwartku (12 marca) w trosce o bezpieczeństwo prowadzących i pasażerów, w autobusach oraz w tramwajach wprowadza strefę wydzieloną. Jest to przestrzeń tuż za kabiną prowadzącego pojazd.

Oznacza to, że nie wsiądziemy i nie wysiądziemy już pierwszymi drzwiami oraz nie usiądziemy na przednich siedzeniach po obu stronach autobusu lub tramwaju. Podobne rozwiązania wprowadziło także MPK Kraków oraz MPK Wrocław.

12:50
Żółte taśmy oraz napis “Strefa wydzielona”. Tak mają wyglądać autobusy i tramwaje MPK Kraków. Tamtejszy przewoźnik w trosce o bezpieczeństwo prowadzących i pasażerów wyznaczył taką przestrzeń w pojazdach, w których nie ma zamkniętych kabin. W autobusach obejmą one obszar przy pierwszych drzwiach oraz pierwszych siedzeniach.

Dodatkowo ze względów higienicznych nie będą funkcjonowały tzw. “ciepłe guziki”. Prowadzący za każdym razem sami otworzą drzwi na przystanku. Kierowcy i motorniczowie nie będą także sprzedawać biletów, te będą dostępne w biletomatach mobilnych oraz przez aplikacje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce zostało potwierdzonych 11 osób zakażonych koronawirusem.

19:00
Do czwartku (12 marca) Polskie Linie Lotnicze LOT zwieszają połączenia z Warszawy do Mediolanu. Natomiast aż do soboty, 25 kwietnia nie polecimy z Warszawy do Pekinu. Wszyscy pasażerowie posiadający bilety na te połączenia zostaną poinformowani.

Aż do piątku, 3 kwietnia wszystkie swoje połączenia z Warszawy, Gdańska i Katowic do Bergamo, zwiesza WizzAir. Linia może informować tylko tych pasażerów, którzy dokonali rezerwacji przez stronę wizzair.com lub aplikację mobilną.

14:00
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech poinformowało, że na granicach z Niemcami i Austrią zostały wprowadzone kontrole związane z obecnością koronawirusa na terenie kraju. Policjanci, strażnicy graniczni i strażacy będą mierzyć temperaturę ciała i rozdawać ulotki informacyjne.

Punkty kontrolne pojawią się w następujących miejscowościach: Rozvadov (autostrada D5), Dolní Dvořiště (droga krajowa nr 3), Strážný (droga krajowa nr 4), Pomezí nad Ohří (droga krajowa nr 6), Cínovec (droga krajowa nr 8), Folmava (droga krajowa nr 26), Železná Ruda (droga krajowa nr 27), Hatě (droga krajowa nr 38), Mikulov (droga krajowa nr 52), Břeclav (droga krajowa nr 55).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4 MARCA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23:59
Obecnie w Polsce została potwierdzona 1 osoba zakażone koronawirusem.

10:00
W siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie koordynacji działań związanych z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. Obecni byli na nim przedstawiciele Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji, przewoźników kolejowych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Straży Granicznej

Ignacy Góra, prezes UTK poinformował, że przewoźnicy kolejowi i zarządcy dworców mają przygotowane odpowiednie procedury w związku z pojawieniem się SARS-CoV-2. Przewidują one m.in. jakie służby należy powiadomić, jak uzgodnić miejsce zatrzymania pociągu tak, by ułatwić dojazd karetce, jakie działania podjąć przed i po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego. W przypadku wykrycia zagrożenia w pociągu należy w pierwszej kolejności powiadomić drużynę konduktorską.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
aktualizacja: 19.03.2020, godz. 19.59
Viewing all 76 articles
Browse latest View live